REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób /Fot. Fotolia
W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

REKLAMA

Zobacz: 100 zmian dla firm

Limit, tak jak obecnie, miałby być przeliczany po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedzającego rok podatkowy. Dla kwot ustalanych dla przyszłego roku będzie więc to wczorajszy kurs, tj. 4,2976 zł za euro.

To oznacza, że zgodnie z obecnym stanem prawnym przedsiębiorstwa, których przychody netto w tym roku osiągną wartość co najmniej 5 157 120 zł, będą musiały od 1 stycznia 2017 r. prowadzić pełną rachunkowość. Próg jest o prawie 64,7 tys. zł wyższy niż obowiązujący w 2016 r.

Zasady te dotyczą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych. Inne podmioty – np. spółki akcyjne – muszą prowadzić pełną rachunkowość niezależnie od wielkości obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednolity Plik Kontrolny w małych i średnich firmach od 2017 roku

Zmiany w zakresie kontroli przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Podwyższeniu progu sprzeciwia się Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Przekonuje, że księgi zapewniają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. W piśmie konsultacyjnym wskazała, że mimo iż od 2008 r. próg nie został podwyższony, to i tak jest on realnie znacznie wyższy ze względu na obecny, wysoki kurs euro. Samorząd zaproponował natomiast drobną zmianę w przeliczaniu progu, tj. zaokrąglanie wartości do pełnych tysięcy złotych tak jak jest w przepisach podatkowych.

Limit 1,2 mln euro wskazuje też, czy firma może mieć status małego podatnika dla celów PIT, CIT i VAT. Oblicza się go po tym samym kursie, co poprzednią wartość. W rezultacie ci przedsiębiorcy, których tegoroczne przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczą 5 157 000 zł, będą mogli w 2016 r. korzystać z ułatwień w PIT, CIT i VAT. Chodzi m.in. o prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych czy kasowej metody rozliczeń. Nowelizacja zaproponowana przez Mateusza Morawieckiego nie mówi jednak nic o podwyższeniu tych limitów.

Dwa limity VAT

REKLAMA

W przypadku VAT istnieje nie tylko wspomniany limit w wysokości 1,2 mln euro, lecz także 45 tys. euro. Ten drugi dotyczy prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, a także będących agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu). W 2017 r. będą więc mogli oni korzystać z preferencji, jeżeli w tym roku kwota otrzymanych przez nich prowizji lub innego rodzaju wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy 193 tys. zł. Limit liczony w zeszłym roku wynosił 191 tys. zł.

Wprawdzie od 2008 r. limitu podmiotowego zwolnienia z VAT nie trzeba już przeliczać, bo jest ustalony w polskiej walucie i wynosi 150 tys. zł, ale warto wspomnieć o planach jego podwyższenia. Zgodnie z niedawno opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o VAT ma on wynosić 200 tys. zł. Podatnicy mogliby z niego korzystać już w rozliczeniach za 2017 r., gdyby w tym roku nie przekroczyli podwyższonego nowego limitu.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Uproszczona amortyzacja

Jednorazowa amortyzacja to nie tylko przywilej małych podatników. Pod pewnymi warunkami mogą ją zastosować też przedsiębiorcy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą. W tym przypadku odpisu można dokonać od m.in. maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych – z wyłączeniem samochodów osobowych. Ich łączna wartość początkowa w roku podatkowym, w którym zostały wprowadzone do ewidencji, nie może jednak przekroczyć równowartości 50 tys. euro. W 2017 r. kwota ta będzie wynosić 215 tys. zł (obecnie jest to 212 tys. zł).


Rozliczenie ryczałtem

Podatnicy mogą płacić podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli prowadzą działalność, która ich do tego uprawnia, a ich przychody w poprzednim roku nie przekroczyły określnego limitu. Obecnie wynosi on 150 tys. euro, a przeliczanych kwot nie zaokrągla się do pełnych tysięcy. Zgodnie z propozycją zmian wicepremiera Morawieckiego – ma on być podwyższony do 250 tys. euro.

Tę formę rozliczeń z roku na rok wybiera coraz więcej osób. Z niedawno opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że w styczniu tego roku do urzędów trafiło ponad milion zeznań ryczałtowców za 2015 r. To o ponad 43 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dzięki podwyższeniu limitu uproszczonymi formami objęta zostanie większa grupa małych podatników. Zgodnie z szacunkami, po zmianach uproszczone rozliczenia będzie mogło wybrać dodatkowo około 87,5 tys. przedsiębiorców. – To ułatwi im wykonywanie działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinno przyczynić się do większej aktywności wielu małych przedsiębiorców – tłumaczą w uzasadnieniu autorzy projektu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2017 - limity

Na razie jednak zgodnie z obecnym limitem w 2017 r. uproszczony sposób rozliczeń będą mogli wybrać ci podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (z pewnymi wyłączeniami), którzy w tym roku uzyskają przychody nie większe niż 644 640 zł (na 2016 r. – 636 555 zł). W przypadku spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych pod uwagę brane są przychody wszystkich wspólników łącznie.

Taki sam limit dotyczy podatników, którzy chcieliby się rozliczać w formie ryczałtu, a w roku poprzedzającym (2016 r.) prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku w formie karty, a za część na ogólnych zasadach (w tym drugim przypadku limit dotyczy przychodów łącznie).

Obecnie ryczałtowcy, którzy osiągają niskie przychody, nie muszą rozliczać się miesięcznie. Mogą kwartalnie. Limit wynosi 25 tys. euro. Z tej preferencji w 2017 r. będą mogły skorzystać spółki lub osoby samodzielnie prowadzące działalność, jeżeli w tym roku ich przychody nie będą wyższe niż 107 440 zł (dla 2016 r. to 106 092,5 zł). ⒸⓅ

infoRgrafika

Progi, które muszą brać pod uwagę przedsiębiorcy, o ile chcą korzystać z uproszczeń w rozliczeniach

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA