Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach– część II
REKLAMA
REKLAMA
Na ogłoszenie konkursu musimy jeszcze poczekać do grudnia, ale już teraz warto wykorzystać ten czas na zapoznanie się z zasadami przyznawania unijnych dotacji w ramach konkursów prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Musimy pamiętać, że zasady opisane poniżej mają charakter ogólnikowy i mogą ulec zmianie lub doprecyzowaniu po opublikowaniu dokumentacji konkursowej.
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację w ramach schematu 1.1.C „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej” mogą ubiegać się mikro-, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, które zdecydują się realizować swój projekt na terenie województwa dolnośląskiego.
Na co można otrzymać dotację?
Dofinansowanie można uzyskać na tworzenie i modernizację działów B+R w przedsiębiorstwie, w szczególności poprzez zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, aparatura) oraz wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie) niezbędnych do prowadzenia prac B+R. W ramach projektów będzie można otrzymać dofinansowanie na:
- wydatki na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów,
- wydatki na nabycie nieruchomości zabudowanej,
- roboty i materiały budowlane niezbędne do budowy, przebudowy i rozbudowy budynków,
- wydatki na zakup maszyn i urządzeń, środków transportu oraz pozostałych środków trwałych,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, oprogramowanie, niepatentowana wiedza techniczna),
- analizy przygotowawcze i usługi doradcze związane z realizacją projektu,
- wydatki na szkolenia specjalistyczne, które są konieczne do przeprowadzenia w celu prawidłowego funkcjonowania inwestycji.
Przeczytaj również: Jakie kryteria obowiązują podczas oceny projektów B2B?
W jakiej wysokości można otrzymać dotację?
Wysokość unijnej pomocy udzielanej w ramach konkursu jest uzależniona od wielkości wnioskodawcy, tzn. czy wnioskodawca posiada status mikro-, małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy. W zależności od tego maksymalna wysokość unijnego dofinansowania może wynieść:
- 40% - dla dużych przedsiębiorstw oraz MŚP prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu;
- 50% - dla średnich przedsiębiorstw;
- 60% - dla małych i mikroprzedsiębiorstw.
W ramach projektu można otrzymać również pomoc finansową na przygotowanie nowej inwestycji i usługi doradcze. W takim przypadku maksymalna intensywność unijnej pomocy może wynieść do 50% i dotyczy to tylko MŚP.
Polecamy serwis ABC funduszy unijnych
Instytucją odpowiedzialną za nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca z siedzibą we Wrocławiu.
Wnioskodawcą projektu jest średnie przedsiębiorstwo, które posiada w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębnioną jednostkę B+R. Korzystając z możliwości otrzymania unijnej dofinansowania, przedsiębiorstwo będzie wnioskować o modernizację tej jednostki, w tym zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn na potrzeby prowadzonych badań. Przewidywana wartość projektu (wysokość kosztów kwaliifkowalnych) wyniesie 300 tys. PLN. W związku z tym maksymalna wysokość unijnej dotacji nie może przekroczyć 150 tys. PLN, zgodnie z ustaloną wysokością dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw (50%). Pozostała kwotę wydatków kwaliifkowalnych (pozostałe 50%, 150 tys. PLN) oraz całość wydatków niekwalifikowanych przedsiębiorca będzie musiał pokryć ze środków własnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.