| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Widmo bankructwa USA

Widmo bankructwa USA

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w środę, nie podjęto żadnych niespodziewanych decyzji. Utrzymano stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka stwierdził, iż dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej może wystarczyć do tego, żeby inflacja powróciła do celu w średnim terminie.

Szef NBP jednocześnie zaznaczył, iż nie wyklucza kolejnego dostosowania, jeśli perspektywy inflacji uległyby pogorszeniu. Dodał, że oczekiwania rynku co do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych „nie są dalekie od percepcji większości członków RPP”, co tym bardziej pozostawia Radzie otwartą furtkę do kontynuacji zacieśnienia. Można oczekiwać następnej i zarazem ostatniej podwyżki na wrześniowym posiedzeniu. Z racji tego, że zarówno decyzja RPP , jak i późniejszy komunikat były zbieżne z oczekiwanymi rynkowymi, złoty wczoraj zachowywał się w miarę stabilnie, przynajmniej względem euro.

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Na parach crossowych sprawa miała się gorzej w związku z szeroką przeceną euro. Choć decyzja agencji Moody’s o obniżce ratingu Portugalii została mocno skrytykowana na europejskiej arenie politycznej (jako przesadzona i nieadekwatna do sytuacji), to jednak w tydzień po zamieszaniu z Grecją trafiła na podatny grunt. Rynki nadal pozostają wrażliwe na wszelkie negatywne informacje, a inwestorzy wciąż nie mają pewności, jak sytuacja w światowej gospodarce będzie się kształtować w kolejnych miesiącach. Duża zmienność może towarzyszyć notowaniom w kolejnych dniach, szczególnie w obliczu ważnych wydarzeń, tj. konferencji prasowej szefa ECB (dziś o 14.30) oraz danych z rynku pracy USA (w czwartek raport ADP i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek rządowe dane o zmianie zatrudnienia).

Polecamy serwis: Inwestycje

Jeśli Trichet w sowim komentarzu nie zasygnalizuje kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej, wówczas inwestorzy mogą poczuć się rozczarowani i zaczną wyprzedawać euro na rynku. Zagrożeniem dla unijnej waluty pozostaje wciąż utrzymująca się presja, związana z sytuacją budżetową państw peryferyjnych i obawy o bankructwo. Świeże, nieoczekiwane doniesienia mogą prowadzić do osłabienia euro, przede wszystkim względem franka szwajcarskiego. Wobec amerykańskiego dolara sytuacja już nie jest tak klarowna, gdyż na niekorzyść waluty USA działa spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Widmo bankructwa największej gospodarki świata wisi nad dolarem i skutkuje relatywnie wąskim pasmem wahań eurodolara.

Złoty pozostaje pod wpływem nastrojów zewnętrznych, jednak zmienność kursu względem euro jest ograniczona, zatem należy oczekiwać wąskiej konsolidacji wokół poziomu 3,95.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »