reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego co czwarte mieszkanie kupuje matka?

Dlaczego co czwarte mieszkanie kupuje matka?

Eksperci zauważyli, że 28% klientów, szukających nowego mieszkania, to matki. Dlaczego decydują się one na transakcję kupna o cztery lata później niż przeciętny nabywca? Prawdopodobnie kobietom zależy na tym, aby zapewnić swoim pociechom dach nad głową w przyszłości.

Kobiety z dziećmi to spora grupa nabywców na rynku nieruchomości. Zgodnie z kwietniowymi badaniami Home Broker stanowią one aż 28% kupujących. Zazwyczaj panie chcą nabyć mieszkania o około 2 m kw. mniejsze niż mężczyźni, ale do negocjacji są lepiej przygotowane.

Wdzięczni powinni być im za to ojcowie przy zamianie lokalu na większe. Takie transakcje planuje w najbliższym czasie aż dwie trzecie matek. W ich przypadku zakup pierwszego mieszkania to motyw, odpowiadający za 29% zgłaszanego popytu. Dla porównania, ogółem na rynku pierwsze „M” chce kupić blisko połowa nabywców. Różnica ta jest prosta do wytłumaczenia. Trzeba bowiem zauważyć, że duża część rodzin, decydując się na dziecko, posiada już nieruchomość. Stąd też znacznie częściej przyszłe rodzicielki planują zamianę mieszkania niż zakup pierwszego lokum.

Dowiedz się także: Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Gdy jednak takich zakupów nie poczyni się zawczasu, nowy członek rodziny wydłuża czas oczekiwania na własny dach nad głową. Kobiety wcześniej niż mężczyźni zaczynają żyć na własny rachunek, ale znacznie dłużej muszą czekać na własne lokum. Zgodnie z badaniami Home Broker matki nabywają swoje pierwsze mieszkanie w wieku 35,7 lat. Dla porównania, ogólnie na rynku nabywca pierwszego „M” ma w Polsce 31,3 lat. Przeszło cztery lata różnicy w wieku kupujących pierwsze mieszkanie mogą być uznane za dysproporcję, która wynika z nierównego traktowania płci. Warto też zauważyć, że zgodnie z ogólnymi statystkami kobiety usamodzielniają się o pół roku wcześniej niż mężczyźni.

Polecamy serwis: Lokaty

Na kolejnych etapach życia matki przykładają także dużo uwagi do zabezpieczenia przyszłości swoich pociech. Stąd też, gdy inwestują na rynku nieruchomości, najczęściej robią to z myślą o zakupie lokalu na przyszłość – dla dziecka. Robi tak ponad połowa matek, likujących nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości. Blisko dwukrotnie rzadziej kobiety z dzieckiem myślą o osiąganiu zysków ze wzrostu wartości nieruchomości lub dochodach z najmu. Dla porównania, zyski ze wzrostu wartości nieruchomości są podstawowym motywem, skłaniającym przeciętnego Polaka do zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama