REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem pokoi – biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Wynajem pokoi – biznesplan
Wynajem pokoi – biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

REKLAMA

Co to jest biznesplan?

W związku z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych, powinniśmy dokonać kalkulacji, dzięki którym będziemy pewni, że nasza gościnność przyniesie wymierne korzyści finansowe. Użyteczne będzie sporządzenie biznesplanu. Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że opłaca się angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.

Na co zwrócić uwagę szacując koszty?

Przed przystąpieniem do kalkulacji, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi w sposób zorganizowany i ciągły, czy też okazjonalnie?
  • Czy chcemy oferować noclegi turystom, czy też pracownikom firm i biznesmenom, robiącym interesy w naszej miejscowości?

REKLAMA

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma bardzo istotne znaczenie przy szacowaniu kosztów działalności. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły wiąże się bowiem z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca (podobnie jak rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne) przed podjęciem działalności obowiązany jest zgłosić obiekt (tzw. niekategoryzowany czyli inny niż: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko) do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy także spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Pomieszczenia, w których prowadzona ma być działalność polegająca na wynajmowaniu pokoi, powinny spełniać wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy są ważne, ponieważ dostosowanie do nich budynku w niektórych przypadkach może uczynić przedsięwzięcie nieopłacalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zamierzamy wynajmować pokoje wyłącznie okazjonalnie, nie musimy wówczas rejestrować działalności. W takim wypadku odpada także konieczność  występowania z wnioskiem o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie gminy. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie przedsiębiorców i rolników.

Polecamy: Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012

Jak napisać dobry biznesplan?

Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.

Zwięzłość

Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.

Realizm

Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności.

Przykładowy biznesplan – sporadyczne wynajmowanie wolnych pokoi

REKLAMA

Pani Anna mieszka w Radomiu, gdzie w dniach 27-28 sierpnia odbędą się, jak co roku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show.  W związku z tym, że na kilka miesięcy przed imprezą wszystkie miejsca w hotelach były już zarezerwowane, przedsiębiorcza Radomianka postanowiła zarobić dodatkowe pieniądze, wynajmując pokoje miłośnikom lotnictwa z innych miast na czas pokazów. Ponieważ w roku akademickim pokoje, które mają być udostępnione gościom, były wynajmowane studentkom miejscowej politechniki, przygotowanie ich do pobytu gości nie wymagało większych nakładów.

Usługa Pani Anny polega na udostępnieniu czterech dwuosobowych pokoi gościom pokazów lotniczych. Pani Anna nie oferuje  posiłków domowych ani innych usług związanych z pobytem gości.

Rynek branżowy:

Na lokalnym rynku usług hotelarskich funkcjonuje wiele podmiotów. Są to zarówno obiekty poddane kategoryzacji, jak i nieskategoryzowane.

Nabywcy:

Gośćmi Pani Anny są uczestnicy odbywającej się cyklicznie imprezy. W innej miejscowości z tego rodzaju usług korzystać mogą kibice, uczestnicy festiwali muzycznych, targów międzynarodowych itd. W wielu miastach Polski potencjalnymi klientami osób oferujących noclegi będą również kibice podczas Euro 2012.

Zatrudnienie:

Wykonanie usługi nie wymaga zatrudniania pracowników. Na marginesie należy podkreślić, że takie incydentalne udostępnienie pokoi nie spełnia przesłanek  uznania usług za świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Planowane koszty:

Okazjonalne udostępnianie pokoi w przypadku Pani Anny nie wymaga prawie żadnych nakładów. Pani Anna wydała kilkanaście złotych na ogłoszenia w serwisach internetowych. Należy także uwzględnić koszt zużycia wody oraz energii elektrycznej przez gości.

Zakładając, że zysk z jednego, 2 – osobowego pokoju wynosić będzie 80 zł. brutto, Pani Anna zarobi przed opodatkowaniem w ciągu dwóch dni imprezy 640 złotych Od tejże kwoty należy oczywiście odjąć koszty zużycia wody i energii elektrycznej. 


Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA