REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem pokoi – biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Wynajem pokoi – biznesplan
Wynajem pokoi – biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

REKLAMA

Co to jest biznesplan?

W związku z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych, powinniśmy dokonać kalkulacji, dzięki którym będziemy pewni, że nasza gościnność przyniesie wymierne korzyści finansowe. Użyteczne będzie sporządzenie biznesplanu. Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że opłaca się angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.

Na co zwrócić uwagę szacując koszty?

Przed przystąpieniem do kalkulacji, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi w sposób zorganizowany i ciągły, czy też okazjonalnie?
 • Czy chcemy oferować noclegi turystom, czy też pracownikom firm i biznesmenom, robiącym interesy w naszej miejscowości?

REKLAMA

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma bardzo istotne znaczenie przy szacowaniu kosztów działalności. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły wiąże się bowiem z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca (podobnie jak rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne) przed podjęciem działalności obowiązany jest zgłosić obiekt (tzw. niekategoryzowany czyli inny niż: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko) do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy także spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, wskazane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Pomieszczenia, w których prowadzona ma być działalność polegająca na wynajmowaniu pokoi, powinny spełniać wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy są ważne, ponieważ dostosowanie do nich budynku w niektórych przypadkach może uczynić przedsięwzięcie nieopłacalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zamierzamy wynajmować pokoje wyłącznie okazjonalnie, nie musimy wówczas rejestrować działalności. W takim wypadku odpada także konieczność  występowania z wnioskiem o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie gminy. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie przedsiębiorców i rolników.

Polecamy: Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012

Jak napisać dobry biznesplan?

Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.

Zwięzłość

Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.

Realizm

Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności.

Przykładowy biznesplan – sporadyczne wynajmowanie wolnych pokoi

REKLAMA

Pani Anna mieszka w Radomiu, gdzie w dniach 27-28 sierpnia odbędą się, jak co roku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show.  W związku z tym, że na kilka miesięcy przed imprezą wszystkie miejsca w hotelach były już zarezerwowane, przedsiębiorcza Radomianka postanowiła zarobić dodatkowe pieniądze, wynajmując pokoje miłośnikom lotnictwa z innych miast na czas pokazów. Ponieważ w roku akademickim pokoje, które mają być udostępnione gościom, były wynajmowane studentkom miejscowej politechniki, przygotowanie ich do pobytu gości nie wymagało większych nakładów.

Usługa Pani Anny polega na udostępnieniu czterech dwuosobowych pokoi gościom pokazów lotniczych. Pani Anna nie oferuje  posiłków domowych ani innych usług związanych z pobytem gości.

Rynek branżowy:

Na lokalnym rynku usług hotelarskich funkcjonuje wiele podmiotów. Są to zarówno obiekty poddane kategoryzacji, jak i nieskategoryzowane.

Nabywcy:

Gośćmi Pani Anny są uczestnicy odbywającej się cyklicznie imprezy. W innej miejscowości z tego rodzaju usług korzystać mogą kibice, uczestnicy festiwali muzycznych, targów międzynarodowych itd. W wielu miastach Polski potencjalnymi klientami osób oferujących noclegi będą również kibice podczas Euro 2012.

Zatrudnienie:

Wykonanie usługi nie wymaga zatrudniania pracowników. Na marginesie należy podkreślić, że takie incydentalne udostępnienie pokoi nie spełnia przesłanek  uznania usług za świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Planowane koszty:

Okazjonalne udostępnianie pokoi w przypadku Pani Anny nie wymaga prawie żadnych nakładów. Pani Anna wydała kilkanaście złotych na ogłoszenia w serwisach internetowych. Należy także uwzględnić koszt zużycia wody oraz energii elektrycznej przez gości.

Zakładając, że zysk z jednego, 2 – osobowego pokoju wynosić będzie 80 zł. brutto, Pani Anna zarobi przed opodatkowaniem w ciągu dwóch dni imprezy 640 złotych Od tejże kwoty należy oczywiście odjąć koszty zużycia wody i energii elektrycznej. 


Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA