REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Fakt, że w gminie istnieje już plan zagospodarowania przestrzennego nie przesądza o jego ostateczności. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje, że o potrzebie sporządzenia nowego planu decyduje rada gminy w drodze uchwały. Rozstrzygnięcie może zapaść z urzędu lub na wniosek, który może złożyć każdy, stąd jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego kształtu gospodarowania terenem gminy, złożenie wniosku może znacznie przyspieszyć wprowadzanie zmian na danym terenie.

REKLAMA

Uczestnictwo mieszkańców w pracach nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Kiedy czas na uwagi?

Rada gminy nie tworzy planu zagospodarowania przestrzennego w oderwaniu od potrzeb i życzeń mieszkańców. Uchwała o przystąpieniu do jego utworzenia musi zostać opublikowana i rozpowszechniona, a obwieszczenie musi zawierać także określenie sposobu, terminu i miejsca składania wniosków do planu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od obwieszczenia. Taką samą moc mają wnioski, które wpłynęły do gminy w okresie pomiędzy podjęciem uchwały o stworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, a obwieszczeniem. Oznacza to, że mieszkańcy mają co najmniej 3 tygodnie – a w praktyce zazwyczaj kilka, kilkanaście dni więcej – na prezentację swoich pomysłów na zagospodarowanie nie tylko terenu gminy jako całości, lecz również na przeznaczenie swoich nieruchomości gruntowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Można skarżyć uchwałę

Jeśli gmina nie uwzględni wniosku o zmianę przeznaczenia działki lub nie rozpozna uwag złożonych do planu, istnieje podstawa do zaskarżenia uchwalonego nowego planu zagospodarowania miejscowego do sądu administracyjnego. Najpierw trzeba jednak wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli gmina nie ustosunkuje się do tego wezwania, w terminie 60 dni od złożenia wezwania można wnieść skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kolejnym powodem do wniesienia skargi może być nie opublikowanie ogłoszenia o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego, a także nie udostępnienie projektu planu publicznie w celu zgłaszania do niego uwag i poprawek przez mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Co w braku planu zagospodarowania przestrzennego?

Istnienie planu zagospodarowania przestrzennego nie jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania gminy, chyba że konieczność taką przewiduje ustawa. Wówczas przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać dodatkową decyzję, wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Jest to akt indywidualny dotyczący konkretnej nieruchomości gruntowej, który w tym przypadku zastępuje akt generalny, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wydana decyzja będzie niezgodna z naszymi oczekiwaniami, przysługuje odwołanie w normalnym trybie Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy także pamiętać, że gdy teren na którym znajduje się działka zostanie objęty przez radę gminy planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, stwierdzi jej wygaśnięcie. Plan zagospodarowania przestrzennego określi bowiem przeznaczenie nieruchomości gruntowej w kontekście całości terenu gminy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA