| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

W czasach globalizacji przedsiębiorstwa coraz częściej zmuszone są dochodzić swoich należności poza granicami swojego ojczystego kraju. Podejmując w tym celu różne działania zarówno firmy windykacyjne, jak i sami zainteresowani muszą uwzględniać czynniki formalno-prawne, które obowiązują w kraju zamieszkiwanym przez dłużnika i znacząco wpływają na skuteczność w egzekwowaniu wierzytelności.  Te czynniki to między innymi obowiązujące w danym państwie etapy procesu ściągania długów, środki, jakie można w nim legalnie stosować, regulacje prawne dotyczące czasu trwania ewentualnego procesu sądowego, a także związane z jego przebiegiem koszty. Warto również wziąć pod uwagę różnice kulturowe, takie jak skłonność mieszkańców poszczególnych państw do terminowego opłacania swoich rachunków oraz średni czas, w jakim płatności te są przez nich realizowane.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Najmniejsze ryzyko

Według badania „Europejski Indeks Płatniczy 2014” przeprowadzonego przez Intrum Justitia, egzekwowanie zaległych świadczeń powinno najłatwiej przebiegać w Finlandii, która została określona jako kraj z najniższym wskaźnikiem ryzyka płatności w Europie. Oznacza to, że w Finlandii długi spłacane są najszybciej oraz są najrzadziej umarzane w porównaniu do pozostałych europejskich państw. Średni czas, jaki zajmuje Finom uregulowanie swoich zobowiązań wynosi 26 dni.

Najskuteczniejsze środki stosowane przez wierzycieli oraz firmy windykacyjne do polubownego odzyskania długów w tym kraju, to wezwania do zapłaty dostarczane drogą listową. Istnieje również możliwość wysłania specjalnego listu, którego treść zostaje dołączona do ogólnej informacji o zdolności kredytowej dłużnika w przypadku nieopłacenia przez niego zaległej kwoty. Sądowy proces odzyskiwania niespłaconych należności zajmuje w Finlandii średnio od 2 do 4 miesięcy i wymaga od wierzyciela zainwestowania kwoty około 200 euro. Czas trwania oraz koszty rozprawy sądowej mogą być oczywiście różne w zależności od poszczególnych przypadków.

Zobacz również: Jak bronić się przed niewypłacalnością dłużnika?

Kłopotliwi partnerzy

Robiąc interesy ze swoimi geopolitycznymi sąsiadami, polscy przedsiębiorcy mogą natknąć się na poważne trudności związane z egzekwowaniem swoich należności u mieszkańców Republiki Czeskiej. Według analityków firmy Intrum Justitia ten kraj ma jeden z najwyższych wskaźników płatniczego ryzyka w Europie, a więc proces odzyskiwania wierzytelności w Czechach może przebiegać w dość kłopotliwy sposób. Średni czas, jaki Czechom zajmuje opłacanie swoich faktur wynosi 44 dni, a około 3,3 proc. długów zostaje w tym kraju umorzone. Do najskuteczniej działających środków stosowanych w tzw. polubownej windykacji należą negocjacje telefoniczne oraz listy z wezwaniem do zapłaty, a proces sądowego odzyskiwania długów może pochłonąć okres od paru miesięcy do paru lat i kwotę praktycznie niemożliwą do wstępnego oszacowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »