REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

REKLAMA

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach to szansa dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować na szerszą skalę działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach, powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma w założeniu wzmocnić pozycję przedsiębiorstw na lokalnym rynku poprzez poprawę ich konkurencyjności i innowacyjności.

REKLAMA

Unijna pomoc ma zachęcić przedsiębiorców do rozwijania działalności badawczo-rozwojowej, która w efekcie doprowadzi do stworzenia innowacyjnego produktu lub usługi. Mając na uwadze szczególny charakter tego typu projektów, unijne wsparcie może sięgnąć tu nawet do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Wszystkich, których zainteresowałem prowadzeniem takiej działalności, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym przedstawię kilka podstawowych informacji dotyczących zasad naboru projektów B+R w przedsiębiorstwach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

RPO Województwa Dolnośląskiego

REKLAMA

Projekty z zakresu B+R w przedsiębiorstwach realizowane są na terenie województwa dolnośląskiego za pośrednictwem środków unijnych dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Są to pieniądze, które zostały przydzielone na początku okresu programowania 2007-2013 wszystkim marszałkom województw w celu wzmocnienia konkurencyjności regionalnej. W zależności od potrzeb danego województwa, część środków została przydzielona na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, służbę zdrowia, edukacji i w końcu dla przedsiębiorców.

W przypadku RPO Województwa Dolnośląskiego projekty przedsiębiorców realizowane są w ramach I priorytetu zatytułowanego „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W ramach tego priorytetu przedsiębiorcy mogą starać się o unijną pomoc na realizację rozmaitych projektów m.in. w zakresie technologii informacyjnych, działań doradczych, czy co jest tematem tego artykułu – tworzenia i modernizacji działów B+R w przedsiębiorstwach.

Szczegółowe wymagania dotyczące wnioskodawców, czyli podmiotów uprawnionych do składania dokumentów aplikacyjnych określa dokumentacja programowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego, dokumentem obowiązującym wszystkich wnioskodawców jest „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”. Dokument ten zawiera wytyczne dla potencjalnych wnioskodawców dotyczące projektów, ich minimalnej wartości czy kwalifikowalności poszczególnych wydatków. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://dolnyslask.pl

Wnioski o dofinansowanie projektów, w tym przypadku projektów z zakresu działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach składane są w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, nabór wniosków o dofinansowanie dla tego typu przedsięwzięć prowadzony będzie w miesiącu grudniu br.

Harmonogram składania wniosków o dofinansowanie określa terminy naboru dokumentacji aplikacyjnej dla poszczególnych działań określonych w programie regionalnym. Innymi słowy stanowi dla potencjalnych wnioskodawców cenna wskazówkę, czy i kiedy jest planowany kolejny nabór wniosków o dofinansowanie. Harmonogram podlega także cyklicznej aktualizacji dokonywanej przez władze województwa. Zawsze aktualny harmonogram znajduje się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programu tj.: http://dolnyslask.pl/ (zakładka „Nabory wniosków”) oraz www.dip.dolnyslask.pl (zakładka „Terminy naborów o dotacje”).

Polecamy: serwis Leasing

Szczegółowe zasady naboru i oceny projektów zostają doprecyzowane na etapie opublikowania ogłoszenia o konkursie i udostępnienia dokumentacji konkursowej. Wszyscy wnioskodawcy, którzy nie chcą jednak czekać biernie na ten moment już dzisiaj powinni zapoznać się szczegółowo z dostępnymi informacjami na temat tego działania. W związku z czym postaram się je przybliżyć w drugiej części artykułu, mając jednak na uwadze fakt, że mogą one ulec uszczegółowieniu w dokumentacji konkursowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA