REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

REKLAMA

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach to szansa dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować na szerszą skalę działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach, powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma w założeniu wzmocnić pozycję przedsiębiorstw na lokalnym rynku poprzez poprawę ich konkurencyjności i innowacyjności.

REKLAMA

Unijna pomoc ma zachęcić przedsiębiorców do rozwijania działalności badawczo-rozwojowej, która w efekcie doprowadzi do stworzenia innowacyjnego produktu lub usługi. Mając na uwadze szczególny charakter tego typu projektów, unijne wsparcie może sięgnąć tu nawet do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Wszystkich, których zainteresowałem prowadzeniem takiej działalności, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym przedstawię kilka podstawowych informacji dotyczących zasad naboru projektów B+R w przedsiębiorstwach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

RPO Województwa Dolnośląskiego

REKLAMA

Projekty z zakresu B+R w przedsiębiorstwach realizowane są na terenie województwa dolnośląskiego za pośrednictwem środków unijnych dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Są to pieniądze, które zostały przydzielone na początku okresu programowania 2007-2013 wszystkim marszałkom województw w celu wzmocnienia konkurencyjności regionalnej. W zależności od potrzeb danego województwa, część środków została przydzielona na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, służbę zdrowia, edukacji i w końcu dla przedsiębiorców.

W przypadku RPO Województwa Dolnośląskiego projekty przedsiębiorców realizowane są w ramach I priorytetu zatytułowanego „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W ramach tego priorytetu przedsiębiorcy mogą starać się o unijną pomoc na realizację rozmaitych projektów m.in. w zakresie technologii informacyjnych, działań doradczych, czy co jest tematem tego artykułu – tworzenia i modernizacji działów B+R w przedsiębiorstwach.

Szczegółowe wymagania dotyczące wnioskodawców, czyli podmiotów uprawnionych do składania dokumentów aplikacyjnych określa dokumentacja programowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego, dokumentem obowiązującym wszystkich wnioskodawców jest „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”. Dokument ten zawiera wytyczne dla potencjalnych wnioskodawców dotyczące projektów, ich minimalnej wartości czy kwalifikowalności poszczególnych wydatków. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://dolnyslask.pl

Wnioski o dofinansowanie projektów, w tym przypadku projektów z zakresu działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach składane są w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, nabór wniosków o dofinansowanie dla tego typu przedsięwzięć prowadzony będzie w miesiącu grudniu br.

Harmonogram składania wniosków o dofinansowanie określa terminy naboru dokumentacji aplikacyjnej dla poszczególnych działań określonych w programie regionalnym. Innymi słowy stanowi dla potencjalnych wnioskodawców cenna wskazówkę, czy i kiedy jest planowany kolejny nabór wniosków o dofinansowanie. Harmonogram podlega także cyklicznej aktualizacji dokonywanej przez władze województwa. Zawsze aktualny harmonogram znajduje się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programu tj.: http://dolnyslask.pl/ (zakładka „Nabory wniosków”) oraz www.dip.dolnyslask.pl (zakładka „Terminy naborów o dotacje”).

Polecamy: serwis Leasing

Szczegółowe zasady naboru i oceny projektów zostają doprecyzowane na etapie opublikowania ogłoszenia o konkursie i udostępnienia dokumentacji konkursowej. Wszyscy wnioskodawcy, którzy nie chcą jednak czekać biernie na ten moment już dzisiaj powinni zapoznać się szczegółowo z dostępnymi informacjami na temat tego działania. W związku z czym postaram się je przybliżyć w drugiej części artykułu, mając jednak na uwadze fakt, że mogą one ulec uszczegółowieniu w dokumentacji konkursowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA