REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Marcin Sanner
Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych
Iuridico
Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

REKLAMA

REKLAMA

Status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Podmiotem tym mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione, a zatem posiadające zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych dotyczącą Oddziału Zagranicznego Zakładu Ubezpieczeń - o zdolności określonego podmiotu do występowania w roli wykonawcy rozstrzyga posiadanie przez niego podmiotowości prawnej i związanej z nią zdolności do składania oświadczeń woli oraz nabywania praw i zaciągania zobowiązań.

REKLAMA

Tylko taki podmiot może samodzielnie występować w obrocie prawnym, a więc i w postępowaniu o udzielenie zamówienia, oraz składać oświadczenia woli i zaciągać zobowiązania w swoim imieniu i na swoją rzecz. Mogą to być zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową).

Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia

Status wykonawcy mogą uzyskać także osoby prawne, tj. zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, a w szczególności:

 • spółki kapitałowe uregulowane w Kodeksie spółek handlowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna);
 • spółdzielnie (utworzone na podstawie przepisów ustawy Prawo spółdzielcze);
 • kościoły (którym odpowiednie ustawy przyznają osobowość prawną);
 • wyższe uczelnie (na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym);
 • stowarzyszenia rejestrowe (podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego);
 • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej);

Status wykonawcy uzyskać mogą także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym przepisy ustaw przyznają zdolność prawną i związaną z nią zdolność do występowania w obrocie prawnym, składania oświadczeń woli oraz do nabywania praw i zaciągania zobowiązań w swoim imieniu i na swoją rzecz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takimi jednostkami są m.in.:

- spółki osobowe (uregulowane w kodeksie spółek handlowych), tj.: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
- spółka z ograniczona odpowiedzialnością w organizacji, tj. od zwarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do chwili wpisania spółki do rejestru;
- spóła akcyjna w organizacji, tj. od zawiązania spółki do chwili wpisania spółki do rejestru;
- stowarzyszenia zwykłe (utworzone na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach).

Zatem jak wynika z powyższego status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może przysługiwać bardzo szerokiej grupie podmiotów.

Uzyskanie statusu Wykonawcy umożliwia podmiotowi ubiegającemu się o udzielenie zamówienia publicznego nabycie i skuteczne egzekwowanie uprawnień przewidzianych przez przepisy Prawa zamówień publicznych.

Wykonawca ma prawo w szczególności do:

 • uzyskania pełnego zakresu informacji, które powinny być zawarte w ogłoszeniu o zamówieniu;
 • nieodpłatnego otrzymania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (dotyczy trybów: przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zapytanie o cenę);
 • zwrócenia się do zamawiającego o wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia;
 • w zależności od trybu udzielania zamówienia, do złożenia oferty, wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (przetargu/negocjacjach);
 • uzyskania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty, o wykonawcach wykluczonych z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o wykonawcach, których oferty zostały odrzucone, o terminie, po którego upływie może zostać zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego;
 • niezwłocznego uzyskania informacji o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;
 • wnoszenia środków ochrony prawnej, o których mowa w Dziale VI ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy Pzp -  Środki ochrony prawnej określone w Dziale VI przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp.

Polecamy: serwis Zakładam firmę


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA