Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”
REKLAMA
REKLAMA
Podatek należny i naliczony ustalony na podstawie otrzymanej faktury korygującej, stwierdzającej zwrot towarów opodatkowanych w ramach odwrotnego obciążenia, należy rozliczyć za okres, w którym nastąpił zwrot towarów, czyli za wrzesień 2016 r.
REKLAMA
Jeżeli blachy były towarem wymienionym w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, to ich dostawa podlegała opodatkowaniu w ramach odwrotnego obciążenia, z założeniem że:
● dostawca był podatnikiem, u którego sprzedaż nie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,
● nabywca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Wówczas zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatek należny od dostawy tego towaru rozliczył jego nabywca. Jeżeli zakup blach był związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to u nabywcy podatek należny przekształcił się też w podatek naliczony podlegający odliczeniu.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
W przypadku otrzymania faktury korygującej na okoliczność zwrotu części towaru nabywca, który jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od dostawy, musi ustalić zarówno termin korekty podatku należnego, jak i podatku naliczonego – w przypadku gdy podlegał on odliczeniu. Podstawą do korekty tego rozliczenia jest faktura korygująca otrzymana od dostawcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Otrzymana przez nabywcę korekta, podobnie zresztą jak faktura pierwotna, której ona dotyczy, nie zawiera kwoty podatku. Nabywca dokonuje samoobliczenia zarówno kwoty zmniejszającej podatek należny, jak i podatek naliczony.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć korektę faktury opodatkowanej na zasadzie „odwrotnego obciążenia”
W artykule przedstawiono również zagadnienia dotyczące terminu korekty VAT należnego i naliczonego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.