REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strefa euro wobec groźby wybuchu epidemii zadłużenia

Subskrybuj nas na Youtube
Nowy limit zadłużenia USA pozostaje niewiadomą – Demokraci i Republikanie nie doszli do konsensusu.
Nowy limit zadłużenia USA pozostaje niewiadomą – Demokraci i Republikanie nie doszli do konsensusu.

REKLAMA

REKLAMA

W tym tygodniu możemy szykować się na dawkę mocniejszych wrażeń. Od rana rynki finansowe próbują strawić bardzo niekorzystną, piątkową publikację z amerykańskiego rynku pracy. Przybyło zaledwie 18 tys. nowych etatów, natomiast spodziewano się 90 tys.

REKLAMA

Fiaskiem zakończyło się pierwsze spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami obu partii politycznych, mające za cel znalezienie porozumienia, umożliwiającego podwyższenie maksymalnego limitu zadłużenia państwa. W połowie maja Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony limit zadłużenia – 14,3 bln dolarów – i jeśli do 2 sierpnia próg ten nie zostanie podwyższony, USA będą zmuszone do ogłoszenia bankructwa. Spór, stojący na drodze do podwyższenia limitu, toczy się o kształt projektu przyszłej redukcji zadłużenia. Niedzielne spotkanie w Białym Domu było przewidywane na kilka godzin ciężkich rozmów, ale zakończyło się po zaledwie 75 minutach. Rozmowy będą kontynuowane, ale utrzymująca się niepewność wprowadza nerwowość na wśród inwestorów.

REKLAMA

Powodów do optymizmu nie daje także sytuacja w strefie euro. Choć Grecja ostatecznie otrzymała zapewnienie drugiego pakietu ratunkowego, to nadal pojawiają się problemy w kwestii określenia formy udziału prywatnych wierzycieli w pakiecie. Agencje ratingowe grożą, że potraktują jako formę bankructwa kraju wszelkie dobrowolne rolowanie długu przez wierzycieli, co może doprowadzić do wystąpienia tzw. „credit event”, a czego chcą uniknąć europejscy politycy. Dziś w Brukseli spotykają się ministrowie finansów strefy euro, aby m.in. dyskutować nad rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Grecja jednak to nie jedyny problem Europy.

Przeczytaj również: Czy nastąpi silne odreagowanie na rynku?

Po zeszłotygodniowym obniżeniu ratingu dla Portugalii do poziomu „śmieciowego”, wzrosły obawy o szerokie rozprzestrzenianie się zarazy zadłużenia, która powoli sięga kolejnych krajów, takich jak Hiszpania czy Włochy. W piątek włoskie aktywa, od akcji banków po rządowe obligacje, doświadczyły solidnej wyprzedaży, rodząc obawy o przyszłość trzeciej, największej gospodarki strefy euro. Prezydent UE Herman van Rompuy zwołał na dziś rano nadzwyczajne spotkanie najważniejszych europejskich oficjeli, aby przedyskutować zaistniałą sytuację.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy braku danych makroekonomicznych w poniedziałek inwestorzy będą bacznie wyczekiwać wszelkich doniesień i komentarzy z brukselskich kuluarów. Najbliższe dni powinny cechować się podwyższoną awersją do ryzyka, a handel będzie dość nerwowy i szarpany. W tak niestabilnym otoczeniu złoty może tracić na wartości, a kurs EUR/PLN – okresowo wzrastać w kierunku 3,97. Problemy strefy euro wywrą presję na notowania euro wobec innych głównych walut, a stąd silniejsze osłabienie złotego wobec dolara, franka i funta.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA