Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

REKLAMA
REKLAMA
Podmiotem tym mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione, a zatem posiadające zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych dotyczącą Oddziału Zagranicznego Zakładu Ubezpieczeń - o zdolności określonego podmiotu do występowania w roli wykonawcy rozstrzyga posiadanie przez niego podmiotowości prawnej i związanej z nią zdolności do składania oświadczeń woli oraz nabywania praw i zaciągania zobowiązań.
REKLAMA
Tylko taki podmiot może samodzielnie występować w obrocie prawnym, a więc i w postępowaniu o udzielenie zamówienia, oraz składać oświadczenia woli i zaciągać zobowiązania w swoim imieniu i na swoją rzecz. Mogą to być zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową).
Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia
Status wykonawcy mogą uzyskać także osoby prawne, tj. zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, a w szczególności:
- spółki kapitałowe uregulowane w Kodeksie spółek handlowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna);
- spółdzielnie (utworzone na podstawie przepisów ustawy Prawo spółdzielcze);
- kościoły (którym odpowiednie ustawy przyznają osobowość prawną);
- wyższe uczelnie (na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym);
- stowarzyszenia rejestrowe (podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego);
- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej);
Status wykonawcy uzyskać mogą także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym przepisy ustaw przyznają zdolność prawną i związaną z nią zdolność do występowania w obrocie prawnym, składania oświadczeń woli oraz do nabywania praw i zaciągania zobowiązań w swoim imieniu i na swoją rzecz.
Takimi jednostkami są m.in.:
- spółki osobowe (uregulowane w kodeksie spółek handlowych), tj.: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
- spółka z ograniczona odpowiedzialnością w organizacji, tj. od zwarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do chwili wpisania spółki do rejestru;
- spóła akcyjna w organizacji, tj. od zawiązania spółki do chwili wpisania spółki do rejestru;
- stowarzyszenia zwykłe (utworzone na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach).
Zatem jak wynika z powyższego status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może przysługiwać bardzo szerokiej grupie podmiotów.
Uzyskanie statusu Wykonawcy umożliwia podmiotowi ubiegającemu się o udzielenie zamówienia publicznego nabycie i skuteczne egzekwowanie uprawnień przewidzianych przez przepisy Prawa zamówień publicznych.
Wykonawca ma prawo w szczególności do:
- uzyskania pełnego zakresu informacji, które powinny być zawarte w ogłoszeniu o zamówieniu;
- nieodpłatnego otrzymania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (dotyczy trybów: przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zapytanie o cenę);
- zwrócenia się do zamawiającego o wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia;
- w zależności od trybu udzielania zamówienia, do złożenia oferty, wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (przetargu/negocjacjach);
- uzyskania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty, o wykonawcach wykluczonych z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o wykonawcach, których oferty zostały odrzucone, o terminie, po którego upływie może zostać zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego;
- niezwłocznego uzyskania informacji o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;
- wnoszenia środków ochrony prawnej, o których mowa w Dziale VI ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy Pzp - Środki ochrony prawnej określone w Dziale VI przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA