REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach posiadając status osoby zagranicznej, to posiadasz prawo uzyskania zwrotu podatku VAT. Co zrobić, aby go otrzymać?

Problematyka zwrotu podatku VAT osobie zarejestrowanej jako płatnik podatku od wartości dodanej, w innym niż Republika Czeska państwie  członkowskim UE, reguluje ustawa Nr 235/2004 o podatku od wartości dodanej.

REKLAMA

Polecamy: serwis Firma za granicą

Zgodnie z § 82 ww. ustawy osoba nie posiadająca siedziby, przedstawicielstwa ani zakładu na terenie Czech, a ubiegająca się o zwrot podatku VAT, zobowiązana jest do złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla miasta Pragi 1 (Finanční úřad pro Prahu 1, Štěpánská 28, 112 33 Praha  następujących dokumentów:

 •  wniosku wypełnionego w języku czeskim (druki dostępne są na stronach czeskiego Ministerstwa Finansów):www.mfcr.cz,
 •  oryginału dokumentów podatkowych lub dokumentów potwierdzających zakup towaru lub usługi wystawionych przez płatnika podatku VAT,
 •  zaświadczenia potwierdzającego, że osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u jest podatnikiem podatku VAT w innym niż Republika Czeska kraju członkowskim UE – zaświadczenie nie może być starsze niż 1 rok od daty jego wydania i powinno zawierać:  imię i nazwisko (osoba fizyczna), nazwę firmy (osoba prawna),  przedmiot działalności, adres, siedzibę firmy, NIP ważny na terenie UE,
 •  pisemnego oświadczenia, że w okresie za który podmiot ubiega się o zwrot podatku, spełnione zostały warunki określone w § 82 ustęp 1 ustawy o podatku od wartości dodanej,
 •  kopii wyciągu z rejestru handlowego (dla osoby prawnej),
 •  pisemnego pełnomocnictwa w przypadku, gdy podmiot ustanowił pełnomocnika do reprezentowania jego interesów w sprawie zwrotu podatku VAT,
 •  danych dotyczących konta bankowego – NUMER KONTA/ KOD BANKU; IBAN; kod SWIFT; WALUTA, NAZWA I ADRES BANKU ZA GRANICĄ.

Zgodnie z § 3 ustawy Nr 337/1992 o podatkach i świadczeniach, wszelkie pisma składane w urzędzie skarbowym muszą być w języku czeskim lub słowackim, a załączane dokumenty przetłumaczone urzędowo na jeden z wymienionych wyżej języków.

REKLAMA

Dokumenty dotyczące zakupu towarów lub świadczonych usług powinny zawierać:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko płatnika podatku VAT, adres lub siedzibę płatnika lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
- NIP płatnika podatku VAT,
- zakres i przedmiot świadczenia podatkowego,
- nr ewidencyjny dokumentu podatkowego,
- termin realizacji świadczenia podatkowego,
- wysokość stawki podatkowej i postawa opodatkowania,
- wartość podatku wyrażoną w CZK,
- cenę brutto produktu/usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O zwrot podatku można ubiegać się za okres od 3 do 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych lub za okres krótszy niż 3 miesiące, jeśli przypada on na koniec roku kalendarzowego. Podanie o zwrot podatku za rok bieżący należy złożyć najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następnego, w przeciwnym razie traci się prawo do zwrotu podatku.

Osoba zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w innym kraju członkowskim, mająca prawo do zwrotu podatku, otrzyma zwrot najpóźniej do 6 miesięcy od złożenia podania. Podatek zostanie zwrócony w przypadku, gdy jego wysokość wynosi:
- co najmniej 7000 CZK za okres od 3 do 12 miesięcy lub
- co najmniej 1000 CZK w danym roku kalendarzowym dla okresu krótszego niż 3 miesiące.

Polecamy: Stawki VAT w 2011 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA