REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błyskawiczna decyzja włoskiego parlamentu

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Jeszcze w środę agencja ratingowa Moody’s groziła obniżeniem wiarygodności USA, chyba że limit długu Stanów Zjednoczonych zostanie podniesiony.
Jeszcze w środę agencja ratingowa Moody’s groziła obniżeniem wiarygodności USA, chyba że limit długu Stanów Zjednoczonych zostanie podniesiony.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek zmienność indeksów na giełdzie była ograniczana do minimum, wręcz porównywalna z Sylwestrem czy okresem świątecznym. To nietypowe, biorąc pod uwagę, że wczorajszy dzień obfitował w wydarzenia około rynkowe.

REKLAMA

Stany mają najwyższy poziom wiarygodności od 1917 roku i są uznawane za absolutnie pewnego dłużnika. Ostrzeżenie Moody’s popsuło to humory inwestorom w USA, ale już dziś ani azjatyckie, ani europejskie rynki nie przejmowały się tym komunikatem. To dobre podejście, ponieważ wydaje się nieprawdopodobne, aby nie znaleziono kompromisu i z premedytacją doprowadzono do światowego krachu finansów.

REKLAMA

Katastroficzne wizje zeszły ewidentnie na drugi plan i koncentrowano się na dzisiejszych faktach. Ostateczny odczyt inflacji w strefie euro nie zaskoczył, bo wyniósł 2,7 proc., czyli dokładnie tyle, ile oczekiwano. Do dobrych informacji należy natomiast zaliczyć raport JP Morgana za drugi kwartał 2011 roku, który przewyższył prognozy, a do tego podał zachęcające prognozy na najbliższą przyszłość. Dobrze wypadła też tygodniowa liczba nowych bezrobotnych w USA, gdzie odczyt 405 tysięcy był najniższy od trzech miesięcy. Za następny, pozytywny komunikat należy uznać sprzedaż detaliczną w Stanach, która wspomagała popyt, bo wzrosła o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. To niewiele, ale jednak wzrost, chociaż już bez uwzględnienia środków transportu wielkość sprzedaży nie zmieniła się. Ostatnią informacją była inflacja w cenach producentów w Stanach, która w czerwcu obniżyła się o 0,4 proc. To jest już bardzo dobra zapowiedź jutrzejszych danych o inflacji CPI ze Stanów, która powinna obniżyć się w stosunku do poprzedniego odczytu. Jest to o tyle ważne, że gdy tylko wzrost cen spowolni, od razu pojawią się głosy o możliwości QE3, czyli nowej gotówki, pobudzającej gospodarkę.

Dowiedz się także: Jak często obserwowaliśmy tendencje spadkowe na warszawskiej giełdzie?

Wszystkie powyższe informacje były pro wzrostowe, jednak nie miałyby żadnego znaczenia, gdyby nie fakt, że włoski senat uchwalił pakiet oszczędnościowy dla Włoch i tym samym oddalił spekulacje odnośnie bankructwa tego kraju. Emocje z Włochami czekają nas jeszcze juro, kiedy ten sam pakiet będzie głosowany przez parlament, ale wydaje się, że to tylko formalność. Tym samym potwierdzi się przypuszczenie, że Grecja straszyła trzy tygodnie, Portugalia tydzień, a Włochy ledwo trzy dni.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja na GPW w czwartek najlepiej przypominała, że są wakacje. Obroty były symboliczne, a zmienność i aktywność na poziomie okresu Sylwestra lub Świąt. Martwić może zwłaszcza kolejny dzień słabego zachowania spółek spoza WIG20, bo tam chętnych do handlu jest szczególnie niewielu. Na razie jednak nie ma jednoznacznego sygnału dla podaży, więc na zakończenie tygodnia można oczekiwać wzrostów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA