reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Obowiązki właściciela nieruchomości w trakcie zimy

Obowiązki właściciela nieruchomości w trakcie zimy

Właściciele nieruchomości, szczególnie w trakcie śnieżnej zimy, muszą pamiętać o nałożonych na nich obowiązkach, związanych z utrzymaniem czystości chodników przylegających bezpośrednio do ich posesji. Obowiązki te wynikają przede wszystkim z uregulowań ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach .

Podstawowe „zimowe” obowiązki właściciela nieruchomości

Zjawiska atmosferyczne towarzyszące zimowej pogodzie, mogą aktualizować obowiązki właścicieli nieruchomości. Natomiast niezrealizowanie tych obowiązków pociąga za sobą poważne konsekwencje.

Jednym z takich obowiązków jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. W tym przypadku chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej, służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Należy pamiętać, że  właściciele nieruchomości nie muszą sprzątać chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Art. 2 ust. 1 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy, określa jako właścicieli nieruchomości również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Tym samym, także te podmioty są zobowiązane do uprzątnięcia chodnika.

Kolejny „zimowy” obowiązek nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego art. 61 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Właściciel lub zarządca ma obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, oddziaływujących na obiekt, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Do takich czynników zewnętrznych zaliczają się sople czy bryły śniegu, powstałe na elewacji budynku. Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do usunięcia takich wytworów natury.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Komplet podatki 2015

Odpowiedzialność karna

Art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przewiduje w przypadku niewykonania obowiązku uprzątnięcia chodnika z liści, błota, śniegu  czy też innych zanieczyszczeń, karę grzywny wynoszącą od 20 do 5 tys. zł.

Kontrola GIODO w firmie

Odpowiedzialność cywilna

Zarówno oblodzony chodnik, jak również sople zwisające z elewacji budynku mogą spowodować obrażenia ciała u przechodniów lub uszkodzić należące do nich rzeczy. Przechodzień taki może domagać się od właściciela nieruchomości, który nie dopilnował swoich obowiązków, naprawienia powstałych szkód na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilnym. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. W przypadku zniszczenia rzeczy szkodą będzie kwotą określająca jej wartość lub koszt naprawy tej rzeczy.

Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama