REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

epieniadz.blox.pl
Od jakiegoś czasu możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania zieloną energią wśród przedsiębiorstw.
Od jakiegoś czasu możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania zieloną energią wśród przedsiębiorstw.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnimi czasy mamy możliwość dostrzeżenia silnie kreującego się ogólnoświatowego trendu proekologicznego. I nie mam tu na myśli lobby wielu organizacji stojących na straży środowiska naturalnego np. Greenpeace, ale globalny trend zmierzający do propagowania poprawy stanu przyrody poprzez stosowanie alternatywnych źródeł energii.

XXI wiek to nie tylko okres wielu rewolucyjnych odkryć naukowych, ale także coraz częściej moment spojrzenia sobie prosto w oczy i wypowiedzenia gorzkiej prawdy: przez stulecia z zapałem degradowaliśmy naszą planetę Ziemię.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia przedsiębiorcy nie można powiedzieć, że Polska w dużym stopniu odbiega od ogólnoświatowych zabiegów za rzecz środowiska, ale z drugiej strony sytuacja tu panująca jest wyraźnie odmienna niż ma się to w innych krajach. Nie ma tu wyraźnego nacisku ze strony państwa (oprócz elektrociepłowni) w postaci np. dodatkowych podatków od zatruwania środowiska. Przedsiębiorca ma więc swobodę wyboru. A jakich wyborów dokonuje? Od jakiegoś czasu możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania zieloną energią wśród przedsiębiorstw. Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele.

Po pierwsze koszt zakupu i montażu instalacji jest stanowczo niższy niż przed laty, a to za sprawą wielu dofinansowań ze strony państwa, czy Unii Europejskiej. Wpływ na podjęcie decyzji o zakupie np. kolektorów ma również chęć bycia postrzeganym jako przedsiębiorstwo idące z duchem czasu, nie bojące się nowych wyzwań. Jednakże najważniejszy czynnik decydujący o stosowaniu alternatywnych źródeł energii w naszej firmie opiera się o zwykłą kalkulację. Mówi się, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I tak w rzeczywistości jest.

Polecamy: Jak oszczędnie prowadzić biuro?

Decydując się na produkcję energii elektrycznej, czy cieplnej na potrzeby naszego przedsiębiorstwa w oparciu o wykorzystanie alternatywnych źródeł energii musimy pamiętać, że koszt ponoszony przez nas na montaż instalacji jest w zasadzie jednorazowy. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że pomijam tu kwestię farm wiatrowych, które są zdecydowanie najdroższą formą uzyskiwania zielonej energii, przez co dla wielu przedsiębiorców nie będzie ona miała większego znaczenia w procesie modyfikacji przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wracając do mniejszych i zdecydowanie tańszych instalacji (kolektory słoneczne, pompy ciepła) używając sformułowania koszt jednorazowy miałem na myśli, to że wydając z uwzględnieniem dofinansowania relatywnie nieduże pieniądze uzyskujemy dostęp do energii, której źródło jest niewyczerpalne.

Dodatkowo ogromnym plusem takich instalacji jest ich marginalny koszt użytkowania oraz żywotność sięgająca nawet 25 lat. Całą sprawę potęguje także fakt realnego zagrożenia podniesienia cen energii elektrycznej, która i tak nie należy do najtańszych. Wszystko za sprawą braku pieniędzy na wdrożenie kosztownych programów inwestycyjnych mających dostosować polskie firmy energetyczne do standardów europejskich.

Już w tej chwili wiadomo, że w przyszłym roku cena prądu może wzrosnąć o średnio 18 procent, a jeśli przewidywania polskich ekonomistów się sprawdzą, to w ciągu dekady może nawet się podwoić!

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Nietrudno się domyślić, że taki stan rzeczy byłby dla większości przedsiębiorstw nie do przyjęcia, dlatego też osobiście uważam, że wdrażanie instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii staje się nie tyle atrakcyjną usługą, co w kilkuletnim horyzoncie czasowym niezbędnym zabiegiem umożliwiającym przetrwanie na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA