Kategorie

Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012; Fot. Röben
Wynajem pokoi - pomysł na firmę na EURO 2012; Fot. Röben
Röben
EURO 2012 to jedna z największych imprez sportowych w historii Polski. Tradycyjne hotele mogą nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb noclegowych kibiców z całej Europy. W związku z tym EURO 2012 może okazać się doskonałą okazją dla osób, którzy mają wolne pokoje i chcą je wynająć turystom - kibicom. Ekspert podpowiada jak założyć własną firmę trudniącą się wynajmem pokoi na EURO 2012.

Wynajem pokoi z całą pewnością stanie się jednym z popularnych biznesów na okres trwania EURO 2012. Jednym z fundamentalnych pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed przyjęciem pierwszych gości jest kwestia, czy działalność będzie prowadzona jednorazowo, czy też w sposób zorganizowany i ciągły. Odpowiedź determinuje bowiem obowiązki w zakresie rejestracji działalności gospodarczej. Pojawia się  także pytanie, czy każdy, kto ma odpowiednie do tego pomieszczenia, może świadczyć usługi hotelarskie kibicom? Aby odpowiedzieć , należy w pierwszej kolejności rozważyć, czym są usługi hotelarskie.

Zgodnie z art. 3 ust. 8 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych przez usługi hotelarskie należy rozumieć krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

Należy podkreślić, że aby wynajmować pokoje turystom, nie jest konieczne prowadzenie pensjonatu czy też hotelu i związane z tym poddanie się kategoryzacji (popularne gwiazdki) przez właściwy organ. Ustawa o usługach turystycznych wprowadza bowiem wyraźny podział na „obiekty hotelarskie” i „inne obiekty, w którym świadczone są usługi hotelarskie”. Każdy, kto zarabia wynajmując pokoje turystom, może według swojego wyboru  przystąpić do systemu obiektów standardowych, kategoryzowanych decyzją administracyjną wojewody, bądź też pozostać poza tym systemem, ograniczając się do zgłoszenia w CEIDG.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE

Sądy dotychczas różnie interpretowały kwestię czy wynajmowanie pokoi stanowi działalność gospodarczą. Twierdząca odpowiedź na to pytania pociąga za sobą obowiązek rejestracji takiej działalności. Przez długi czas orzecznictwo skłaniało się raczej ku temu, że wynajem pokoi czy też mieszkań nie stanowi działalności gospodarczej. Jednakże, w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której art. art. 2 stanowi, że  działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, przyjąć trzeba, że taka działalność, jeżeli ma ww. cechy, jest działalnością gospodarczą i pociąga za sobą obowiązek rejestracji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 15 maja 2006 r. (I SA/Gd 462/05) stwierdził, że profesjonalne wynajmowanie własnych nieruchomości jest taką samą działalnością, jak chociażby produkcja i sprzedaż określonych wyrobów.

Szczególnie uprzywilejowaną grupą osób wynajmujących pokoje turystom są rolnicy. Z art. 3 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi wynika, że jej przepisów nie stosuje się m.in do wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.  Tego rodzaju działalność, prowadzona w gospodarstwach agroturystycznych, nie będzie więc traktowana jako działalność gospodarcza, nawet jeżeli ma charakter zorganizowany i ciągły.

Należy stanowczo podkreślić, że nie będzie działalnością gospodarczą jednorazowe wynajęcie kibicom pokoi w związku z Euro 2012. Istnieje jednak szereg argumentów, które przemawiają za takim sposobem zarobkowania również po zakończeniu mistrzostw. Większość hoteli w Polsce ma standard trzech gwiazdek. W związku z Euro 2012 wybudowano wiele obiektów 2-gwiazdkowych. Jednakże cena, która wynosi ponad 100 złotych za dobę, jest wciąż bardzo wysoka jak na kieszeń młodego turysty lub początkującego przedsiębiorcy. W zasięgu takich osób pozostają pokoje gościnne w akademikach i szkolnych schroniskach młodzieżowych, które jednak zazwyczaj znajdują się w niezbyt dogodnych lokalizacjach. Do niektórych polskich miast dotarła moda na hostele, w których można uzyskać nocleg znacznie taniej niż w hotelu, trzeba się jednak liczyć z tym, że zamiast pokoju hotelowego, płaci się za miejsce w kilkuosobowej sali, gdzie jest się narażonym na towarzystwo innych osób.  Osoba wynajmująca pokoje w dużym mieście może liczyć w tygodniu na pracowników spoza miasta i przedstawicieli małego biznesu, w weekendy zaś na gości weselnych i studentów studiów zaocznych. Właściciel mieszkania lub domu może również zawierać umowy z firmami, które realizują kontrakt w danym mieście, na podstawie których ich pracownicy  będą zajmować określoną ilość miejsc noclegowych przez czas realizacji kontraktu.

Firma Kowalski i Synowie Renowacja Zabytków podpisała kontrakt w mieście X, oddalonym od siedziby o wiele kilometrów, na podstawie którego jej pracownicy dokonają renowacji fresków w kościele. Pracę trwać będą około dwóch miesięcy. Wynajęcie pokoi hotelowych na tak długi czas jest bardzo drogie, nawet po uwzględnieniu rabatów.  Firmie trudno również znaleźć osobę, która wynajmie na taki czas mieszkanie, ponieważ ich właściciele  szukają zazwyczaj najemców na dłuższy okres, upatrując w tym stabilizacji zysków. Pozyskanie tego rodzaju klientów jest bardzo ciekawą koncepcją dla osób chcących czerpać  dochody z wynajmu mieszkań, większe niż w przypadku najmu długoterminowego. Prawdą jest, że dochody z tego rodzaju działalności są mniej stabilne, niż przy najmie długoterminowym. Właściciel ma jednak znacznie większą swobodę dysponowania swoją nieruchomością.

Duże ośrodki zapewniają znaczny przepływ turystów i gości biznesowych. Rolnicy z kolei mogą liczyć na dotacje z Unii Europejskiej na agroturystykę. Odrębnym zagadnieniem jest koszt przystosowania mieszkania lub pokoju do tego rodzaju działalności. Zależy on przede wszystkim od aktualnego stanu lokalu oraz klientów, których chcemy przyjmować. Pokój przeznaczony do okazjonalnego pobytu gości można wyposażyć za kilka tysięcy złotych. Nie można natomiast określić górnej granicy wydatków, jeśli  chcemy  rywalizować z luksusowymi hotelami, oferując mieszkanie czasowo przebywającej w naszym mieście kadrze zarządzającej. W takiej sytuacji przydatne może się okazać zaangażowanie architekta wnętrz i zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego też bez względu na to, czy chcemy wynajmować pokoje tylko przy okazji konkretnych imprez, czy też uczynić z tego stałe źródło dochodu, warto rozważyć ten sposób zarobkowania.

Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oznakowanie CE

  Oznakowanie CE to wymóg, który wiele wyrobów musi posiadać, zanim trafi do sprzedaży. Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  Rynek najmu (wrzesień/październik 2021 r.) - ceny, oferty, trendy

  Na rynku najmu ożywienie. Ofert mieszkań i pokoi na wynajem ubyło, a stawki pną się w górę i to już od kilku miesięcy. Jest to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań.

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Zasady etykietowania żywności

  Sprzedawcy żywności i napojów, muszą podawać niezbędne informacje o produktach w swojej ofercie, aby konsument końcowy mógł podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

  Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE

  Produkcja, dystrybucja lub sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego, takiego jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, na mocy unijnych i krajowych przepisów oznacza obowiązek producenta, aby sprzęt ten był właściwe utylizowany i przetwarzany.

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami z budżetu państwa

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami. Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami z budżetu państwa. Ubezpieczenia rolne "Bezpieczne Uprawy' i "Bezpieczne Zwierzęta" oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych są sprzedawane w placówkach Poczty Polskiej. Producenci rolni mogą liczyć na dopłaty do 65 proc. składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa.

  Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

  Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych to mniej elektroodpadów i frustracji konsumentów. Po latach współpracy Komisji Europejskiej z branżą producentów urządzeń elektronicznych liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie. Celem nowych przepisów jest ustanowienie wspólnego rozwiązania technicznego w zakresie ładowania wszystkich urządzeń.

  Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka dni na złożenie wniosku.

  Koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej na realizację swoich zadań statutowych. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

  Jak zwiększyć wartość firmy

  Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.

  Idealny sprzedawca – 3 kroki do sukcesu

  Idealny sprzedawca jest pożądanym obiektem przez firmy sprzedażowe. Jego największą wartością są umiejętności oraz marka, którą buduje każdego dnia. W obecnych, trudnych czasach, kiedy sprzedaż głównie jest w sieci idealny sprzedawca musi stać się dobrym doradcą. Nie ważny jest produkt, który sprzedajesz. Ważne jest to, że to Ty jesteś sprzedawcą. Co buduje markę idealnego sprzedawcy? Jakie cechy powinien posiadać dobry handlowiec? Czy cena ma znaczenie w handlu?

  Nie budujemy rynku mieszkaniowego, dlatego mieszkania szybko drożeją

  Rynek mieszkaniowy. W sierpniu budowano prawie 252 tys. mieszkań, to najwyższy wynik w historii. Jednak nadal bardzo nam daleko do rozwiązania problemów mieszkaniowych bo nie korzystamy z rozwiązań, które sprawdziły się w wielu krajach.

  Bańka cenowa na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań nie spadną dopóki stopy procentowe nie wzrosną

  Ceny mieszkań. Według szacunków, w ciągu ostatnich 2 lat ceny mieszkań wzrosły w wybranych miastach o ok. 1/3 lub więcej. W stolicy od stycznia do lipca tego roku metr kwadratowy podrożał nawet o 1 tys. złotych. Eksperci prognozują, że część metropolii osiągnie do końca br. wynik ponad 20% większy w relacji rocznej. Mimo znacznych wzrostów, nabywców zachęcają tanie kredyty. Ale jeśli te ostatnie podrożeją, to może nastąpić ograniczenie wzrostu cen na rynku nieruchomości, a nawet chwilowy ich spadek.

  Renta dożywotnia - od czego zależy jej wysokość

  Renta dożywotnia. O hipotece odwróconej możemy mówić w dwóch ujęciach: sprzedażowym i kredytowym. Model sprzedażowy to inaczej renta dożywotnia oferowana w Polsce przede wszystkim przez fundusze hipoteczne. W tym wypadku, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje świadczenia pieniężne aż do swojej śmierci i może dożywotnio zamieszkiwać swoje lokum. Model kredytowy hipoteki odwróconej niestety nie istnieje w Polsce w praktyce. To usługa, którą mogłyby oferować banki na mocy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale dotychczas żaden nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Od czego zależy wysokość świadczeń w przypadku renty dożywotniej?

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.