Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek powiadomienia Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej (MPO) o zamiarze tymczasowego i okazjonalnego świadczenia usług na terenie RCz ma również osoba prawna. Dokumenty o kwalifikacjach zawodowych lub praktyce zawodowej przedstawia w tym przypadku osoba reprezentująca usługodawcę, odpowiedzialna za świadczenie usług.
REKLAMA
Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach
REKLAMA
Usługodawca jest zobowiązany do bezzwłocznego poinformowania MPO o zmianie danych w stosunku do danych wcześniej przekazanych. Jeśli usługodawca zamierza wykonywać czynności regulowane po upływie 12 miesięcy od dnia zawiadomienia, ma obowiązek złożenia ponownego zawiadomienia w MPO. W tym przypadku obowiązek przedkładania dokumentów dotyczy tylko danych, które zostały zmienione w stosunku do przekazanych poprzednio.
MPO prowadzi ewidencję usługodawców oraz informacji przez nich przekazanych, wydaje odpisy lub zaświadczenia o wpisach do ewidencji lub zaświadczenia, iż dany wpis w ewidencji nie figuruje.
REKLAMA
Usługodawca jest zobowiązany do zapewnienia wykonywania czynności, określonych w załączniku Nr 5 do ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej, wyłącznie przez osoby fizyczne uprawnione do wykonywania danego zawodu. Warunek uprawnienia do wykonywania zawodu uznaje się za spełniony, jeżeli usługodawca przedłoży dokument o kwalifikacjach uznany w kraju ich uzyskania lub, jeśli dana działalność nie jest w państwie siedziby usługodawcy regulowana, dokument potwierdzający, że osoba wykonywała daną działalność przez co najmniej dwa lata w okresie ostatnich dziesięciu lat. Spełnienie powyższego wymogu podlega kontroli Urzędu ds. Działalności Gospodarczej - www.zivnostenskyurad.cz.
Osoby fizyczne i prawne, świadczące tymczasowe usługi na terytorium RCz w ramach uprawnień wynikających z art. 49-55 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, prowadzące jakąkolwiek działalność lub działalność regulowaną, mają obowiązek podczas kontroli Urzędu ds. Działalności Gospodarczej przedłożyć dowód tożsamości, dokument potwierdzający obywatelstwo, zameldowanie usługodawcy w kraju pochodzenia i
zaświadczenia o zgodności wykonywanej działalności z prawem kraju pochodzenia.
Polecamy: serwis Firma za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.