REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach posiadając status osoby zagranicznej, to posiadasz prawo uzyskania zwrotu podatku VAT. Co zrobić, aby go otrzymać?

Problematyka zwrotu podatku VAT osobie zarejestrowanej jako płatnik podatku od wartości dodanej, w innym niż Republika Czeska państwie  członkowskim UE, reguluje ustawa Nr 235/2004 o podatku od wartości dodanej.

REKLAMA

Polecamy: serwis Firma za granicą

Zgodnie z § 82 ww. ustawy osoba nie posiadająca siedziby, przedstawicielstwa ani zakładu na terenie Czech, a ubiegająca się o zwrot podatku VAT, zobowiązana jest do złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla miasta Pragi 1 (Finanční úřad pro Prahu 1, Štěpánská 28, 112 33 Praha  następujących dokumentów:

  •  wniosku wypełnionego w języku czeskim (druki dostępne są na stronach czeskiego Ministerstwa Finansów):www.mfcr.cz,
  •  oryginału dokumentów podatkowych lub dokumentów potwierdzających zakup towaru lub usługi wystawionych przez płatnika podatku VAT,
  •  zaświadczenia potwierdzającego, że osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u jest podatnikiem podatku VAT w innym niż Republika Czeska kraju członkowskim UE – zaświadczenie nie może być starsze niż 1 rok od daty jego wydania i powinno zawierać:  imię i nazwisko (osoba fizyczna), nazwę firmy (osoba prawna),  przedmiot działalności, adres, siedzibę firmy, NIP ważny na terenie UE,
  •  pisemnego oświadczenia, że w okresie za który podmiot ubiega się o zwrot podatku, spełnione zostały warunki określone w § 82 ustęp 1 ustawy o podatku od wartości dodanej,
  •  kopii wyciągu z rejestru handlowego (dla osoby prawnej),
  •  pisemnego pełnomocnictwa w przypadku, gdy podmiot ustanowił pełnomocnika do reprezentowania jego interesów w sprawie zwrotu podatku VAT,
  •  danych dotyczących konta bankowego – NUMER KONTA/ KOD BANKU; IBAN; kod SWIFT; WALUTA, NAZWA I ADRES BANKU ZA GRANICĄ.

Zgodnie z § 3 ustawy Nr 337/1992 o podatkach i świadczeniach, wszelkie pisma składane w urzędzie skarbowym muszą być w języku czeskim lub słowackim, a załączane dokumenty przetłumaczone urzędowo na jeden z wymienionych wyżej języków.

REKLAMA

Dokumenty dotyczące zakupu towarów lub świadczonych usług powinny zawierać:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko płatnika podatku VAT, adres lub siedzibę płatnika lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
- NIP płatnika podatku VAT,
- zakres i przedmiot świadczenia podatkowego,
- nr ewidencyjny dokumentu podatkowego,
- termin realizacji świadczenia podatkowego,
- wysokość stawki podatkowej i postawa opodatkowania,
- wartość podatku wyrażoną w CZK,
- cenę brutto produktu/usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O zwrot podatku można ubiegać się za okres od 3 do 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych lub za okres krótszy niż 3 miesiące, jeśli przypada on na koniec roku kalendarzowego. Podanie o zwrot podatku za rok bieżący należy złożyć najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następnego, w przeciwnym razie traci się prawo do zwrotu podatku.

Osoba zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w innym kraju członkowskim, mająca prawo do zwrotu podatku, otrzyma zwrot najpóźniej do 6 miesięcy od złożenia podania. Podatek zostanie zwrócony w przypadku, gdy jego wysokość wynosi:
- co najmniej 7000 CZK za okres od 3 do 12 miesięcy lub
- co najmniej 1000 CZK w danym roku kalendarzowym dla okresu krótszego niż 3 miesiące.

Polecamy: Stawki VAT w 2011 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA