| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak rozwiązywać spory biznesowe w Finlandii

Jak rozwiązywać spory biznesowe w Finlandii

Finowie są co do zasady solidnymi partnerami biznesowymi. Nie można jednak zapominać, że wśród dziesiątek uczciwych kontrahentów może trafić się podmiot, z którym współpraca nie układa się po naszej myśli. Jak rozwiązywać powstałe spory biznesowe w Finlandii?

Arbitraż
Procedura arbitrażowa jest efektywnym sposobem rozwiązywania sporów biznesowych. Sprawy rozstrzygane są szybko i z udziałem ekspertów. Strony mogą zawrzeć klauzulę o arbitrażu w statucie firmy lub w kontrakcie. Orzeczenie sądu arbitrażowego jest ostateczne i egzekwowane w taki sam sposób jak orzeczenie sądu powszechnego. Do zalet arbitrażu należy niewątpliwie fakt, ze spory rozstrzygane są przez ekspertów danej dziedziny. Strony mogą zadecydować o liczbie sędziów arbitrów, ale nie mogą wskazać poszczególnych osób. 

W Finlandii organem przeprowadzającym arbitraż jest Instytut Arbitrażu Centralnej Izby Handlowej (http://www.arbitration.fi/en/indexen.html) założony w 1919 roku. Instytut złożony jest z 9 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Członkami mogą być tylko osoby cieszące się wysoką reputacją i nieposzlakowaną opinią w środowisku biznesowym. Sędziowie arbitrzy nie są wybierani spośród nich.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Należności
Działalność windykacyjna w Finlandii jest licencjonowana i nadzorowana przez prawo. Zmianę tę wprowadziła w 1999 roku ustawa nr 517/1999. Odzyskiwanie należności należy tu do najskuteczniejszych na świecie. 

Zgodnie z ustawą tylko osoba posiadająca pozwolenie może przeprowadzić postępowanie windykacyjne w imieniu kredytodawcy. Jednakże w niektórych uzasadnionych przypadkach kredytodawca może odebrać swój dług nawet, jeśli nie posiada licencji. Szczegółowy opis sytuacji, które nie wymagają posiadania licencji zawarty jest w ustawie. 

Osoba, która chce prowadzić działalność windykacyjną musi spełnić szereg kryteriów wymaganych prawem. Licencja przyznawana jest na okres 5 lat. Działalność windykacyjna regulowana jest przez Ustawę o Windykacji Należności 513/1999 (Perintälaki) i monitorowana jest przez Rzecznika Praw Obywatelskich a także Sąd Rynkowy.

Polecamy: Jak prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »