Jak przebiega procedura windykacyjna w Finlandii
REKLAMA
REKLAMA
Pozasądowa część procedury windykacyjnej rozpoczyna się od wysłania dłużnikowi polecenia zapłaty należnej sumy wraz z odsetkami przewidzianymi w kontrakcie. W przypadku braku takiej klauzuli w kontrakcie, odsetki naliczane są na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej Banku Centralnego w Finlandii (Suomen Pankki), liczonej w odniesieniu do stopy referencyjnej Europejskiego Banku i następnie powiększonej o siedem punktów procentowych (Interest Act Amendment w mocy od 1 lipca 2002 roku).
REKLAMA
Polecamy: Jak rozwiązywać spory biznesowe w Finlandii
REKLAMA
Obowiązujące od 1 stycznia 2004 roku prawo skróciło okres przedawnienia z 10 do 3 lat. W przypadku udokumentowanych i niekwestionowanych roszczeń, kredytodawca może sięgnąć po przyśpieszoną procedurę, która skutkuje sądowym nakazem zapłaty (suppea haastehakemus). Jest to prosta pisemna procedura, która rozpoczyna się po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego prawomocność roszczenia (faktura, weksel, akredytywa itd.).
W przypadku tej procedury obecność adwokata, choć powszechnie praktykowana, nie jest wymagana przez prawo. Reforma prawa cywilnego, przeprowadzona 1 grudnia 1993 roku, wymaga, aby powód dostarczył wszystkie dokumenty i dowody potwierdzające zasadność roszczenia, zanim dłużnik zostanie wezwany do dostarczenia pisemnego oświadczenia wyjaśniającego jego stanowisko.
Podczas postępowania wstępnego, sąd bazuje na oświadczeniach stron i przedłożonych dowodach. Warto podkreślić, że istnieje możliwość rozwiązania sporu podczas fazy przygotowawczej postępowania sądowego.
W przypadku nierozwiązanych sporów, po wstępnym przesłuchaniu stron, sprawa zostaje przekazana do sądu pierwszej instancji (Käräiäoikeus) złożonego w zależności od stopnia komplikacji od jednego do trzech sędziów przewodniczących. Podczas tego etapu, sędziowie badają materiał dowodowy, przesłuchują świadków, natomiast strony formułują swoje ostateczne roszczenia. Przeciętny czas oczekiwania na nakaz wykonawczy wynosi 12 miesięcy. Skargi handlowe generalnie rozpatrywane są przez sądy cywilne.
Polecamy: serwis Firma za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.