REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
projekt, budowa domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Fakt, że w gminie istnieje już plan zagospodarowania przestrzennego nie przesądza o jego ostateczności. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje, że o potrzebie sporządzenia nowego planu decyduje rada gminy w drodze uchwały. Rozstrzygnięcie może zapaść z urzędu lub na wniosek, który może złożyć każdy, stąd jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego kształtu gospodarowania terenem gminy, złożenie wniosku może znacznie przyspieszyć wprowadzanie zmian na danym terenie.

REKLAMA

Uczestnictwo mieszkańców w pracach nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Kiedy czas na uwagi?

Rada gminy nie tworzy planu zagospodarowania przestrzennego w oderwaniu od potrzeb i życzeń mieszkańców. Uchwała o przystąpieniu do jego utworzenia musi zostać opublikowana i rozpowszechniona, a obwieszczenie musi zawierać także określenie sposobu, terminu i miejsca składania wniosków do planu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od obwieszczenia. Taką samą moc mają wnioski, które wpłynęły do gminy w okresie pomiędzy podjęciem uchwały o stworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, a obwieszczeniem. Oznacza to, że mieszkańcy mają co najmniej 3 tygodnie – a w praktyce zazwyczaj kilka, kilkanaście dni więcej – na prezentację swoich pomysłów na zagospodarowanie nie tylko terenu gminy jako całości, lecz również na przeznaczenie swoich nieruchomości gruntowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Można skarżyć uchwałę

Jeśli gmina nie uwzględni wniosku o zmianę przeznaczenia działki lub nie rozpozna uwag złożonych do planu, istnieje podstawa do zaskarżenia uchwalonego nowego planu zagospodarowania miejscowego do sądu administracyjnego. Najpierw trzeba jednak wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli gmina nie ustosunkuje się do tego wezwania, w terminie 60 dni od złożenia wezwania można wnieść skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kolejnym powodem do wniesienia skargi może być nie opublikowanie ogłoszenia o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego, a także nie udostępnienie projektu planu publicznie w celu zgłaszania do niego uwag i poprawek przez mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Co w braku planu zagospodarowania przestrzennego?

Istnienie planu zagospodarowania przestrzennego nie jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania gminy, chyba że konieczność taką przewiduje ustawa. Wówczas przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać dodatkową decyzję, wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Jest to akt indywidualny dotyczący konkretnej nieruchomości gruntowej, który w tym przypadku zastępuje akt generalny, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wydana decyzja będzie niezgodna z naszymi oczekiwaniami, przysługuje odwołanie w normalnym trybie Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy także pamiętać, że gdy teren na którym znajduje się działka zostanie objęty przez radę gminy planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, stwierdzi jej wygaśnięcie. Plan zagospodarowania przestrzennego określi bowiem przeznaczenie nieruchomości gruntowej w kontekście całości terenu gminy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA