reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > 3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

Pierwszy dzień sesji w lipcu na rynkach finansowych rozpoczął się w spokojnych nastrojach. Po nerwowej atmosferze, która towarzyszyła głosowaniu greckich posłów, uczestnicy rynku zaczynają koncentrować się bardziej na kwestiach gospodarczych.

Dziś poznaliśmy czerwcowe wskaźniki PMI dla przemysłu w większości istotnych gospodarek. Wskaźnik poszedł w dół w bardzo wielu przypadkach. W Polsce obniżył się do 51,2 pkt. z 52,6 pkt. miesiąc wcześniej. Regres rozwoju dotknął też chiński przemysł. Wyraźnie wskaźnik pogorszył się w Indiach, co dla nas jest bardzo istotne. Również słabsze wyniki odnotowano w Niemczech i strefie euro, które są dla nas najważniejszymi partnerami handlowymi. Potwierdzają się zatem tendencje z poprzednich miesięcy, wskazujące na wytracanie siły przez ożywienie gospodarcze.

Znalazło to odbicie w przebiegu zdarzeń na rynkach finansowych w czerwcu, kiedy to pierwszy raz od lutego 2009 r., czyli od momentu zakończenia kryzysu, doszło do jednoczesnego spadku cen akcji, surowców i obligacji na świecie. Globalny indeks giełdowy stracił 1,5%, towary potaniały o przeszło 5%, obligacje skarbowe o 0,3%, a korporacyjne o blisko 0,7%. Fakt, że wszystkie aktywa zachowały się tak słabo pierwszy raz od tak długiego czasu, jest wymowny i tym bardziej na porządku dziennym stawia pytania nie tylko o krótkookresową koniunkturę na rynkach finansowych, ale też o perspektywy w średnim i dłuższym terminie. W tej perspektywie wydaje się, że lipiec może przynieść ostateczne rozstrzygnięcia.

Dowiedz się także: Jak zdobyć pieniądze na drugie mieszkanie?

W lipcu prawdopodobnie wyklaruje się sytuacja na rynkach finansowych. Być może inwestorzy będą mogli wyciągnąć konkretne wnioski w kwestii koniunktury w dłuższym terminie.

Wśród 10 największych chińskich miast 8 odnotowało w czerwcu regres cen w ujęciu miesięcznym. W Szanghaju wzrost wyniósł 0,1%, a w Pekinie ceny w takim samym stopniu obniżyły się. Jednocześnie w skali całego kraju nastąpił wzrost o 0,4% wobec 0,5% w maju. 75 ze 100 monitorowanych przez SouFun miast mieszkania podrożały. W skali roku wzrost wyniósł 5,2%. Średnia cena metra kwadratowego sięgnęła 1370 USD.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W II kwartale spadły ceny i sprzedaż apartamentów na Manhattanie. Liczba transakcji zmniejszyła się w skali roku o 3,8%, do 2650. Ceny poszły w dół o 5,5%, do 850 tys. USD.

Taką sytuację tłumaczy się wygaśnięciem w połowie minionego roku zachęt podatkowych, które skłaniały do zamknięcia przed końcem czerwca 2010 r. transakcji. Teraz tworzy to podwyższoną bazę porównawczą. Przeciętnie na sprzedaż nieruchomości na Manhattanie potrzeba 136 dni, 30% więcej niż rok wcześniej.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło ochłodzenie koniunktury.
Na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło ochłodzenie koniunktury.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama