REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem pokoi – biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Wynajem pokoi – biznesplan
Wynajem pokoi – biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

REKLAMA

Co to jest biznesplan?

W związku z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych, powinniśmy dokonać kalkulacji, dzięki którym będziemy pewni, że nasza gościnność przyniesie wymierne korzyści finansowe. Użyteczne będzie sporządzenie biznesplanu. Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że opłaca się angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.

Na co zwrócić uwagę szacując koszty?

Przed przystąpieniem do kalkulacji, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi w sposób zorganizowany i ciągły, czy też okazjonalnie?
  • Czy chcemy oferować noclegi turystom, czy też pracownikom firm i biznesmenom, robiącym interesy w naszej miejscowości?

REKLAMA

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma bardzo istotne znaczenie przy szacowaniu kosztów działalności. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły wiąże się bowiem z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca (podobnie jak rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne) przed podjęciem działalności obowiązany jest zgłosić obiekt (tzw. niekategoryzowany czyli inny niż: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko) do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy także spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Pomieszczenia, w których prowadzona ma być działalność polegająca na wynajmowaniu pokoi, powinny spełniać wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy są ważne, ponieważ dostosowanie do nich budynku w niektórych przypadkach może uczynić przedsięwzięcie nieopłacalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zamierzamy wynajmować pokoje wyłącznie okazjonalnie, nie musimy wówczas rejestrować działalności. W takim wypadku odpada także konieczność  występowania z wnioskiem o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie gminy. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie przedsiębiorców i rolników.

Polecamy: Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012

Jak napisać dobry biznesplan?

Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.

Zwięzłość

Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.

Realizm

Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności.

Przykładowy biznesplan – sporadyczne wynajmowanie wolnych pokoi

REKLAMA

Pani Anna mieszka w Radomiu, gdzie w dniach 27-28 sierpnia odbędą się, jak co roku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show.  W związku z tym, że na kilka miesięcy przed imprezą wszystkie miejsca w hotelach były już zarezerwowane, przedsiębiorcza Radomianka postanowiła zarobić dodatkowe pieniądze, wynajmując pokoje miłośnikom lotnictwa z innych miast na czas pokazów. Ponieważ w roku akademickim pokoje, które mają być udostępnione gościom, były wynajmowane studentkom miejscowej politechniki, przygotowanie ich do pobytu gości nie wymagało większych nakładów.

Usługa Pani Anny polega na udostępnieniu czterech dwuosobowych pokoi gościom pokazów lotniczych. Pani Anna nie oferuje  posiłków domowych ani innych usług związanych z pobytem gości.

Rynek branżowy:

Na lokalnym rynku usług hotelarskich funkcjonuje wiele podmiotów. Są to zarówno obiekty poddane kategoryzacji, jak i nieskategoryzowane.

Nabywcy:

Gośćmi Pani Anny są uczestnicy odbywającej się cyklicznie imprezy. W innej miejscowości z tego rodzaju usług korzystać mogą kibice, uczestnicy festiwali muzycznych, targów międzynarodowych itd. W wielu miastach Polski potencjalnymi klientami osób oferujących noclegi będą również kibice podczas Euro 2012.

Zatrudnienie:

Wykonanie usługi nie wymaga zatrudniania pracowników. Na marginesie należy podkreślić, że takie incydentalne udostępnienie pokoi nie spełnia przesłanek  uznania usług za świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Planowane koszty:

Okazjonalne udostępnianie pokoi w przypadku Pani Anny nie wymaga prawie żadnych nakładów. Pani Anna wydała kilkanaście złotych na ogłoszenia w serwisach internetowych. Należy także uwzględnić koszt zużycia wody oraz energii elektrycznej przez gości.

Zakładając, że zysk z jednego, 2 – osobowego pokoju wynosić będzie 80 zł. brutto, Pani Anna zarobi przed opodatkowaniem w ciągu dwóch dni imprezy 640 złotych Od tejże kwoty należy oczywiście odjąć koszty zużycia wody i energii elektrycznej. 


Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA