reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Wynajem pokoi > Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

Co to jest biznesplan?

W związku z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych, powinniśmy dokonać kalkulacji, dzięki którym będziemy pewni, że nasza gościnność przyniesie wymierne korzyści finansowe. Użyteczne będzie sporządzenie biznesplanu. Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że opłaca się angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.

Na co zwrócić uwagę szacując koszty?

Przed przystąpieniem do kalkulacji, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi w sposób zorganizowany i ciągły, czy też okazjonalnie?
  • Czy chcemy oferować noclegi turystom, czy też pracownikom firm i biznesmenom, robiącym interesy w naszej miejscowości?

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma bardzo istotne znaczenie przy szacowaniu kosztów działalności. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły wiąże się bowiem z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca (podobnie jak rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne) przed podjęciem działalności obowiązany jest zgłosić obiekt (tzw. niekategoryzowany czyli inny niż: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko) do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy także spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Pomieszczenia, w których prowadzona ma być działalność polegająca na wynajmowaniu pokoi, powinny spełniać wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy są ważne, ponieważ dostosowanie do nich budynku w niektórych przypadkach może uczynić przedsięwzięcie nieopłacalnym.

Jeżeli zamierzamy wynajmować pokoje wyłącznie okazjonalnie, nie musimy wówczas rejestrować działalności. W takim wypadku odpada także konieczność  występowania z wnioskiem o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie gminy. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie przedsiębiorców i rolników.

Polecamy: Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama