Jak organizowane są zamówienia publiczne – firma w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
Problematykę zamówień publicznych w Republice Czeskiej reguluje ustawa Nr 137/2006 o zamówieniach publicznych. Ustawa wprowadza do porządku prawnego regulacje Wspólnot Europejskich dot. realizacji zamówień publicznych wynikające z dyrektyw 2004/17/WE i 2004/18/ WE.
REKLAMA
Ustawa wyodrębnia trzy kategorie zleceniodawców: publicznych, dotowanych i sektorowych. W praktyce zleceniodawca sektorowy nazywany jest również sieciowym lub branżowym. Za jednego zleceniodawcę uznaje się również konsorcjum zleceniodawców, o ile występuje w ramach jednego zamówienia publicznego. Warunkiem jest podpisanie umowy między poszczególnymi zleceniodawcami.
Polecamy: Jak założyć firmowe konto w czeskim banku
REKLAMA
Za zleceniodawcę publicznego uznaje się :
-Republikę Czeską,
-państwową jednostkę budżetową,
-jednostkę organizacyjną zarządzaną przez samorząd terytorialny,
-samorząd terytorialny (gmina, województwo),
-inną osobę prawną, spełniającą określone warunki wyszczególnione w ustawie.
Za zleceniodawcę dotowanego uznaje się osobę prawną lub fizyczną składającą zamówienie publiczne finansowane co najmniej w 50% ze środków publicznych pod warunkiem, że jest to tzw. ponadlimitowe zamówienie publiczne na określone prace budowlane o wartości przekraczającej 165.288.000 CZK lub zamówienie ponadlimitowe na określone usługi.
Za zleceniodawcę sektorowego uznaje się podmiot, który zgodnie z § 4 ustawy o zamówieniach publicznych prowadzi działalność w sektorze gazowniczym, ciepłowniczym, elektroenergetycznym itp., na podstawie odrębnych przepisów lub praw wyłączności lub jeśli zleceniodawca publiczny sprawuje nad nim kontrolę bezpośrednią czy pośrednią. Ustawa dzieli zmówienia publiczne w zależności od przedmiotu postępowania, na:
- zamówienia publiczne na dostawy towarowe
- zamówienia publiczne na prace budowlane
- zamówienia publiczne na usługi
Małe zamówienia publiczne nie muszą być zlecane w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Wymagane jest jednak dotrzymanie zasad przejrzystości, równego traktowania i niedyskryminacji.
Wybór poszczególnych rodzajów przetargów zależy od typu zleceniodawcy (publiczny, dotowany, czy sektorowy) oraz od warunków prawnych, wymaganych przy ogłaszaniu przetargu. Szczegółowe informacje nt. zamówień publicznych, ogłoszonych przetargach oraz ich wynikach znajdują się na stronie internetowej www.isvzus.cz. Organem administracji państwowej właściwym w zakresie zamówień publicznych jest Urząd Ochrony Konkurencji, www.compet.cz.
Polecamy: Jak zrealizować operację finansową - firma w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.