reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach

Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach

Planując na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Masz prawo do tymczasowego świadczenia usług, ale musisz rozpoczęciu działalności powiadomić właściwe ministerstwo.

Obowiązek powiadomienia Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej (MPO) o zamiarze tymczasowego i okazjonalnego świadczenia usług na terenie RCz ma również osoba prawna. Dokumenty o kwalifikacjach zawodowych lub praktyce zawodowej przedstawia w tym przypadku osoba reprezentująca usługodawcę, odpowiedzialna za świadczenie usług.

Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach

Usługodawca jest zobowiązany do bezzwłocznego poinformowania MPO o zmianie danych w stosunku do danych wcześniej przekazanych. Jeśli usługodawca zamierza wykonywać czynności regulowane po upływie 12 miesięcy od dnia zawiadomienia, ma obowiązek złożenia ponownego zawiadomienia w MPO. W tym przypadku obowiązek przedkładania dokumentów dotyczy tylko danych, które zostały zmienione w stosunku do przekazanych poprzednio.

MPO prowadzi ewidencję usługodawców oraz informacji przez nich przekazanych, wydaje odpisy lub zaświadczenia o wpisach do ewidencji lub zaświadczenia, iż dany wpis w ewidencji nie figuruje.

Usługodawca jest zobowiązany do zapewnienia wykonywania czynności, określonych w załączniku Nr 5 do ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej, wyłącznie przez osoby fizyczne uprawnione do wykonywania danego zawodu. Warunek uprawnienia do wykonywania zawodu uznaje się za spełniony, jeżeli usługodawca przedłoży dokument o kwalifikacjach uznany w kraju ich uzyskania lub, jeśli dana działalność nie jest w państwie siedziby usługodawcy regulowana, dokument potwierdzający, że osoba wykonywała daną działalność przez co najmniej dwa lata w okresie ostatnich dziesięciu lat. Spełnienie powyższego wymogu podlega kontroli Urzędu ds. Działalności Gospodarczej - www.zivnostenskyurad.cz.

Osoby fizyczne i prawne, świadczące tymczasowe usługi na terytorium RCz w ramach uprawnień wynikających z art. 49-55 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, prowadzące jakąkolwiek działalność lub działalność regulowaną, mają obowiązek podczas kontroli Urzędu ds. Działalności Gospodarczej przedłożyć dowód tożsamości, dokument potwierdzający obywatelstwo, zameldowanie usługodawcy w kraju pochodzenia i
zaświadczenia o zgodności wykonywanej działalności z prawem kraju pochodzenia.

Polecamy: serwis Firma za granicą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama