| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu jest opodatkowana VAT

Kiedy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu jest opodatkowana VAT

W 2002 r. ustanowione zostało na rzecz spółki prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego. VAT z tego tytułu nie wystąpił. Planowana przez spółkę inwestycja nie została zrealizowana i obecnie spółka zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu (cały czas jest on niezabudowany). Czy transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu VAT, a jeżeli tak – według jakiej stawki?

Tak, wskazana transakcja będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W zależności od tego, czy grunt jest terenem budowlanym w rozumieniu VAT – dostawa będzie zwolniona od podatku albo opodatkowana VAT według stawki podstawowej 23%. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zbycie praw użytkowania wieczystego jest uważane za dostawę towarów (art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Dotyczy to również praw użytkowania wieczystego ustanowionych przed 1 maja 2004 r. Co prawda wówczas ustanawianie praw wieczystego użytkowania nie podlegało opodatkowaniu VAT, lecz nie ma przepisu, który wyłączyłby z opodatkowania zbycie praw wieczystego użytkowania.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Dostawy gruntów niezabudowanych (w tym gruntów niezabudowanych będących przedmiotem prawa wieczystego użytkowania) mogą być opodatkowane stawką 23% lub zwolnione od podatku. Zwolnienie od podatku wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, który stanowi, że zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Natomiast dostawy terenów budowlanych opodatkowane są VAT według stawki podstawowej 23%. Żaden bowiem przepis nie przewiduje możliwości stosowania do ich dostaw obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Kiedy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu jest opodatkowana VAT

W artykule wyjaśniono również definicję terenów budowlanych i problematykę zwolnienia w podatku VAT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »