REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, NIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przebiega procedura windykacyjna w Finlandii

Nieuczciwi kontrahenci, brak płatności, zatory płatnicze - jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Finlandii i trafiłeś na spór biznesowy, zapoznaj się z kolejnymi etapami procedury windykacyjnej.

Jak kalkulować koszty i zyski dla spółki spin off?

Prowadzenie spółki spin off jest działaniem różniącym się od zarządzania innymi typami firm. Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność technologiczną powinien zastanowić się w jaki sposób wejść na rynek oraz jak rozpocząć działalność, aby zyskać najwięcej. Jak to zrobić?

Co się dzieje na rynku tłumaczeń dla małych firm?

Międzynarodowy biznes wymaga tłumaczeń korespondencji, dokumentacji i umów. Jak wygląda rynek tłumaczeń? Jakie metody stosują polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność międzynarodową?

Co się dzieje z product placement

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji i nie napawa optymizmem specjalistów od product placement. Czy na pewno mają oni powody do obaw?

REKLAMA

Czy warto starać się o odszkodowanie?

Prowadzenie firmy to nie tylko samo jej wykonywanie, ale także sytuacje w których przedsiębiorca może wyrządzić szkodę, lub szkoda owa może być wyrządzona jemu. W takiej sytuacji konieczne jest jej naprawienie, które najczęściej ma postać odszkodowania. Zdarza się, że podmioty nie wnoszą o odszkodowanie, bo nie wiedzą jak to zrobić, bądź uważają, że go nie uzyskają lub uzyskają w minimalnej wysokości. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest odszkodowanie i jak się o nie starać?

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część II

Problemy związane z pozyskaniem kapitału zewnętrznego na inwestycje dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorstw, ale najbardziej dotykają najmniejsze firmy w początkowym okresie ich funkcjonowania. Z pomocą dla takich przedsiębiorstw przychodzą władze województwa lubelskiego, które ogłosiły właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych na obszarze województwa lubelskiego.

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część I

To ostatni dzwonek na otrzymanie unijnej dotacji dla mikroprzedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa lubelskiego. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Przedsiębiorca posiadający zaległości z płatnością z umowy może trafić na listę dłużników biura informacji gospodarczej (BIG). Kto może dokonać takiego zgłoszenia, w jakich okolicznościach przedsiębiorca może obawiać się, że ktoś zgłosi go do BIG?

REKLAMA

Czym jest punkt kontaktowy dla usługodawców i usługobiorców?

Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 stycznia 2010 r. w sprawie utworzenia punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców określono między innymi zakres zadań i szczegółowe warunki techniczne i organizacyjne punktu kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców. Dzięki ich istnieniu przedsiębiorcy świadczący usługi elektroniczne będą mogli dużo łatwiej niż dotychczas uzyskać informacje i skorzystać z doradztwa. Jakie są cele punktu kontaktowego?

Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

Funkcjonujące w obrocie podmioty zawierają między sobą umowy. Umowy te mogą dojść do skutku poprzez ofertę i jej przyjęcie, w wyniku aukcji lub przetargu, a także w wyniku prowadzenia negocjacji. Czy jeśli kontrahent prowadzi nieuczciwe negocjacje możesz domagać się odszkodowania?

Jak nazwać firmę lub serwis www?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu e-dzialalności to dopiero jeden z wielu kroków stawiających przyszłą firmę na nogi. W procesie tworzenia e-biznesu szalenie ważna jest nazwa serwisu i przedsiębiorstwa. Jak ją wybrać i na co zwracać szczególna uwagę?

Czy product placement jest szansą dla małych firm

Tradycyjna reklama przestaje przynosić pożądane efekty. Odbiorca zaczyna ją zwyczajnie ignorować. Jak wybrnąć z tej sytuacji i przekonać konsumenta do swojego produktu nie wydając na kampanię wielu milionów?

Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Przyjęło się uważać, że prowadzenie biznesu jest domeną mężczyzn. Tak zresztą świat wyglądał przez wieki – mężczyzna prowadził interes, a kobieta dom. Współcześnie jednak sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

Jak rozwiązywać spory biznesowe w Finlandii

Finowie są co do zasady solidnymi partnerami biznesowymi. Nie można jednak zapominać, że wśród dziesiątek uczciwych kontrahentów może trafić się podmiot, z którym współpraca nie układa się po naszej myśli. Jak rozwiązywać powstałe spory biznesowe w Finlandii?

Jak zawierać umowy w Finlandii – firma w Finlandii

Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej wiąże się nierozłącznie z koniecznością zawierania umów. Jak kontrakty uregulowane są w prawie fińskim? Przeczytaj.

Jak prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii

Obywatel Polski może swobodnie prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii pod warunkiem, że zarejestruje swoją działalność u odpowiednich władz, tj. na policji, w Urzędzie Skarbowym, w Rejestrze Handlowym.

Eko driving – moda czy konieczność

Czym jest eko driving? To nowoczesne pojęcie kojarzy się większości kierowców najogólniej rzecz ujmując z ekologią. I trochę w tym racji jest. W tym jednak przypadku głównie chodzi o to, co w obecnych czasach jest jednym z istotniejszych elementów funkcjonowania przede wszystkim przedsiębiorstw. Tym elementem jest szeroko pojętą ekonomia.

Jak ustalić właściwego naczelnika urzędu skarbowego?

Jeżeli masz zamiar prowadzić działalność gospodarczą nieunikniona okaże się wizyta w Urzędzie Skarbowym. Warto już teraz dowiedzieć się jaki urząd będzie właściwy w sprawie ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych także postępowania w sprawie nadania NIP.

Na co zwrócić uwagę wypełniając wniosek EDG-1

Wypełnienie wniosku wydaje się nie być trudne, ale zdarzyć się może, że zawiłości języka urzędniczego mogą skutecznie uniemożliwić zrozumienie najprostszego formularza. Na pierwszy rzut oka wniosek EDG-1 to zwykły druk, w którym widnieją takie rubryki, jak imię, nazwisko czy adres, ale nie dajmy się zwieść, bo to dopiero pierwsza strona. Dlatego kilka drobnych wskazówek, jak prawidłowo wypełnić wniosek, na pewno się przyda.

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. II

Poza obowiązkami wskazanymi w części pierwszej artykułu, zamawiajacy wszczynając postępowanie powinien zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie (np. na tablicy ogłoszeń) oraz na stronie internetowej. Przy czym należy zaznaczyć, że treść ogłoszeń zamieszczanych w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej nie może zawierać innych informacji (dodatkowych, rozszerzających) niż zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazane UOPWE.

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. I

Opublikowanie ogłoszenia o zamówieniu w sposób i w terminach określonych w przepisach ustawy Pzp ma na celu umożliwienie pozyskania niezbędnych informacji przez wszystkie zainteresowane podmioty.

Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

Ostatnimi czasy mamy możliwość dostrzeżenia silnie kreującego się ogólnoświatowego trendu proekologicznego. I nie mam tu na myśli lobby wielu organizacji stojących na straży środowiska naturalnego np. Greenpeace, ale globalny trend zmierzający do propagowania poprawy stanu przyrody poprzez stosowanie alternatywnych źródeł energii.

Czy polskiego przedsiębiorcę odnajdziemy w internecie?

W Polsce dynamika powstawania nowych firm znajduje się na wysokim poziomie. Doskonałym miejscem na rozwój biznesu wydaje się być internet. Łatwość wyszukiwania informacji oraz brak konieczności wychodzenia z domu stanowią podstawę jego popularności. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują stojące przed nimi możliwości? Raport ekspertów z Oferia.pl to obraz polskiej przedsiębiorczości w sieci.

Czy Polacy są przedsiębiorczy?

Polacy posiadają żyłkę do interesów i są ludźmi przedsiębiorczymi – wynika z przeprowadzonego badania Eurobarometru „Przedsiębiorczość w Europie i poza nią”. Polska jest jednym z państw, które charakteryzuje się znaczną dynamiką powstawania nowych firm.

Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Ministerstwo pracy zwraca uwagę, że stacje paliw nie są uprawnione do pracy w dni ustawowo wolne od pracy. Stanowisko przeciwne przyjęła inspekcja pracy zezwalająca im na handel ze względu na użyteczność społeczną.

Jak komunikować się z norweskimi partnerami biznesowymi

Norweskim biznesmenom stereotypowo przypisuje się nadmierną punktualność i wyczulenie na niedokładność oraz brak precyzji. Jak jest naprawdę? Jak przygotować się do rozmowy z norweskim kontrahentem?

Jaki jest norweski rynek? – firma w Norwegii

Jeżeli planujesz założyć firmę i rozpocząć działalność w Norwegii, powinieneś zapoznać się ze specyfiką norweskiego rynku. Co może zaskoczyć polskiego przedsiębiorcę?

Jakie usługi i towary sprzedawać w Norwegii

Jakość i terminowość – są to dwie główne cechy, na które zwracają uwagę norwescy klienci. Mniejszą wagę przywiązują do ceny. Klienci idealni?

Jak założyć firmę w Norwegii – księgowość i zezwolenia

Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Norwegii wiąże się z koniecznością rozpoczęcia prowadzenia księgowości oraz, w niektórych przypadkach, uzyskania licencji bądź zezwoleń. Jak poradzić sobie z wymogami stawianymi przez skandynawskie prawo? Przeczytaj.

Jak zarejestrować firmę w Norwegii

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Norwegii z uwagi na coraz większe zainteresowanie jest stosunkowo pozbawione formalności. Jak założyć firmę w kraju wysokich zarobków?

Jak utworzyć filię małej firmy w Norwegii

Jeżeli prowadzisz małą firmę w Polsce, ale często prowadzisz interesy z Norwegami, warto pomyśleć o założeniu filii. Jak to zrobić?

Jak prowadzić działalność na własny rachunek w Norwegii

Norwegia cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców i osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak założyć własną, jednoosobową firmę?

Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach

Zamówienia publiczne w Czechach są otwarte nie tylko dla dużych przedsiębiorstw. Małe i średnie firmy mogą skorzystać z intratnych kontraktów. Jakie zasady rządzą zamówieniami publicznymi w Czechach?

Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Jeżeli prowadzisz firmę i zależy Ci na rozszerzeniu działalności na kraj naszych południowych sąsiadów, powinieneś zapoznać się z nietypowymi rozwiązaniami stosowanymi w bankowości.

Jak zrealizować operację finansową – firma w Czechach

Transakcje finansowe dokonywane przez firmy w Czechach są regulowane przez przepisy zgodne z normami unijnymi. W praktyce oznacza to wiele cech zbieżnych z zasadami obowiązującymi w Polsce. Na co jednak zwracać należy uwagę?

Jak złożyć firmowe konto w czeskim banku

Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach wiąże się, co do zasady, z koniecznością założenia firmowego rachunku. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę w czeskim banku? Na co zwracać szczególną uwagę?

Firma w Czechach - jakimi zasadami rządzi się PIT

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach tamtejszy system podatkowy nie powinien być Ci obcy. Na jakich zasadach opodatkowywany jest przedsiębiorca będący osobą fizyczną? Przeczytaj.

Co można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż produktów i usług?

Prowadząc działalność gospodarczą bardzo często zadajesz sobie pytanie: Dlaczego mój produkt nie sprzedaje się tak, jak produkty naszych konkurentów, a jest przecież dużo lepszy?

Jakie są korzyści przy stosowaniu karty wyników w firmach usługowych?

W celu uzyskania optymalnych korzyści karta wyników musi zostać odpowiednio zastosowana. Dla małych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność zastosowanie kompletnej karty wyników może nie mieć większego sensu – mogą one jednak wykorzystać tylko te jej elementy, które odpowiadają aktualnym potrzebom firmy. Zastosowanie karty wyników dla usług przez przedsiębiorstwa od średniej do dużej wielkości może przynieść im wymierne korzyści.

Na co należy zwrócić uwagę projektując „produkty” firmy w formie usług?

Niby oczywiste jest, że produkty są trochę inne w produkcji, sprzedaży i dostarczeniu do klienta niż usługi. I o ile proces projektowania produktu jest w miarę nieźle poznany i opisany, tak tworzenie nowej usługi jest jeszcze mało znane. Oto wskazówki, które pomogą rozjaśnić tę kwestię.

Jakie korzyści dla przedsiębiorcy przynosi spółka cypryjska

Założenie spółki na Cyprze, jak w każdym innym raju podatkowym, wiąże się z pewnym ryzykiem, ale przedsiębiorca, który ma żyłkę do interesów i ryzykować się nie boi, powinien rozważyć możliwość inwestycji w tym kraju. Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców czerpie zyski z takiej formy prowadzenia działalności, jak spółka cypryjska. Dlaczego? Co sprawia, że Cypr jest atrakcyjnym miejscem?

Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego

Nabycie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Czech jest równoważne w odniesieniu do osób zagranicznych z koniecznością wpisu do Rejestru handlowego. Co należy zrobić, aby uzyskać wpis?

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach posiadając status osoby zagranicznej, to posiadasz prawo uzyskania zwrotu podatku VAT. Co zrobić, aby go otrzymać?

Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim

Zastanawiasz się nad utworzeniem przedstawicielstwa osoby zagranicznej w Czechach? Uważaj, ponieważ przepisy czeskie zdecydowanie różnią się od polskich. Przeczytaj jak skutecznie powołać przedstawicielstwo w kraju naszych południowych sąsiadów.

Jak utworzyć oddział osoby zagranicznej w Czechach

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach przez swoją jednostkę organizacyjną (organizační složka), czyli zakładu lub oddziału, przedsiębiorca musi stosować czeskie, a nie polskie, regulacje. Co to za przepisy?

Kiedy przedstawicielstwo polskiej firmy w Czechach jest zakładem

Jeżeli jako przedsiębiorca skorzystałeś z możliwości prowadzenia działalności w Republice Czeskiej jako osoba zagraniczna, to powinieneś dla celów podatkowych ustalić, czy prowadzisz działalność za pośrednictwem zakładu lub oddziału. Jak to zrobić?

Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Zajmujesz się drobną wytwórczością? A może planujesz szybko zarobić sprzedając produkty w Czechach? Jeżeli zamieszkujesz w państwie członkowskim UE i planujesz na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Możesz skorzystać z prawa do tymczasowego świadczenia usług.

Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach

Planując na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Masz prawo do tymczasowego świadczenia usług, ale musisz rozpoczęciu działalności powiadomić właściwe ministerstwo.

Jak założyć spółkę prawa handlowego – firma w Czechach

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej prowadzenia firmy. Jakie możliwości daje czeskie prawo? Przeczytaj.

Jak założyć spółkę jawną – firma w Czechach

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej prowadzenia firmy. Jeżeli planujesz założyć spółkę jawną powinieneś zapoznać się z zasadami jej tworzenia i funkcjonowania. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje.

REKLAMA