REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach– część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach

REKLAMA

REKLAMA

Dotację na rozbudowę i modernizację działu B+R będzie można uzyskać w konkursie dla przedsiębiorców, który zostanie ogłoszony w grudniu br. To ostatnia w tym roku szansa na zdobycie unijnej kasy przez przedsiębiorców, chcących realizować swoje projekty na terenie województwa dolnośląskiego.

Na ogłoszenie konkursu musimy jeszcze poczekać do grudnia, ale już teraz warto wykorzystać ten czas na zapoznanie się z zasadami przyznawania unijnych dotacji w ramach konkursów prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Musimy pamiętać, że zasady opisane poniżej mają charakter ogólnikowy i mogą ulec zmianie lub doprecyzowaniu po opublikowaniu dokumentacji konkursowej.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotację w ramach schematu 1.1.C „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej” mogą ubiegać się mikro-, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, które zdecydują się realizować swój projekt na terenie województwa dolnośląskiego.

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie można uzyskać na tworzenie i modernizację działów B+R w przedsiębiorstwie, w szczególności poprzez zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, aparatura) oraz wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie) niezbędnych do prowadzenia prac B+R. W ramach projektów będzie można otrzymać dofinansowanie na:

  • wydatki na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów,
  • wydatki na nabycie nieruchomości zabudowanej,
  • roboty i materiały budowlane niezbędne do budowy, przebudowy i rozbudowy budynków,
  • wydatki na zakup maszyn i urządzeń, środków transportu oraz pozostałych środków trwałych,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie, niepatentowana wiedza techniczna),
  • analizy przygotowawcze i usługi doradcze związane z realizacją projektu,
  • wydatki na szkolenia specjalistyczne, które są konieczne do przeprowadzenia w celu prawidłowego funkcjonowania inwestycji.

Przeczytaj również: Jakie kryteria obowiązują podczas oceny projektów B2B?

W jakiej wysokości można otrzymać dotację?

Wysokość unijnej pomocy udzielanej w ramach konkursu jest uzależniona od wielkości wnioskodawcy, tzn. czy wnioskodawca posiada status mikro-, małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy. W zależności od tego maksymalna wysokość unijnego dofinansowania może wynieść:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 40% - dla dużych przedsiębiorstw oraz MŚP prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu;
  • 50% - dla średnich przedsiębiorstw;
  • 60% - dla małych i mikroprzedsiębiorstw.

W ramach projektu można otrzymać również pomoc finansową na przygotowanie nowej inwestycji i usługi doradcze. W takim przypadku maksymalna intensywność unijnej pomocy może wynieść do 50% i dotyczy to tylko MŚP.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Instytucją odpowiedzialną za nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca z siedzibą we Wrocławiu.

Wnioskodawcą projektu jest średnie przedsiębiorstwo, które posiada w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębnioną jednostkę B+R. Korzystając z możliwości otrzymania unijnej dofinansowania, przedsiębiorstwo będzie wnioskować o modernizację tej jednostki, w tym zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn na potrzeby prowadzonych badań. Przewidywana wartość projektu (wysokość kosztów kwaliifkowalnych) wyniesie 300 tys. PLN. W związku z tym maksymalna wysokość unijnej dotacji nie może przekroczyć 150 tys. PLN, zgodnie z ustaloną wysokością dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw (50%). Pozostała kwotę wydatków kwaliifkowalnych (pozostałe 50%, 150 tys. PLN) oraz całość wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorca będzie musiał pokryć ze środków własnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA