reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Eksperci zauważyli, że powierzchnia mieszkań, oddanych do użytku przez deweloperów pod koniec I kwartału, była o 8 m kw. niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Nadal jednak metraż nieruchomości w stanie deweloperskim przewyższa oczekiwania rynku, przeciętnie o 14 m kw. Kto lepiej potrafi odpowiedzieć na popyt: spółdzielnie czy firmy deweloperskie?

Zgodnie z najświeższymi danymi GUS w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce oddano do użytkowania blisko 128 tys. mieszkań. Ich średni metraż wyniósł przeszło 109 m kw. Największe lokale i domy budowali inwestorzy indywidualni. Przeciętnie miały one blisko 145 m kw. W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,4 m kw. Spółdzielnie natomiast wznosiły lokale o 5,8 m kw. mniejsze. Wciąż jednak mieszkania, wznoszone przez te ostatnie podmioty, są zbyt duże w stosunku do potrzeb nabywców. W kwietniu ci ostatni zgłaszali bowiem chęć zakupu lokalu o średniej powierzchni około 51 m kw. Paradoksalnie, deweloperzy narażeni na dużą, rynkową konkurencję, budują mieszkania, które mniej przystające do potrzeb dzisiejszego nabywcy niż te, oferowane przez spółdzielnie. W przypadku tych pierwszych lokale, oddawane do użytkowania, okazują się o 14 m kw. za duże. W spółdzielniach różnica ta jest o blisko połowę mniejsza. Trzeba jednak zauważyć, że budowę mieszkań oddawanych dziś do użytkowania rozpoczynano nierzadko dwa lata temu. Dostosowanie podaży do popytu następuje więc z dużym opóźnieniem.

Przeczytaj również: Jak zmieniła się rentowność najmu w maju?

Obserwując dane za ostatnich kilkanaście miesięcy, nie trudno jest zauważyć, że deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze lokale. Obecna dynamika tego trendu wydaje się jednak niewielka. Można mieć nadzieję na jej przyspieszenie jeszcze przed nowym rokiem. Trzeba bowiem pamiętać, że w wyniku kryzysu coraz więcej deweloperów zaczęło budować mieszkania o charakterystyce, przystosowanej do potrzeb rynkowych. W efekcie większość teraz rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich mają szansę dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

Polecamy serwis: Lokaty

W kwietniu mieszkania, oddawane do użytku przez spółdzielnie, miały przeciętną powierzchnię 61,6 m kw., co było wynikiem ponadprzeciętnym. W tym samym czasie deweloperzy ukończyli lokale o przeciętnej wielkości 65,1 m kw., o powierzchni poniżej średniej. Ponadto, mieszkania oddane do użytkowania przez deweloperów w kwietniu br. były o 8 m kw. mniejsze niż 12 miesięcy temu. Wynik ten można częściowo uznać za efekt wysokiej bazy. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku deweloperzy udostępniali bowiem lokale jedynie o 3,2 m kw. mniejsze niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Należy zwrócić uwagę na niecodzienny, marcowy wynik budownictwa spółdzielczego. Zgodnie z danymi GUS przeciętna wielkość mieszkania, oddawanego do użytkowania przez spółdzielnie, plasowała się na poziomie 81,1 m kw., czyli o 20 m kw. powyżej średniej. Można to uznać za wynik w pełni przypadkowy. W marcu spółdzielnie oddały do użytkowania jedynie 37 mieszkań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama