REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmarnowane szanse na odreagowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Państwa strefy euro,  udzielając Grecji dalszej pomocy, zastosują mechanizm pożyczek bilateralnych.
Państwa strefy euro, udzielając Grecji dalszej pomocy, zastosują mechanizm pożyczek bilateralnych.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek na rynku nastąpiło odreagowanie. W efekcie kursy eurodolara i EUR/CHF zwyżkowały, natomiast notowania złotego pozostały stabilne. Kurs EUR/USD wyraźnie odbił się od wsparcia 1.42 dzięki publikacji indeksu niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką, który okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 114,5 pkt. (spodziewano się spadku do 113,5 pkt.)

Szanse na wyrysowanie dziennej białej świeczki zostały jednak pogrzebane wraz z oświadczeniem agencji Moody’s o możliwości obniżenia ratingu dla trzynastu włoskich banków, które mogłyby ucierpieć w związku z obniżeniem standingu kredytowego Włoch. W ocenie agencji może on być zagrożony z powodu spadającego tempa wzrostu gospodarczego we Włoszech oraz możliwego wzrostu kosztów obsługi włoskiego długu publicznego z powodu kryzysu zadłużenia w Europie. Rynek walutowy na pogorszenie nastrojów zareagował spadkiem eurodolara poniżej 1,42, natomiast para EUR/CHF jeszcze pogłębiła historyczne minima, otwierając nowy tydzień poziomem 1,1803. W kontekście oświadczenia agencji Moody’s większa uwaga inwestorów będzie zogniskowana na dzisiejszej, zaplanowanej na godz. 11.00 aukcji włoskich bonów skarbowych. Włoskie ministerstwo finansów chce z niej pozyskać 8 mld EUR. Ewentualny mniejszy popyt przy wyższych rentownościach będzie negatywnie oddziaływał na notowania wspólnej waluty. Awersję do ryzyka wzmacniały także doniesienia, że rozmowy o podniesieniu ustawowego limitu długu publicznego USA załamały się wskutek wycofania się z nich głównych, republikańskich negocjatorów, co nastąpiło w odpowiedzi na pomysł podniesienia podatków. Formalnie, jeśli do 2 sierpnia konsensus w tej sprawie nie zostanie osiągnięty, USA staną się niewypłacalne. Taki scenariusz nie jest możliwy, jednak w miarę zbliżania się do deadline’u tego typu informacje będą miały wpływ na nastroje rynkowe.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

W piątek, który był ostatnim dniem szczytu przywódców państw UE, uzgodniono, jaki mechanizm zostanie zastosowany przy kolejnej pomocy dla Grecji. Będzie to mechanizm pożyczek bilateralnych, opierający się o państwa strefy euro. Wszystkie państwa Eurolandu zadeklarowały chęć udziału w nowym programie pomocowym. Wobec oporu Wielkiej Brytanii i Czech zrezygnowano z korzystania z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który finansowany jest z gwarancji budżetu UE i dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich, także Polski. Szczegóły planu, według nieoficjalnych szacunków wartego do 120 mld EUR, będą ustalane prawdopodobnie na brukselskim posiedzeniu ministrów finansów strefy euro 3 lipca, o ile wcześniej uchwalony zostanie grecki plan reform. Głosowanie nad projektem, mającym przynieść oszczędności 28,4 mld EUR do 2015 r., w tym 6,4 mld EUR już w tym roku, planowane jest na posiedzeniu greckiego parlamentu 29 czerwca. Natomiast 30 czerwca odbędzie się głosowanie w sprawie ustawy, określającej szczegóły realizacji 5-letniego planu oszczędnościowego, w tym m.in. cięcia wydatków, zmiany podatków i kwestię prywatyzacji. Do ich przyjęcia potrzebna jest zwykła większość głosów. Rządząca partia PASOK ma 155 na 300 głosów, zatem program powinien zostać przyjęty. Rynek też o tym wie i w dużej mierze wycenia już taki efekt głosowania. Ryzyko dla euro stanowi planowany na 28-29 czerwca strajk generalny w Grecji. Jeśli nastąpi wówczas eskalacja niepokojów społecznych, wspólna waluta będzie tracić w stosunku do franka i dolara.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Piątkowe zachowanie złotego, który był stabilny względem euro i lekko tracił do franka i dolara, należy uznać za dobre w kontekście nastrojów, jednak trzeba liczyć się z dojściem EUR/PLN do oporu na 4,0250, a CHF/PLN – do 3,40 – w pierwszej części tygodnia. Dodatkowo, poranna wypowiedź Jerzego Hausnera nie stanowi wsparcia dla złotego. Członek RPP stwierdził, że Rada zrobiła już, co mogła, nie ogłasza jeszcze końca cyklu, ale będzie czekać na efekty ostatnich działań, nie jest wsparciem dla złotego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniedziałkowe kalendarium przedstawia się wyjątkowo ubogo. Jedyną pozycją w nim stanowią publikowane o godz. 14.30 dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Konsensus prognoz zakłada, że w maju dochody wzrosły o 0,3% w ujęciu miesięcznym, a wydatki – o 0,1%. Za to w przekroju całego tygodnia jest kilka ważniejszych figur, które mogą przykuwać uwagę inwestorów. Będą to przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, takie jak wtorkowy indeks zaufania konsumentów Conference Board, środowy indeks podpisanych umów kupna domów, czwartkowy indeks Chicago PMI czy piątkowe indeksy UoM oraz ISM dla przemysłu. Ze względu na ostatnią serię słabszych danych z największej gospodarki świata, uwaga rynku będzie skupiona na kolejnych odczytach. Ewentualne wahania w dół od konsensusu prognoz mogą ograniczać apetyt na ryzykowne aktywa, w tym na polską walutę.

Łukasz Rozbicki
Dom Maklerski AFS

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA