REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego co czwarte mieszkanie kupuje matka?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Kobiety częściej niż mężczyźni zamieszkają mieszkanie na lepsze.
Kobiety częściej niż mężczyźni zamieszkają mieszkanie na lepsze.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci zauważyli, że 28% klientów, szukających nowego mieszkania, to matki. Dlaczego decydują się one na transakcję kupna o cztery lata później niż przeciętny nabywca? Prawdopodobnie kobietom zależy na tym, aby zapewnić swoim pociechom dach nad głową w przyszłości.

Kobiety z dziećmi to spora grupa nabywców na rynku nieruchomości. Zgodnie z kwietniowymi badaniami Home Broker stanowią one aż 28% kupujących. Zazwyczaj panie chcą nabyć mieszkania o około 2 m kw. mniejsze niż mężczyźni, ale do negocjacji są lepiej przygotowane.

REKLAMA

Zamiana mieszkania na lepsze

Wdzięczni powinni być im za to ojcowie przy zamianie lokalu na większe. Takie transakcje planuje w najbliższym czasie aż dwie trzecie matek. W ich przypadku zakup pierwszego mieszkania to motyw, odpowiadający za 29% zgłaszanego popytu. Dla porównania, ogółem na rynku pierwsze „M” chce kupić blisko połowa nabywców. Różnica ta jest prosta do wytłumaczenia. Trzeba bowiem zauważyć, że duża część rodzin, decydując się na dziecko, posiada już nieruchomość. Stąd też znacznie częściej przyszłe rodzicielki planują zamianę mieszkania niż zakup pierwszego lokum.

Dowiedz się także: Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cztery lata różnicy w wieku kupujących pierwsze mieszkanie

Gdy jednak takich zakupów nie poczyni się zawczasu, nowy członek rodziny wydłuża czas oczekiwania na własny dach nad głową. Kobiety wcześniej niż mężczyźni zaczynają żyć na własny rachunek, ale znacznie dłużej muszą czekać na własne lokum. Zgodnie z badaniami Home Broker matki nabywają swoje pierwsze mieszkanie w wieku 35,7 lat. Dla porównania, ogólnie na rynku nabywca pierwszego „M” ma w Polsce 31,3 lat. Przeszło cztery lata różnicy w wieku kupujących pierwsze mieszkanie mogą być uznane za dysproporcję, która wynika z nierównego traktowania płci. Warto też zauważyć, że zgodnie z ogólnymi statystkami kobiety usamodzielniają się o pół roku wcześniej niż mężczyźni.

Polecamy serwis: Lokaty

Zabezpieczenie dzieci na przyszłość

Na kolejnych etapach życia matki przykładają także dużo uwagi do zabezpieczenia przyszłości swoich pociech. Stąd też, gdy inwestują na rynku nieruchomości, najczęściej robią to z myślą o zakupie lokalu na przyszłość – dla dziecka. Robi tak ponad połowa matek, likujących nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości. Blisko dwukrotnie rzadziej kobiety z dzieckiem myślą o osiąganiu zysków ze wzrostu wartości nieruchomości lub dochodach z najmu. Dla porównania, zyski ze wzrostu wartości nieruchomości są podstawowym motywem, skłaniającym przeciętnego Polaka do zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA