REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kalkulować koszty i zyski dla spółki spin off?

POKL
Aby oszacować zyski bądź straty należy przeprowadzić analizę zgodnie z zasadą SMART.
Aby oszacować zyski bądź straty należy przeprowadzić analizę zgodnie z zasadą SMART.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie spółki spin off jest działaniem różniącym się od zarządzania innymi typami firm. Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność technologiczną powinien zastanowić się w jaki sposób wejść na rynek oraz jak rozpocząć działalność, aby zyskać najwięcej. Jak to zrobić?

Nim dojdzie do utworzenia spółki spin off, należy przeprowadzić kalkulacje dotyczącą opłacalności takiego przedsięwzięcia. W przypadku przedsiębiorczości technologicznej, ponoszenie strat w początkowym okresie jest bardzo prawdopodobne, dlatego przeprowadzenie skrupulatnej kalkulacji w oparciu o realistyczne założenia i dane jest kluczowym zagadnieniem.

REKLAMA

Przedsiębiorca powinien przeprowadzić obiektywną analizę biznesową. Jej podstawą jest rzetelny biznes plan, który musi zawierać zamierzenia osadzone w konkretnym czasie, cele przedsiębiorstwa, sposób działania oraz niezbędne zasoby.

Polecamy: Konstrukcja biznesplanu

Aby oszacować zyski bądź straty należy przeprowadzić analizę zgodnie z zasadą SMART: konkretne, mierzalne, osiągalne, skierowane na wyniki oraz umieszczone w czasie. Uwzględniając oczywiste zalecenia dotyczące podjęcia decyzji o założeniu przedsiębiorstwa technologicznego, trzeba początkowo:

 •  sformułować model biznesowy, określić sposób zarabiania pieniędzy przez planowaną firmę;
 •  skalkulować koszty i korzyści, przy czym należy położyć nacisk na znalezienie miejsc tworzenia kosztów i osiągania korzyści;
 •  zinwentaryzować kategorie rodzajowe kosztów;
 •  wypracować krótkookresową optymalizację;
 •  uwzględnić koncentrację na bieżącej kontroli kosztów i przychodów oraz wzmacnianiu efektywności;
 •  założyć, że czas pracy właściciela przedsiębiorstwa czy innych osób zaangażowanych w rozwój przedsięwzięcia będzie znacznie dłuższy niż przeciętny czas pracy, co poprawi efektywność, ponieważ z reguły rynek nie jest w stanie płacić tyle, ile firma chciałaby zarabiać – przynajmniej na początku;
 •  rozpatrywać powyżej wskazane aspekty w okresie krótszym, niż 3 lata.

REKLAMA

Może się okazać, że w krótkim czasie planowania działalność nie będzie rentowna, szczególnie na początku. Możliwe są starty, jednak powinny one być corocznie pokryte. Większość spółek spin off przynosi początkowo straty, ponieważ nastawione są na długookresowa działalność a co za tym idzie, zyski również przychodzą po pewnym okresie. Planując działalność tego typu trzeba wziąć pod uwagę ewentualne środki (i ich źródła), które pozwolą te straty pokryć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując koszty i korzyści uruchomienia przedsiębiorstwa technologicznego,
koniecznie trzeba pamiętać, aby:
• przyjmować realistyczne założenia, oparte na fachowych opracowaniach
• konsultować przyjmowane założenia czy wyciągane wnioski z doradcą dla zmniejszenia subiektywizmu
• rozpatrywać wszystkie aspekty planowanego przedsięwzięcia
• zadbać o spójność istotnych dla planowanego przedsięwzięcia informacji i zależności
przyczynowo-skutkowych oraz uzupełnienie ich o niezbędne komentarze i wnioski
• na bieżąco wychwytywać wszelkie wątpliwości i wyjaśniać je

Czas poświęcony na przeprowadzenie tego typu dogłębnych analiz jest bardzo istotny dla pomyślnej realizacji pomysłu.

Polecamy: serwis ABC małej firmy

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwojufirm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA