reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”

Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”

W listopadzie 2015 r. podatnik VAT zakupił blachy opodatkowane w ramach odwrotnego obciążenia. Wtedy też rozliczył VAT należny i naliczony. We wrześniu 2016 r. zwrócił część blach i otrzymał fakturę korygującą. Za jaki miesiąc należy rozliczyć fakturę korygującą w VAT?

Podatek należny i naliczony ustalony na podstawie otrzymanej faktury korygującej, stwierdzającej zwrot towarów opodatkowanych w ramach odwrotnego obciążenia, należy rozliczyć za okres, w którym nastąpił zwrot towarów, czyli za wrzesień 2016 r.

Jeżeli blachy były towarem wymienionym w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, to ich dostawa podlegała opodatkowaniu w ramach odwrotnego obciążenia, z założeniem że:

● dostawca był podatnikiem, u którego sprzedaż nie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

● nabywca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Wówczas zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatek należny od dostawy tego towaru rozliczył jego nabywca. Jeżeli zakup blach był związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to u nabywcy podatek należny przekształcił się też w podatek naliczony podlegający odliczeniu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W przypadku otrzymania faktury korygującej na okoliczność zwrotu części towaru nabywca, który jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od dostawy, musi ustalić zarówno termin korekty podatku należnego, jak i podatku naliczonego – w przypadku gdy podlegał on odliczeniu. Podstawą do korekty tego rozliczenia jest faktura korygująca otrzymana od dostawcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Otrzymana przez nabywcę korekta, podobnie zresztą jak faktura pierwotna, której ona dotyczy, nie zawiera kwoty podatku. Nabywca dokonuje samoobliczenia zarówno kwoty zmniejszającej podatek należny, jak i podatek naliczony.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”

W artykule przedstawiono również zagadnienia dotyczące terminu korekty VAT należnego i naliczonego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama