REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Fakt, że w gminie istnieje już plan zagospodarowania przestrzennego nie przesądza o jego ostateczności. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje, że o potrzebie sporządzenia nowego planu decyduje rada gminy w drodze uchwały. Rozstrzygnięcie może zapaść z urzędu lub na wniosek, który może złożyć każdy, stąd jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego kształtu gospodarowania terenem gminy, złożenie wniosku może znacznie przyspieszyć wprowadzanie zmian na danym terenie.

REKLAMA

Uczestnictwo mieszkańców w pracach nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Kiedy czas na uwagi?

Rada gminy nie tworzy planu zagospodarowania przestrzennego w oderwaniu od potrzeb i życzeń mieszkańców. Uchwała o przystąpieniu do jego utworzenia musi zostać opublikowana i rozpowszechniona, a obwieszczenie musi zawierać także określenie sposobu, terminu i miejsca składania wniosków do planu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od obwieszczenia. Taką samą moc mają wnioski, które wpłynęły do gminy w okresie pomiędzy podjęciem uchwały o stworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, a obwieszczeniem. Oznacza to, że mieszkańcy mają co najmniej 3 tygodnie – a w praktyce zazwyczaj kilka, kilkanaście dni więcej – na prezentację swoich pomysłów na zagospodarowanie nie tylko terenu gminy jako całości, lecz również na przeznaczenie swoich nieruchomości gruntowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Można skarżyć uchwałę

Jeśli gmina nie uwzględni wniosku o zmianę przeznaczenia działki lub nie rozpozna uwag złożonych do planu, istnieje podstawa do zaskarżenia uchwalonego nowego planu zagospodarowania miejscowego do sądu administracyjnego. Najpierw trzeba jednak wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli gmina nie ustosunkuje się do tego wezwania, w terminie 60 dni od złożenia wezwania można wnieść skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kolejnym powodem do wniesienia skargi może być nie opublikowanie ogłoszenia o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego, a także nie udostępnienie projektu planu publicznie w celu zgłaszania do niego uwag i poprawek przez mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Co w braku planu zagospodarowania przestrzennego?

Istnienie planu zagospodarowania przestrzennego nie jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania gminy, chyba że konieczność taką przewiduje ustawa. Wówczas przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać dodatkową decyzję, wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Jest to akt indywidualny dotyczący konkretnej nieruchomości gruntowej, który w tym przypadku zastępuje akt generalny, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wydana decyzja będzie niezgodna z naszymi oczekiwaniami, przysługuje odwołanie w normalnym trybie Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy także pamiętać, że gdy teren na którym znajduje się działka zostanie objęty przez radę gminy planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, stwierdzi jej wygaśnięcie. Plan zagospodarowania przestrzennego określi bowiem przeznaczenie nieruchomości gruntowej w kontekście całości terenu gminy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA