Jakie opłaty wiążą się z koncesją na usługi ochrony osób i mienia?
REKLAMA
REKLAMA
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz kontroli tej działalności określa ustawa o ochronie osób i mienia (Dz. U.z 2007r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.) oraz akty wykonawcze wydane na jej podstawie.
REKLAMA
Ochrona osób jest działaniem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności osobistej. Ochrona mienia to natomiast działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz nie dopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren ochrony.
Zgodnie z przepisami ustawy, ochrona osób i mienia realizowana jest w formie:
- bezpośredniej ochrony fizycznej:
- stałej lub doraźnej,polegającej na stałym dozorze sygnałów przesyłanych;
- gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach i systemach alarmowych;
- polegającej na konwojowaniu wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.
- zabezpieczenia technicznego polegającego na:
- montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania;
- montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.
Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011r?
Jakie opłaty są związane z koncesją?
REKLAMA
Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia lub koncesji, o wydanie zaświadczenia, złożenia pełnomocnictwa do sprawy lub dokonania innych czynności podlegających opłacie skarbowej.
Informacje o wysokości niektórych opłat skarbowych:
• koncesja- 616 zł
• decyzja dotycząca przedłużenia terminu ważności koncesji-308 zł
• inne decyzje zmieniające koncesję- 10 zł
• promesa- 98 zł
• za wydanie zaświadczenia- 17 zł
• pełnomocnictwo dot. reprezentowania przedsiębiorcy przed sądami i organami administracji rządowej- 17 zł
W przypadku nie uiszczenia opłaty skarbowej w wyznaczonym terminie wniosek podlega zwrotowi na podstawie art. 261 § 1 i 2 KPA.
W toku postępowania administracyjnego strony uprawnione są w szczególności do:
- uzyskania należytej i wyczerpującej informacji o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie spraw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego,
- czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań,
- uzyskania wyjaśnień zasadności przesłanek, którymi kieruje się organ koncesyjny przy załatwieniu sprawy,
- występowania w postępowaniu administracyjnym przez pełnomocnika,
- zapoznania się - na każdym etapie postępowania - z aktami sprawy.
Wszelkie pytania, które pojawią się w toku postępowania administracyjnego, należy kierować do Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA w formie pisemnej, wskazując przy tym interes prawny i obowiązek.
Polecamy: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.