| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zrealizować operację finansową – firma w Czechach

Jak zrealizować operację finansową – firma w Czechach

Transakcje finansowe dokonywane przez firmy w Czechach są regulowane przez przepisy zgodne z normami unijnymi. W praktyce oznacza to wiele cech zbieżnych z zasadami obowiązującymi w Polsce. Na co jednak zwracać należy uwagę?

Ważną dziedziną usług świadczonych przez banki jest bezgotówkowy obrót płatniczy. Prawo Republiki Czeskiej jest w pełni zharmonizowane z ustawodawstwem Unii Europejskiej również w zakresie obrotu płatniczego. Podstawową normą prawną jest w tym przypadku ustawa Nr 124/2002 o przelewach środków pieniężnych, elektronicznych środkach płatniczych oraz systemach płatniczych (ustawa o obrocie płatniczym).

Transakcja płatnicza

Klient może realizować przelewy środków pieniężnych w ramach krajowego, transgranicznego lub zagranicznego obrotu płatniczego. Każdy bank powinien poinformować swoich klientów jasno i zrozumiale (w formie pisemnej) o ogólnych warunkach realizacji transakcji płatniczych. Przed realizacją przelewu każdy bank musi przekazać klientowi odpowiednie informacje, aby umożliwić mu podjęcie decyzji o realizacji transakcji płatniczej.

Potrzebne informacje

Podstawowymi informacjami niezbędnymi do podjęcia decyzji o realizacji przelewu są: termin przelewu do banku odbiorcy, dzień, w którym rachunek płatnika zostanie obciążony, cena za realizację przelewu oraz ewent. kurs walutowy.

Bank jest również zobowiązany do informowania klienta o realizacji transakcji na rachunku, co z reguły odbywa się w formie wyciągu z konta.

Niektóre banki sporządzają dla obcokrajowców specjalne, uproszczone wyciągi ułatwiające orientację w operacjach bankowych, warto więc zasięgnąć informacji, czy taka możliwość istnieje.

Ustawa o obrocie płatniczym określa dokładne terminy realizacji przelewów. Przy przelewie środków pieniężnych w ramach jednego banku powinien on zostać zrealizowany w ciągu jednego dnia roboczego.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Należy poczekać

Realizacja zlecenia płatniczego lub polecenia zapłaty w ramach międzybankowego obrotu płatniczego trwa nieco dłużej, transakcja powinna być jednak zrealizowana w ciągu 3 bankowych dni roboczych. Płatność w ramach trans granicznego obrotu płatniczego musi zostać zrealizowana najpóźniej w ciągu 6 bankowych dni roboczych.

Polecamy: Jak założyć firmowe konto w czeskim banku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK