REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kryzys, Zakładanie działalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W których bankach można dostać kredyt we franku?

Rekordowo wysokie notowania franka wydają się być wystarczającą zachętą do tego, aby zadłużyć się w szwajcarskiej walucie – kurs w końcu musi zacząć iść w dół. Jednak instytucje finansowe niechętnie przyznają kredyt w CHF – ponadto o pożyczkę mogą ubiegać się tylko osoby, posiadające wysokie zarobki. W których bankach mamy szansę na kredyt we franku?

Dobre wyniki amerykańskich spółek już nie cieszą

Kryzys zaufania, związany z problemem długów publicznych, coraz częściej daje o sobie znać, toteż czwartkowy wynik JP Morgan, lepszy od konsensusu społecznego, tylko na chwilę poprawił nastroje rynkowe. Podobna sytuacja miała miejsce w środę, kiedy Fed zobowiązało się do dalszego wspierania gospodarki, co tylko na chwilę udobruchało inwestorów.

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Zagospodarowanie terenu wokół firmy jest jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów. Przedsiębiorcy dokonują więc inwestycji związanych, zarówno z planowaniem zagospodarowania zieleni, jak również zakupem niezbędnej roślinności.

Wyniki stress testów tematem dnia

W czwartek Ben Bernanke usiłował załagodzić sytuację na rynku. Inwestorzy jego środowe wystąpienie odebrali jako zapowiedź nadejścia QE3. Wczoraj prezes Fed zapewnił, że z jednej strony bank centralny powinien być przygotowany na zastrzyk dla amerykańskiej gospodarki, ale odpowiedni moment na aplikację kolejnej dawki pieniędzy jeszcze nie nadszedł.

REKLAMA

Błyskawiczna decyzja włoskiego parlamentu

W czwartek zmienność indeksów na giełdzie była ograniczana do minimum, wręcz porównywalna z Sylwestrem czy okresem świątecznym. To nietypowe, biorąc pod uwagę, że wczorajszy dzień obfitował w wydarzenia około rynkowe.

Wyprzedaż euro zatrzymana

Rano inwestorów ogarnęła panika. Prezes MFW, Christine Lagarde, zawyrokowała, że Fundusz nie jest jeszcze gotowy do podjęcia negocjacji na temat drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji, zaś z postaw członków Eurogrupy można wywnioskować, iż Atenom grozi „selektywne bankructwo”. Te czynniki sprawiły, że uczestnicy rynku przestali polegać na komentarzach polityków.

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. II

Na świecie można znaleźć ok. 10 tysięcy funduszy, wykorzystujących alternatywne, często niekonwencjonalne strategie inwestycyjne. Eksperci szacują, że powierzono im kapitał o wartości 1,5-2,0 bln dolarów. Na czym polega specyfika funduszy hedgingowych?

Włochy mają do spłacenia 1,6 biliona dolarów

Wypłacalność Włoch nadal stoi pod znakiem zapytania, co powoduje osłabienie euro. Włoski rząd w chwili obecnej musi zagwarantować nabywcom obligacji oprocentowanie na poziomie 5,68 proc. – jest to najwyższy poziom od przeszło 10 lat.

REKLAMA

Kiedy przedsiębiorcy prowadzącemu działalność transportową może zostać wydana odmowa udzielenia zezwolenia?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także starosta lub marszałek województwa mogą odmówić udzielenia lub zmiany zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym. W jakich sytuacjach? Przeczytaj poradę eksperta.

Kiedy dopuszczalna w reklamie przesada wprowadza w błąd?

Zgodnie z prawem konkurencji przekaz reklamowy powinien opierać się na informacjach prawdziwych. Specyfika języka reklam dopuszcza stosowanie pewnej przesady, posługiwanie się wyrażeniami ocennymi czy wyrazistymi porównaniami. Konsument musi być jednak w stanie oddzielić dozwolone środki perswazyjne od rzetelnej informacji – w przeciwnym wypadku mamy bowiem do czynienia z reklamą wprowadzającą w błąd.

Strefa euro wobec groźby wybuchu epidemii zadłużenia

W tym tygodniu możemy szykować się na dawkę mocniejszych wrażeń. Od rana rynki finansowe próbują strawić bardzo niekorzystną, piątkową publikację z amerykańskiego rynku pracy. Przybyło zaledwie 18 tys. nowych etatów, natomiast spodziewano się 90 tys.

Problemy w Grecji odbijają się czkawką euro

Kryzys finansów publicznych w strefie euro nasila się. Mimo że kwestia finansowania greckiego zadłużenia nieco przycichła, na powierzchnię wypłynęły nowe problemy państw członkowskich.

Widmo bankructwa USA

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w środę, nie podjęto żadnych niespodziewanych decyzji. Utrzymano stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka stwierdził, iż dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej może wystarczyć do tego, żeby inflacja powróciła do celu w średnim terminie.

Co dalej z Rodziną na Swoim?

Na początku czerwca 2011 roku, na 94. posiedzeniu Sejmu, 228 głosami „za”, nowy projekt „Rodziny na Swoim” trafił do Senatu. Jeśli prezydent również złoży podpis pod nowelizacją ustawy, zmiany mogą wejść w życie już w IV kwartale 2011 roku.

Portugalia kolejnym kandydatem na bankruta?

Jak tylko zostało osiągnięte porozumienie w kwestii Grecji, na horyzoncie pojawił się następny kandydat na chłopca do bicia. Jest nim Portugalia. Nie tyle jednak należy obawiać się reakcji na obniżenie ratingu tego kraju, co publikacji zza oceanu.

Wynajem pokoi – jakie są wymogi formalne?

Wynajem pokoi to biznes, który może przynieść spore zyski, szczególnie w długiej perspektywie czasu. Jeżeli dysponujesz nieruchomością lub zastanawiasz się nad jej wybudowaniem nie zapominaj też o EURO 2012. Pamiętaj jednak, że czasu jest coraz mniej. Ekspert radzi jakie warunki powinny spełniać obiekty przystosowane do wynajmu pokoi.

Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

Przewóz towarów niebezpiecznych – wymogi dla kierowców

Ekspert wyjaśnia jakie są wymagania w stosunku do kierowców i innych osób wykonujących czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych.

Kontrola pojazdów przewożących towary niebezpieczne

Podleganie nadzorowi i kontroli to jeden z elementów towarzyszących prowadzeniu przedsiębiorstw w poszczególnych branżach. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne. Ekspert wyjaśnia, na czym polega kontrola transportu towarów niebezpiecznych.

Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Wykonywanie działalności gospodarczej, co do zasady, jest określane regułą swobody działalności gospodarczej. W każdej dziedzinie, odpowiednie to tego podmioty, sprawują nadzór i kontrolę. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne.

3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

Pierwszy dzień sesji w lipcu na rynkach finansowych rozpoczął się w spokojnych nastrojach. Po nerwowej atmosferze, która towarzyszyła głosowaniu greckich posłów, uczestnicy rynku zaczynają koncentrować się bardziej na kwestiach gospodarczych.

Agencja czy franczyza?

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej pozostaje możliwość skorzystania z umowy agencji lub franczyzy. Czym różni się agencja od franczyzy? Ekspert doradza, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Grecy muszą nauczyć się oszczędzać

Znamy już wyniki głosowania nad planem oszczędnościowym w Grecji. Decyzja greckiego parlamentu zaważy na dalszych losach pakietu pomocowego, udzielanego przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Na ulicach Aten trwają protesty.

Przewóz czy spedycja - porada

Przedsiębiorcy, również z branży transportowej, pojęć przewoźnik i spedytor używają zamiennie. Tymczasem zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za spedycje znacznie różni się od zakresu obowiązków przewoźników.

Jak dokumentować usługi, których miejscem świadczenia jest kraj inny niż Polska?

W myśl art. 15. ust. 1. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, a także osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Umowa o współpracy między firmami

Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Krok od sanacji greckich finansów

W poniedziałek zostało zapoczątkowane odreagowanie, które było kontynuowane we wtorek. Odczyt Conference Board wypadł słabiej od oczekiwań. Indeks spadł do 58,5, a nie, jak się spodziewano, do 60,5 pkt.

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny - zastosowanie handlowe

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny coraz częściej znajdują zastosowanie wśród przedsiębiorców. Ich popularność wynika z przystępności rozwiązań, które wprowadzają, w szczególności dla małych firm. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób stosować umowę komisu i kontrakt estymatoryjny.

Zmarnowane szanse na odreagowanie

W piątek na rynku nastąpiło odreagowanie. W efekcie kursy eurodolara i EUR/CHF zwyżkowały, natomiast notowania złotego pozostały stabilne. Kurs EUR/USD wyraźnie odbił się od wsparcia 1.42 dzięki publikacji indeksu niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką, który okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 114,5 pkt. (spodziewano się spadku do 113,5 pkt.)

Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Od 1 kwietnia 2011 roku rozszerzył się zakres przedmiotowy usług uznawanych za nieodpłatne świadczenia. Ekspert, krok po kroku, przeprowadza przez zmiany.

Wolny spadek bezrobocia w Polsce

W maju stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,4 proc. Jednocześnie o 13,8 proc. zwiększyła się sprzedaż detaliczna, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu znajdowała się na poziomie 12,6 proc.

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców to przede wszystkim rezygnacja z poboru zabezpieczenia na poczet podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej, oraz ułatwienia dla agencji celnych w dostępie do uprawnień przysługującym przedstawicielom podatkowym.

Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Bank Standard Chartered podał do wiadomości publicznej raport na temat sytuacji na rynku złota. Czy ceny tego kruszcu wzrosną w niedalekiej przyszłości do 5000 dolarów za uncję? Zdaniem ekspertów ze Standard Chartered – tak.

Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?

Służba Celna jest to mundurowa służba utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej. Służba celna w szczególności zajmuje się legalnością przywozu oraz wywozu towarów z tego obszaru, a także wykonywanie czynności w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku od gier.

Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?

W połowie czerwca w centrum zainteresowań inwestorów znajdowały się problemy Grecji. Eksperci finansowi kontynuują dywagacje na temat ewentualnego bankructwa tego kraju. Dlaczego krajom ze strefy euro zależy na pomocy dla Aten?

Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?


Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosło 3.466,33 zł, a to oznacza, że maksymalna wysokość dotacji z Urzędu Pracy, jaką może bezrobotny otrzymać na założenie własnej działalności gospodarczej wynosi 20.797,98 zł (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Dotacja ta niewątpliwie pomoże sfinansować koszty pomocy prawnej, konsultacji, doradztwa a także zakup wyposażenia oraz środków trwałych niezbędnych początkującemu przedsiębiorcy. Powstaje jednak pytanie, czy i jak opodatkować otrzymane przez bezrobotnego dofinansowanie z PUP, oraz czy i jak rozliczyć dokonane wydatki?

Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Eksperci zauważyli, że powierzchnia mieszkań, oddanych do użytku przez deweloperów pod koniec I kwartału, była o 8 m kw. niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Nadal jednak metraż nieruchomości w stanie deweloperskim przewyższa oczekiwania rynku, przeciętnie o 14 m kw. Kto lepiej potrafi odpowiedzieć na popyt: spółdzielnie czy firmy deweloperskie?

Jak powstaje biuro rachunkowe? - minireportaż

W dzisiejszych trudnych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na utratę pracy bez konkretnej przyczyny i konieczność poszukiwania nowego źródła utrzymania. W takiej sytuacji znalazła się właśnie pani Beata Górka. Nie poddała się jednak. Postanowiła założyć własny biznes.

Czy kryzys może doprowadzić do założenia firmy? - minireportaż

Czy kryzys i trudna sytuacja mogą doprowadzić do założenia własnej firmy? Ryzyko utraty pracy bez konkretnej przyczyny i konieczność poszukiwania nowego źródła utrzymania nie są sprzyjającymi warunkami. W takiej sytuacji znalazła się właśnie pani Beata Górka. Nie poddała się jednak. Postanowiła założyć własny biznes.

Dlaczego coraz częściej mamy problemy ze spłatą kredytów złotowych?

Wiele mówi się na temat fatalnego położenia osób, zadłużonych we franku, ale często zapominamy o tym, że sytuacja ludzi, którzy zapożyczyli się w złotym, również nie należy do najweselszych. Eksperci zauważyli, że to właśnie ci ostatni mają większe trudności ze spłatą kredytu. Dlaczego kredytobiorcy, oddający kredyt w polskiej walucie, zalegają ze spłatą przeszło 3 mld zł, podczas kiedy klienci, zadłużeni we franku, nie oddali w terminie blisko 2 mld zł?

Dlaczego w dalszym ciągu ubywa kart kredytowych?

Dane NBP po I kwartale 2011 r. nie pozostawiają złudzeń – karty kredytowe w dalszym ciągu znikają z rynku. Eksperci zauważyli, że mimo to zadłużenie na kartach wzrasta. Czym jest to spowodowane?

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

Ochrona mienia i osób, a zawiesznie działalności - porada

Zawieszenie działalności w przypadku branży podlegającej reglamentowaniu może mieć wpływ na uzyskaną koncesję. Jak przedstawiają się relacje ochrona mienia i osób, a zawieszenia działalności?

Jakie opłaty wiążą się z koncesją na usługi ochrony osób i mienia?

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji. Jakie koszty wiążą się z jej uzyskaniem?

Jak uzyskać koncesję na ochronę osób i mienia?

Podjęcia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji. W jaki sposób można ją uzyskać? Jakie warunki należy spełnić?

Usługi detektywistyczne - jakie są warunki ich świadczenia?

Usługi detektywistyczne wykonywać może przedsiębiorca po uzyskaniu wpisu do rejestru usług detektywistycznych. Jakim warunkom musi sprostać przyszły detektyw? Przeczytaj o zasadach świadczenia usług detektywistycznych.

Jak uzyskać akredytacje obronności i bezpieczeństwa?

Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa daje możliwość prowadzenia działalność związanej z oceną zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak uzyskać akredytację OiB?

Jakie są zasady wpisu do rejestru usług detektywistycznych?

Ze świadczeniem usług detektywistycznych łączy się konieczność uzyskania wpisu w rejestrze działalności detektywistycznej. Na jakich zasadach jest on dokonywany?

REKLAMA