reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Czy stacjom paliw wolno pracować w święta?

Ministerstwo pracy zwraca uwagę, że stacje paliw nie są uprawnione do pracy w dni ustawowo wolne od pracy. Stanowisko przeciwne przyjęła inspekcja pracy zezwalająca im na handel ze względu na użyteczność społeczną.

To czy w trakcie podróży w najbliższy weekend będziemy mogli kupić wodę lub ciastka na stacji nadal pozostaje niejasne. Państwowa Inspekcja Pracy jednoznacznie opowiedziała się za możliwością handlu, ze względu na ważne potrzeby społeczne również w święta. Co na to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej? Resort pracy twierdzi, iż użyteczność społeczna pozwala na otwarcie stacji jedynie w niedziele. Skąd takie różnice interpretacyjne?

Placówka handlowa to nie ja

Przeciwstawna interpretacja jest rezultatem braku zdefiniowania pojęcia placówki handlowej. Okazuje się, że mamy do czynienia z klasycznym bublem prawnym. Sytuację wykorzystują także apteki, które sprzedają artykuły higieniczne korzystając z zakazu, którym objęte są towarzyszące sklepy. Jak radzą sobie pozostali przedsiębiorcy?

Ja też piekę chleb

Zarówno piekarnie i cukiernie mogą prowadzić działalność w trakcie świąt. Dlaczego? Ponieważ same wytwarzają sprzedawany produkt. Wykorzystują to także małe i duże sklepy nie wskazując podczas rejestracji, iż handel jest głównym przedmiotem działalności, a jedynie usługi (wykonywane w praktyce sporadycznie). Drobne punkty sprzedaży poszerzają swój asortyment o drobną gastronomię (dopuszczalność handlu w święta) lub samodzielnie pieką pieczywo.

Polecam: Kiedy nadawany REGON

Zleceniobiorca to nie pracownik

Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców. Taki krok niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, ponieważ w razie kontroli Państwowa Inspekcja Pracy zbadać może, czy nie należy zawierać z nimi umów o pracę.

Rozwiązanie

Mimo korzystnych interpretacji PIP przedsiębiorcy nie mają pewności i nie poniosą kary za handel w święta. Dlatego też pracodawcy, PIP i związki zawodowe wystąpiły z prośbą o rozwiązanie patowej sytuacji. Póki co, ani klienci, ani handlowcy nie wiedzą, czy stacje paliw będą otwarte w święta. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców.
Ryzykownym, lecz praktykowanym rozwiązaniem jest zatrudnianie na czas świąt zleceniobiorców.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama