REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włochy mają do spłacenia 1,6 biliona dolarów

Subskrybuj nas na Youtube
Stopy procentowe w Japonii pozostały na niezmienionym poziomie.
Stopy procentowe w Japonii pozostały na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

REKLAMA

Wypłacalność Włoch nadal stoi pod znakiem zapytania, co powoduje osłabienie euro. Włoski rząd w chwili obecnej musi zagwarantować nabywcom obligacji oprocentowanie na poziomie 5,68 proc. – jest to najwyższy poziom od przeszło 10 lat.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że Grecja, Portugalia i Irlandia zwróciły się o międzynarodową pomoc, gdy oprocentowanie ich długu przekroczyło 7 punktów procentowych. Skala problemu Italii drastycznie przerasta kłopoty wymienionych powyżej krajów, gdyż całkowity wolumen długu, wyemitowanego przez Włochy, wynosi 1,6 biliona dolarów, co plasuje Włochy na trzecim miejscu, po USA i Japonii. Tylko w tym roku rząd Silvio Berlusconiego musi spłacić bądź zrolować obligacje o wartości nominalnej 175 miliardów euro. Jeśli dołożyć do tego problemy z finansowaniem bieżących wydatków, do czego często dochodzi w ogarniętych kryzysem zadłużenia krajach, które nie chcą godzić się na zbyt wysokie, ich zdaniem, odsetki, to wówczas pod znakiem zapytania staną jakiekolwiek możliwości udzielenia pomocy o charakterze zbliżonym do funduszu ratunkowego, przygotowanego dla Grecji. Przeforsowanie kolejnej iteracji planu pomocowego o wartości rzędu 100 miliardów euro już dziś spotyka się ze skrajnie negatywnym podejściem obywateli Holandii, Finlandii czy Niemiec.

REKLAMA

Tradycyjnie, wzrost awersji do ryzyka skłania uczestników rynku do inwestowania w waluty o dużej płynności (USD) lub waluty krajów z dużymi nadwyżkami w handlu zagranicznym, które są przez to bardziej odporne na krótkoterminowe zmiany kierunku przepływów kapitałowych (JPY, CHF). W skrócie, są to waluty bardziej "bezpieczne". Z tego tytułu na rynku międzynarodowym doszło do dość istotnych wahań kursów – EUR/USD spadł do 1,3915 (spadek o prawie jeden procent), a EUR/JPY zniżkuje obecnie do 111,10 (ponad procentowy spadek). W związku ze wzrostem premii za ryzyko inwestorzy uciekają z mniej płynnych rynków, na czym traci złoty – CHF/PLN wzrósł już do poziomu 3,4430, bijąc po drodze kolejne "rekordy wszech czasów". Mimo bardzo dobrej sytuacji makroekonomicznej Polski, nasza waluta w najbliższych dniach pozostanie wrażliwa na spekulacyjne ucieczki i powroty kapitału - pomimo faktycznie sporej nerwowości wśród inwestorów na pewno znajdą się i tacy, dla których obecna słabość złotego nie ma fundamentalnego uzasadnienia, co przy odpowiednio wydłużonym horyzoncie inwestycyjnym może skłaniać do kupna naszej waluty. Motyw ten niewątpliwie będzie obecny w trakcie notowań; po uspokojeniu sytuacji umocnienie złotego powinno być dynamiczne.

Przeczytaj również: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

We wtorkowy poranek sytuacja w Europie wygląda jednak na tyle źle, że trudno pokusić się o prognozę co do terminu schłodzenia emocji wśród uczestników rynku. Oliwy do ognia dolało jeszcze dość sztywne wystąpienie Christiny Lagarde, która w imieniu MFW zagroziła, że pomoc dla Grecji nie ma charakteru bezwarunkowego, sugerując, iż Fundusz może wymagać kolejnych, niepopularnych politycznie decyzji od rządu greckiego, warunkując tym uczestnictwo w przyszłych transzach kolejnego pakietu ratunkowego/solidarnościowego dla Grecji.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Choć publikacje danych makroekonomicznych nie wpłyną najprawdopodobniej w znaczący sposób na przebieg notowań rynkowych, warto pamiętać, że FOMC minutes opublikowane zostaną dzisiaj, czyli dzień wcześniej niż zwykle, a to ze względu na złożenie sprawozdania z prowadzonej polityki pieniężnej w jednej z komisji amerykańskiego Kongresu. Dziś i jutro będziemy zatem mogli dowiedzieć się czegoś więcej o ocenie sytuacji makroekonomicznej USA przez tamtejszy bank centralny.

Pozytywnym akcentem jest stosunkowo optymistyczna ocena sytuacji makroekonomicznej Japonii przez Bank of Japan, którego prezes dzisiaj rano komentował decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Poza tym, w kalendarzu znajdują się publikacje danych o wymianie handlowej USA i inflacji CPI w Wielkiej Brytanii. Jutro rano dowiemy się, jak wzrost gospodarczy Chin ocenia tamtejsze biuro statystyczne.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA