reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Zagospodarowanie terenu wokół firmy jest jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów. Przedsiębiorcy dokonują więc inwestycji związanych, zarówno z planowaniem zagospodarowania zieleni, jak również zakupem niezbędnej roślinności.

Koszt uzyskania przychodu

Kwestia możliwości zaliczenia wyżej wymienionych wydatków w koszty podatkowe jest sprawą sporną. Wynika to z faktu, iż za koszt uzyskania przychodu zwykło się uznawać wydatki pozostające w bezpośrednim związku przyczynowo skutkowym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto koszty te muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia możliwości osiągnięcia przychodów w przyszłości. Podatnik powinien również pamiętać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiują katalog kosztów, które pod żadnym względem nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na zakup nasion trawy oraz sadzonek krzewów ozdobnych

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych przez podatnika na zagospodarowanie wokół firmy (trawa, krzewy, kwiaty) jest sprawą sporną. Indywidualne interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe są rozbieżne.

Generalnie rzecz ujmując, wszystko zależy od okoliczności. Wyżej wymienione koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych w sytuacji, kiedy podatnik jest w stanie wykazać związek przyczynowo skutkowy poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia zysku w przyszłości. Dodatkowo trzeba pamiętać, że kosztem powyższe wydatki mogą być o ile nie będą zaliczone do tzw. reprezentacji.

Polecamy: Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej a VAT

Trawa i kwiaty wokół hotelu kosztem

Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi działalność rekreacyjno sportową w postaci kompleksu wypoczynkowego, którego jedną z najważniejszych cech jest przyjazne środowisko naturalne, koszty poniesione na zagospodarowanie przestrzenne zieleni można zaliczyć do kosztów podatkowych. Wynika to z faktu, że klienci korzystający z usług oferowanych przez tego typu kompleksy zwracają szczególną uwagę na najbliższe sąsiedztwo danego przedsiębiorstwa. Dlatego też związek przyczynowo skutkowy kosztów poniesionych na zakup roślinności z przyszłymi przychodami jest oczywisty.

Trawa i kwiaty wokół firmy nie mogą stanowić reprezentacji

Wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy mogą stanowić koszt podatkowy jeśli wystrój nie będzie odbiegał od przyjętych standardów w okolicy i w danej branży.

Takie stanowisko reprezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Jeśli jednak zielony wystrój wokół firmy nosi znamiona wystawności (np. egzotyczne drzewka), organ podatkowy może potraktować wydatki poniesione na ten cel jako reprezentację, a ta jako taka jest wyłączona z kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodów jest kwestią indywidualną

Nie każda inwestycja w zieleń otaczającą siedzibę firmy wywiera znaczący wpływ na poprawę wyników działalności gospodarczej, Dlatego też nie można generalizować. Możliwość zaliczenia wydatków na zakup nasion trawy jak również sadzonek krzewów ozdobnych jest kwestią indywidualną i powinna być rozpatrywana za każdym razem z uwzględnieniem definicji kosztów uzyskania przychodów wyznaczoną przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Sankcje za nieujawnienie dochodów – porada

Autor: Adam Bujalski, księgowy Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów? i
Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów? i

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama