REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach– część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach

REKLAMA

REKLAMA

Dotację na rozbudowę i modernizację działu B+R będzie można uzyskać w konkursie dla przedsiębiorców, który zostanie ogłoszony w grudniu br. To ostatnia w tym roku szansa na zdobycie unijnej kasy przez przedsiębiorców, chcących realizować swoje projekty na terenie województwa dolnośląskiego.

Na ogłoszenie konkursu musimy jeszcze poczekać do grudnia, ale już teraz warto wykorzystać ten czas na zapoznanie się z zasadami przyznawania unijnych dotacji w ramach konkursów prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Musimy pamiętać, że zasady opisane poniżej mają charakter ogólnikowy i mogą ulec zmianie lub doprecyzowaniu po opublikowaniu dokumentacji konkursowej.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację w ramach schematu 1.1.C „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej” mogą ubiegać się mikro-, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, które zdecydują się realizować swój projekt na terenie województwa dolnośląskiego.

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie można uzyskać na tworzenie i modernizację działów B+R w przedsiębiorstwie, w szczególności poprzez zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, aparatura) oraz wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie) niezbędnych do prowadzenia prac B+R. W ramach projektów będzie można otrzymać dofinansowanie na:

 • wydatki na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów,
 • wydatki na nabycie nieruchomości zabudowanej,
 • roboty i materiały budowlane niezbędne do budowy, przebudowy i rozbudowy budynków,
 • wydatki na zakup maszyn i urządzeń, środków transportu oraz pozostałych środków trwałych,
 • zakup wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie, niepatentowana wiedza techniczna),
 • analizy przygotowawcze i usługi doradcze związane z realizacją projektu,
 • wydatki na szkolenia specjalistyczne, które są konieczne do przeprowadzenia w celu prawidłowego funkcjonowania inwestycji.

Przeczytaj również: Jakie kryteria obowiązują podczas oceny projektów B2B?

W jakiej wysokości można otrzymać dotację?

Wysokość unijnej pomocy udzielanej w ramach konkursu jest uzależniona od wielkości wnioskodawcy, tzn. czy wnioskodawca posiada status mikro-, małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy. W zależności od tego maksymalna wysokość unijnego dofinansowania może wynieść:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 40% - dla dużych przedsiębiorstw oraz MŚP prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu;
 • 50% - dla średnich przedsiębiorstw;
 • 60% - dla małych i mikroprzedsiębiorstw.

W ramach projektu można otrzymać również pomoc finansową na przygotowanie nowej inwestycji i usługi doradcze. W takim przypadku maksymalna intensywność unijnej pomocy może wynieść do 50% i dotyczy to tylko MŚP.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Instytucją odpowiedzialną za nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca z siedzibą we Wrocławiu.

Wnioskodawcą projektu jest średnie przedsiębiorstwo, które posiada w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębnioną jednostkę B+R. Korzystając z możliwości otrzymania unijnej dofinansowania, przedsiębiorstwo będzie wnioskować o modernizację tej jednostki, w tym zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn na potrzeby prowadzonych badań. Przewidywana wartość projektu (wysokość kosztów kwaliifkowalnych) wyniesie 300 tys. PLN. W związku z tym maksymalna wysokość unijnej dotacji nie może przekroczyć 150 tys. PLN, zgodnie z ustaloną wysokością dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw (50%). Pozostała kwotę wydatków kwaliifkowalnych (pozostałe 50%, 150 tys. PLN) oraz całość wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorca będzie musiał pokryć ze środków własnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA