Jak utworzyć oddział osoby zagranicznej w Czechach
REKLAMA
REKLAMA
Przepisami tymi są: ustawa Nr 455/1991 o działalności gospodarczej z późniejszymi zmianami (Zákon o živnostenském podnikání) oraz ustawa Nr 513/1991 Kodeks handlowy z późniejszymi zmianami (Obchodní zákoník.)
REKLAMA
Powołany na podstawie ww. przepisów oddział osoby zagranicznej ma takie same prawa i obowiązki jak którakolwiek inna czeska osoba prawna. Jest samodzielnie działającą, wyodrębnioną majątkowo i księgowo jednostką organizacyjną, zobowiązaną do pełnienia wszelkich zobowiązań wynikających z miejscowego prawa dot. działalności gospodarczej.
Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach
REKLAMA
Od pozostałych spółek prawa handlowego różni się tym, że nie wnosi kapitału zakładowego, używa firmy swego założyciela z dodatkiem „Organizační složka“ oraz nie powołuje zarządu (jednatel), lecz mianuje kierownika oddziału (vedoucí Organizační složky).
Do założenia oddziału niezbędna jest decyzja zarządu osoby zagranicznej o jego powołaniu, wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej „Živnostenský úřad“ oraz wniosek o rejestrację w Sądzie rejestrowym (RH).
W przypadku oddziałów osób zagranicznych z krajów UE do RH wpisuje się:
- firmę oddziału - nazwę handlową założyciela z dodatkiem „Organizační složka“;
- siedzibę oddziału;
- przedmiot działalności oddziału zgodnie z ewidencją gospodarczą „Živnostenský úřad“;
- prawo, wg którego prowadzi działalność osoba zagraniczna;
- nazwę oraz nr rejestru, w którym osoba zagraniczna jest zarejestrowana;
- firmę oraz formę prawną osoby zagranicznej, jej przedmiot działania;
- dane nt. organu statutowego osoby zagranicznej w zakresie określonym w przepisach prawnych;
- dane nt. kierownika jednostki organizacyjnej (oddziału, zakładu) powołanego w RCz oraz miejsca jego zamieszkania, w zakresie określonym w przepisach prawnych;
Kierownik oddziału jest przedstawicielem założyciela na terytorium Republiki Czeskiej. Może nim być osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo i miejsce zamieszkania. Ta sama osoba może być członkiem zarządu osoby zagranicznej oraz kierownikiem jej oddziału w Czechach.
Polecamy: Jakiego rodzaju działalność można prowadzić w Czechach
Odziały osób zagranicznych prowadzą rachunkowość i sprawozdawczość wg przepisów czeskich. Przepisy czeskie zezwalają na zaliczenie kosztów przedsiębiorstwa macierzystego, ponoszonych w związku z działalnością oddziału za granicą, w kosztach tego oddziału lub podział ogólnego zysku brutto pomiędzy przedsiębiorstwem macierzystym, a jego oddziałami zagranicznymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.