Jak zawierać umowy w Finlandii – firma w Finlandii
REKLAMA
REKLAMA
W Finlandii nie ma obowiązku zawierania umów - kontraktów, ale w interesie obu partnerów jest zawieranie ich na piśmie. Firmy fińskie na ogół regulują swoje należności w terminie, ale WPHiI Helsinki miał do czynienia z kilkoma przypadkami niesolidnych partnerów fińskich. Dochodzenie swoich praw bez umowy określającej dokładnie np. warunki dostawy i płatności jest utrudnione.
REKLAMA
REKLAMA
Warunki dostawy są sprawą umowną zależną od obu stron. Przy zawieraniu większych umów zalecany jest kontakt z prawnikiem. Fińska Federacja Przemysłu Technologicznego sprzedaje Warunki dostaw w różnych dziedzinach, mające na celu pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w zawarciu kontraktu i stanowiące oczywiście jedną z alternatyw dla zainteresowanych stron.
Ustawa 228/1929 z 1929 roku z późniejszymi zmianami The Finnish Contracts Act reguluje umowy handlowe. W przypadku, gdy zaistniałego sporu nie uda się rozwiązać drogą polubowną, sprawę można skierować do sądu arbitrażowego pod warunkiem, że w kontrakcie istnieje zapis dotyczący arbitrażu. W skrajnym przypadku należy zaangażować firmę prawniczą lub firmę zajmującą się windykacją należności.
Kontrakty są obustronnie wiążące, co oznacza, że obie strony muszą wypełnić zawarte w nich zobowiązania. Kontrakt może być unieważniony przez kupującego albo sprzedającego tylko za zgodą drugiej strony. Anulowanie zamówienia przed otrzymaniem przesyłki jest postrzegane jako złamanie warunków kontraktu, za co sprzedający może zażądać odszkodowania. Wyjątek stanowi tutaj sprzedaż na odległość (tele-marketing, sprzedaż katalogowa, TV zakupy), w przypadku której kupujący ma prawo do zwrotu towaru w przeciągu 14 dni od jego otrzymania.
Polecamy: Jak prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii
Warunki, na jakich strona może zmienić kontrakt uzależnione są od jego rodzaju. Zasady dotyczące kontraktów długoterminowych różnią się od tych dotyczących kontraktów jednorazowych lub zawartych na ściśle określony okres czasu.
W praktyce firmy wykorzystują standardowe klauzule, które opracowywane są przez odpowiednie stowarzyszenia branżowe. Jednakże, istnieje możliwość przygotowania własnych klauzul, dostosowanych do specyfiki danego przedsiębiorstwa.
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Norwegii
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.