Wynajem pokoi – biznesplan
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest biznesplan?
W związku z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych, powinniśmy dokonać kalkulacji, dzięki którym będziemy pewni, że nasza gościnność przyniesie wymierne korzyści finansowe. Użyteczne będzie sporządzenie biznesplanu. Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że opłaca się angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.
Na co zwrócić uwagę szacując koszty?
Przed przystąpieniem do kalkulacji, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Czy zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi w sposób zorganizowany i ciągły, czy też okazjonalnie?
- Czy chcemy oferować noclegi turystom, czy też pracownikom firm i biznesmenom, robiącym interesy w naszej miejscowości?
REKLAMA
Odpowiedź na pierwsze pytanie ma bardzo istotne znaczenie przy szacowaniu kosztów działalności. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły wiąże się bowiem z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca (podobnie jak rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne) przed podjęciem działalności obowiązany jest zgłosić obiekt (tzw. niekategoryzowany czyli inny niż: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko) do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy także spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.
Pomieszczenia, w których prowadzona ma być działalność polegająca na wynajmowaniu pokoi, powinny spełniać wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy są ważne, ponieważ dostosowanie do nich budynku w niektórych przypadkach może uczynić przedsięwzięcie nieopłacalnym.
Jeżeli zamierzamy wynajmować pokoje wyłącznie okazjonalnie, nie musimy wówczas rejestrować działalności. W takim wypadku odpada także konieczność występowania z wnioskiem o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie gminy. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie przedsiębiorców i rolników.
Polecamy: Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012
Jak napisać dobry biznesplan?
Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.
Zwięzłość
Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.
Realizm
Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności.
Przykładowy biznesplan – sporadyczne wynajmowanie wolnych pokoi
REKLAMA
Pani Anna mieszka w Radomiu, gdzie w dniach 27-28 sierpnia odbędą się, jak co roku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. W związku z tym, że na kilka miesięcy przed imprezą wszystkie miejsca w hotelach były już zarezerwowane, przedsiębiorcza Radomianka postanowiła zarobić dodatkowe pieniądze, wynajmując pokoje miłośnikom lotnictwa z innych miast na czas pokazów. Ponieważ w roku akademickim pokoje, które mają być udostępnione gościom, były wynajmowane studentkom miejscowej politechniki, przygotowanie ich do pobytu gości nie wymagało większych nakładów.
Usługa Pani Anny polega na udostępnieniu czterech dwuosobowych pokoi gościom pokazów lotniczych. Pani Anna nie oferuje posiłków domowych ani innych usług związanych z pobytem gości.
Rynek branżowy:
Na lokalnym rynku usług hotelarskich funkcjonuje wiele podmiotów. Są to zarówno obiekty poddane kategoryzacji, jak i nieskategoryzowane.
Nabywcy:
Gośćmi Pani Anny są uczestnicy odbywającej się cyklicznie imprezy. W innej miejscowości z tego rodzaju usług korzystać mogą kibice, uczestnicy festiwali muzycznych, targów międzynarodowych itd. W wielu miastach Polski potencjalnymi klientami osób oferujących noclegi będą również kibice podczas Euro 2012.
Zatrudnienie:
Wykonanie usługi nie wymaga zatrudniania pracowników. Na marginesie należy podkreślić, że takie incydentalne udostępnienie pokoi nie spełnia przesłanek uznania usług za świadczone w ramach działalności gospodarczej.
Planowane koszty:
Okazjonalne udostępnianie pokoi w przypadku Pani Anny nie wymaga prawie żadnych nakładów. Pani Anna wydała kilkanaście złotych na ogłoszenia w serwisach internetowych. Należy także uwzględnić koszt zużycia wody oraz energii elektrycznej przez gości.
Zakładając, że zysk z jednego, 2 – osobowego pokoju wynosić będzie 80 zł. brutto, Pani Anna zarobi przed opodatkowaniem w ciągu dwóch dni imprezy 640 złotych Od tejże kwoty należy oczywiście odjąć koszty zużycia wody i energii elektrycznej.
Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.