reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Fakt, że w gminie istnieje już plan zagospodarowania przestrzennego nie przesądza o jego ostateczności. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje, że o potrzebie sporządzenia nowego planu decyduje rada gminy w drodze uchwały. Rozstrzygnięcie może zapaść z urzędu lub na wniosek, który może złożyć każdy, stąd jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego kształtu gospodarowania terenem gminy, złożenie wniosku może znacznie przyspieszyć wprowadzanie zmian na danym terenie.

Uczestnictwo mieszkańców w pracach nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Kiedy czas na uwagi?

Rada gminy nie tworzy planu zagospodarowania przestrzennego w oderwaniu od potrzeb i życzeń mieszkańców. Uchwała o przystąpieniu do jego utworzenia musi zostać opublikowana i rozpowszechniona, a obwieszczenie musi zawierać także określenie sposobu, terminu i miejsca składania wniosków do planu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od obwieszczenia. Taką samą moc mają wnioski, które wpłynęły do gminy w okresie pomiędzy podjęciem uchwały o stworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, a obwieszczeniem. Oznacza to, że mieszkańcy mają co najmniej 3 tygodnie – a w praktyce zazwyczaj kilka, kilkanaście dni więcej – na prezentację swoich pomysłów na zagospodarowanie nie tylko terenu gminy jako całości, lecz również na przeznaczenie swoich nieruchomości gruntowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Można skarżyć uchwałę

Jeśli gmina nie uwzględni wniosku o zmianę przeznaczenia działki lub nie rozpozna uwag złożonych do planu, istnieje podstawa do zaskarżenia uchwalonego nowego planu zagospodarowania miejscowego do sądu administracyjnego. Najpierw trzeba jednak wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli gmina nie ustosunkuje się do tego wezwania, w terminie 60 dni od złożenia wezwania można wnieść skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kolejnym powodem do wniesienia skargi może być nie opublikowanie ogłoszenia o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego, a także nie udostępnienie projektu planu publicznie w celu zgłaszania do niego uwag i poprawek przez mieszkańców.

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Co w braku planu zagospodarowania przestrzennego?

Istnienie planu zagospodarowania przestrzennego nie jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania gminy, chyba że konieczność taką przewiduje ustawa. Wówczas przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać dodatkową decyzję, wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Jest to akt indywidualny dotyczący konkretnej nieruchomości gruntowej, który w tym przypadku zastępuje akt generalny, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wydana decyzja będzie niezgodna z naszymi oczekiwaniami, przysługuje odwołanie w normalnym trybie Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy także pamiętać, że gdy teren na którym znajduje się działka zostanie objęty przez radę gminy planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, stwierdzi jej wygaśnięcie. Plan zagospodarowania przestrzennego określi bowiem przeznaczenie nieruchomości gruntowej w kontekście całości terenu gminy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama