REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe. /fot. Fotolia
Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

REKLAMA

W polskim ustawodawstwie nie było wcześniej jasnej, odrębnej regulacji w zakresie pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych przez starsze osoby (tj. osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne). Wprawdzie w obrocie prawnym funkcjonowała i nadal funkcjonuje, także skierowana do osób starszych, instytucja tzw. renty dożywotniej, jednak brak właściwych przepisów w tym zakresie i zawieranie umów renty dożywotniej na podstawie ogólnych przepisów Kodeksu cywilnego sprawiały, że interesy stron nie były dostatecznie chronione.

REKLAMA

Istota funkcjonującej dotąd umowy renty dożywotniej zawieranej między osobą fizyczną a firmą/instytucją finansową sprowadza się do przeniesienia na tę firmę własności mieszkania/nieruchomości osoby fizycznej w zamian za wypłacaną jej rentę dożywotnią, przy czym osoba taka zachowuje jednocześnie dożywotnie prawo zamieszkiwania w tym mieszkaniu. Nie ma jednak przepisów regulujących choćby wymogi wobec firm uprawnionych do oferowania takich usług, stanowiących gwarancję ich wypłacalności (minimalny kapitał zakładowy), czy przepisów regulujących kwestie dotyczące sposobu określenia wysokości takiej renty, praw pozostałego przy życiu małżonka czy spadkobierców osoby, która uprzednio zawarła taką umowę.

Celem zarówno renty dożywotniej, jak i hipoteki odwróconej jest zapewnienie dodatkowych źródeł dochodów przyszłym świadczeniobiorcom w zamian za przeniesienie posiadanego przez nich prawa własności nieruchomości.

REKLAMA

Zasadnicza różnica między tymi dwiema instytucjami polega na tym, że w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego bank przejmuje nieruchomość dopiero po śmierci jej właściciela, i to pod warunkiem, że jego spadkobiercy nie skorzystają z prawa wykupu takiej nieruchomości. Przy zawarciu umowy o rentę dożywotnią własność nieruchomości zostaje automatycznie (z dniem zawarcia takiej umowy) przeniesiona na firmę/spółkę oferującą tego typu usługi.

Ze względu na takie czynniki, jak moment przejścia własności nieruchomości, podmioty uprawnione do oferowania produktu, mechanizmy zabezpieczające interesy stron i spadkobierców osób korzystających z tych usług, niewątpliwie hipoteka odwrócona jest bezpieczniejsza z punktu widzenia interesów świadczeniobiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zawiera wszelkie mechanizmy zabezpieczające, gwarantujące stronom bezpieczeństwo przy zawarciu umowy hipoteki odwróconej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Hipoteka odwrócona

W artykule m.in.:

 • Na czym polega hipoteka odwrócona
 • Zabezpieczenie roszczeń banku
 • Zasady wypłaty środków na rzecz kredytobiorcy
 • Kto może skorzystać z takiego finansowania
 • Zasady spłaty
 • Obowiązki kredytobiorcy
 • Uprawnienie odstąpienia od umowy
 • Wypowiedzenie umowy kredytowej
 • Specjalne obowiązki informacyjne względem kredytobiorcy
 • Prawa spadkobierców kredytobiorcy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA