reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Jeżeli prowadzisz firmę i zależy Ci na rozszerzeniu działalności na kraj naszych południowych sąsiadów, powinieneś zapoznać się z nietypowymi rozwiązaniami stosowanymi w bankowości.

Elementy zlecenia płatniczego

Zlecenie płatnicze w krajowym obrocie płatniczym musi zawierać: konto bankowe płatnika, konto bankowe odbiorcy, kwotę płatności w walucie czeskiej, podpis lub podpis elektroniczny podmiotu składającego dyspozycję. Ponadto powinno zawierać tzw. „konstantní symbol” (symbol stały) - numer określający rodzaj płatności. Pozostałymi elementami zlecenia płatniczego jest data płatności, oraz tzw. „variabilní symbol” (symbol zmienny) – dane identyfikujące realizowaną płatność.

Elementy w obrocie transgranicznym

Są to w szczególności: numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, kod banku odbiorcy w formacie BIC, kraj odbiorcy, waluta, kwota opłaty (BEN, OUR, SHA), sposób realizacji, tytuł płatności. Przy realizacji płatności transgranicznej lub standardowej płatności zagranicznej, warto zwrócić się z prośbą o szczegółowe informacje do osobistego doradcy bankowego.

Polecamy: Jak założyć firmę w Czechach - spółka komandytowa

„Dane bankowe” (bankovní spojení)

W krajowym obrocie płatniczym termin ten oznacza numer rachunku, kod identyfikacyjny banku, ewentualnie czterocyfrowy znak liczbowy.

Płatność transgraniczna

Jest to płatność w walucie EUR w kwocie maksymalnie do 50.000 EUR realizowana w ramach krajów UE z numerem konta IBAN i kodem banku BIC (międzynarodowy kod identyfikacyjny banku).

Warunkiem płatności jest rozliczenie opłat w formie tzw. SHA (podanej bezpośrednio w zleceniu; oznacza to, że opłaty za przelew reguluje płatnik i odbiorca w swoim banku).

Jeżeli chodzi o przelew środków pieniężnych do wysokości 50.000 EUR, spór pomiędzy klientem i bankiem rozpatruje arbiter finansowy.Aktualny wykaz banków działających na terytorium Republik Czeskiej znajduje się na stronie internetowej Narodowego Banku Czeskiego www.cnb.cz

Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama