| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach to szansa dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować na szerszą skalę działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach, powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma w założeniu wzmocnić pozycję przedsiębiorstw na lokalnym rynku poprzez poprawę ich konkurencyjności i innowacyjności.

Unijna pomoc ma zachęcić przedsiębiorców do rozwijania działalności badawczo-rozwojowej, która w efekcie doprowadzi do stworzenia innowacyjnego produktu lub usługi. Mając na uwadze szczególny charakter tego typu projektów, unijne wsparcie może sięgnąć tu nawet do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Wszystkich, których zainteresowałem prowadzeniem takiej działalności, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym przedstawię kilka podstawowych informacji dotyczących zasad naboru projektów B+R w przedsiębiorstwach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

RPO Województwa Dolnośląskiego

Projekty z zakresu B+R w przedsiębiorstwach realizowane są na terenie województwa dolnośląskiego za pośrednictwem środków unijnych dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Są to pieniądze, które zostały przydzielone na początku okresu programowania 2007-2013 wszystkim marszałkom województw w celu wzmocnienia konkurencyjności regionalnej. W zależności od potrzeb danego województwa, część środków została przydzielona na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, służbę zdrowia, edukacji i w końcu dla przedsiębiorców.

W przypadku RPO Województwa Dolnośląskiego projekty przedsiębiorców realizowane są w ramach I priorytetu zatytułowanego „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W ramach tego priorytetu przedsiębiorcy mogą starać się o unijną pomoc na realizację rozmaitych projektów m.in. w zakresie technologii informacyjnych, działań doradczych, czy co jest tematem tego artykułu – tworzenia i modernizacji działów B+R w przedsiębiorstwach.

Szczegółowe wymagania dotyczące wnioskodawców, czyli podmiotów uprawnionych do składania dokumentów aplikacyjnych określa dokumentacja programowa. 

Przeczytaj także: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »