reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

Zobacz: 100 zmian dla firm

Limit, tak jak obecnie, miałby być przeliczany po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedzającego rok podatkowy. Dla kwot ustalanych dla przyszłego roku będzie więc to wczorajszy kurs, tj. 4,2976 zł za euro.

To oznacza, że zgodnie z obecnym stanem prawnym przedsiębiorstwa, których przychody netto w tym roku osiągną wartość co najmniej 5 157 120 zł, będą musiały od 1 stycznia 2017 r. prowadzić pełną rachunkowość. Próg jest o prawie 64,7 tys. zł wyższy niż obowiązujący w 2016 r.

Zasady te dotyczą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych. Inne podmioty – np. spółki akcyjne – muszą prowadzić pełną rachunkowość niezależnie od wielkości obrotów.

Jednolity Plik Kontrolny w małych i średnich firmach od 2017 roku

Zmiany w zakresie kontroli przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 r.

Podwyższeniu progu sprzeciwia się Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Przekonuje, że księgi zapewniają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. W piśmie konsultacyjnym wskazała, że mimo iż od 2008 r. próg nie został podwyższony, to i tak jest on realnie znacznie wyższy ze względu na obecny, wysoki kurs euro. Samorząd zaproponował natomiast drobną zmianę w przeliczaniu progu, tj. zaokrąglanie wartości do pełnych tysięcy złotych tak jak jest w przepisach podatkowych.

Limit 1,2 mln euro wskazuje też, czy firma może mieć status małego podatnika dla celów PIT, CIT i VAT. Oblicza się go po tym samym kursie, co poprzednią wartość. W rezultacie ci przedsiębiorcy, których tegoroczne przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczą 5 157 000 zł, będą mogli w 2016 r. korzystać z ułatwień w PIT, CIT i VAT. Chodzi m.in. o prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych czy kasowej metody rozliczeń. Nowelizacja zaproponowana przez Mateusza Morawieckiego nie mówi jednak nic o podwyższeniu tych limitów.

Dwa limity VAT

W przypadku VAT istnieje nie tylko wspomniany limit w wysokości 1,2 mln euro, lecz także 45 tys. euro. Ten drugi dotyczy prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, a także będących agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu). W 2017 r. będą więc mogli oni korzystać z preferencji, jeżeli w tym roku kwota otrzymanych przez nich prowizji lub innego rodzaju wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy 193 tys. zł. Limit liczony w zeszłym roku wynosił 191 tys. zł.

Wprawdzie od 2008 r. limitu podmiotowego zwolnienia z VAT nie trzeba już przeliczać, bo jest ustalony w polskiej walucie i wynosi 150 tys. zł, ale warto wspomnieć o planach jego podwyższenia. Zgodnie z niedawno opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o VAT ma on wynosić 200 tys. zł. Podatnicy mogliby z niego korzystać już w rozliczeniach za 2017 r., gdyby w tym roku nie przekroczyli podwyższonego nowego limitu.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Uproszczona amortyzacja

Jednorazowa amortyzacja to nie tylko przywilej małych podatników. Pod pewnymi warunkami mogą ją zastosować też przedsiębiorcy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą. W tym przypadku odpisu można dokonać od m.in. maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych – z wyłączeniem samochodów osobowych. Ich łączna wartość początkowa w roku podatkowym, w którym zostały wprowadzone do ewidencji, nie może jednak przekroczyć równowartości 50 tys. euro. W 2017 r. kwota ta będzie wynosić 215 tys. zł (obecnie jest to 212 tys. zł).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama