reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach

Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach

Zamówienia publiczne w Czechach są otwarte nie tylko dla dużych przedsiębiorstw. Małe i średnie firmy mogą skorzystać z intratnych kontraktów. Jakie zasady rządzą zamówieniami publicznymi w Czechach?

Problematykę zamówień publicznych w Republice Czeskiej reguluje ustawa Nr 137/2006 o zamówieniach publicznych. Ustawa wprowadza do porządku prawnego regulacje Wspólnot Europejskich dot. realizacji zamówień publicznych wynikające z dyrektyw 2004/17/WE i 2004/18/ WE.

Ustawa wyodrębnia trzy kategorie zleceniodawców: publicznych, dotowanych i sektorowych. W praktyce zleceniodawca sektorowy nazywany jest również sieciowym lub branżowym. Za jednego zleceniodawcę uznaje się również konsorcjum zleceniodawców, o ile występuje w ramach jednego zamówienia publicznego. Warunkiem jest podpisanie umowy między poszczególnymi zleceniodawcami.

Polecamy: Jak założyć firmowe konto w czeskim banku

Za zleceniodawcę publicznego uznaje się :
-Republikę Czeską,
-państwową jednostkę budżetową,
-jednostkę organizacyjną zarządzaną przez samorząd terytorialny,
-samorząd terytorialny (gmina, województwo),
-inną osobę prawną, spełniającą określone warunki wyszczególnione w ustawie.

Za zleceniodawcę dotowanego uznaje się osobę prawną lub fizyczną składającą zamówienie publiczne finansowane co najmniej w 50% ze środków publicznych pod warunkiem, że jest to tzw. ponadlimitowe zamówienie publiczne na określone prace budowlane o wartości przekraczającej 165.288.000 CZK lub zamówienie ponadlimitowe na określone usługi.

Za zleceniodawcę sektorowego uznaje się podmiot, który zgodnie z § 4 ustawy o zamówieniach publicznych prowadzi działalność w sektorze gazowniczym, ciepłowniczym, elektroenergetycznym itp., na podstawie odrębnych przepisów lub praw wyłączności lub jeśli zleceniodawca publiczny sprawuje nad nim kontrolę bezpośrednią czy pośrednią. Ustawa dzieli zmówienia publiczne w zależności od przedmiotu postępowania, na:
- zamówienia publiczne na dostawy towarowe
- zamówienia publiczne na prace budowlane
- zamówienia publiczne na usługi

Małe zamówienia publiczne nie muszą być zlecane w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Wymagane jest jednak dotrzymanie zasad przejrzystości, równego traktowania i niedyskryminacji.

Wybór poszczególnych rodzajów przetargów zależy od typu zleceniodawcy (publiczny, dotowany, czy sektorowy) oraz od warunków prawnych, wymaganych przy ogłaszaniu przetargu. Szczegółowe informacje nt. zamówień publicznych, ogłoszonych przetargach oraz ich wynikach znajdują się na stronie internetowej www.isvzus.cz. Organem administracji państwowej właściwym w zakresie zamówień publicznych jest Urząd Ochrony Konkurencji, www.compet.cz.

Polecamy: Jak zrealizować operację finansową - firma w Czechach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach
Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama