reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zrealizować operację finansową – firma w Czechach

Jak zrealizować operację finansową – firma w Czechach

Transakcje finansowe dokonywane przez firmy w Czechach są regulowane przez przepisy zgodne z normami unijnymi. W praktyce oznacza to wiele cech zbieżnych z zasadami obowiązującymi w Polsce. Na co jednak zwracać należy uwagę?

Ważną dziedziną usług świadczonych przez banki jest bezgotówkowy obrót płatniczy. Prawo Republiki Czeskiej jest w pełni zharmonizowane z ustawodawstwem Unii Europejskiej również w zakresie obrotu płatniczego. Podstawową normą prawną jest w tym przypadku ustawa Nr 124/2002 o przelewach środków pieniężnych, elektronicznych środkach płatniczych oraz systemach płatniczych (ustawa o obrocie płatniczym).

Transakcja płatnicza

Klient może realizować przelewy środków pieniężnych w ramach krajowego, transgranicznego lub zagranicznego obrotu płatniczego. Każdy bank powinien poinformować swoich klientów jasno i zrozumiale (w formie pisemnej) o ogólnych warunkach realizacji transakcji płatniczych. Przed realizacją przelewu każdy bank musi przekazać klientowi odpowiednie informacje, aby umożliwić mu podjęcie decyzji o realizacji transakcji płatniczej.

Potrzebne informacje

Podstawowymi informacjami niezbędnymi do podjęcia decyzji o realizacji przelewu są: termin przelewu do banku odbiorcy, dzień, w którym rachunek płatnika zostanie obciążony, cena za realizację przelewu oraz ewent. kurs walutowy.

Bank jest również zobowiązany do informowania klienta o realizacji transakcji na rachunku, co z reguły odbywa się w formie wyciągu z konta.

Niektóre banki sporządzają dla obcokrajowców specjalne, uproszczone wyciągi ułatwiające orientację w operacjach bankowych, warto więc zasięgnąć informacji, czy taka możliwość istnieje.

Ustawa o obrocie płatniczym określa dokładne terminy realizacji przelewów. Przy przelewie środków pieniężnych w ramach jednego banku powinien on zostać zrealizowany w ciągu jednego dnia roboczego.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Należy poczekać

Realizacja zlecenia płatniczego lub polecenia zapłaty w ramach międzybankowego obrotu płatniczego trwa nieco dłużej, transakcja powinna być jednak zrealizowana w ciągu 3 bankowych dni roboczych. Płatność w ramach trans granicznego obrotu płatniczego musi zostać zrealizowana najpóźniej w ciągu 6 bankowych dni roboczych.

Polecamy: Jak założyć firmowe konto w czeskim banku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama