Na co zwrócić uwagę wypełniając wniosek EDG-1
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze – wczytaj się w poszczególne instrukcje
Przedsiębiorca, zakładający własną działalność, może być lekko podirytowany ilością formalności, jakie musi załatwić. Jednak bezbłędne wypełnianie wniosku bez przeczytania instrukcji nie jest raczej możliwe. Dokładne przestudiowanie poszczególnych rubryk pozwoli zorientować się, które pola trzeba wypełnić, co gdzie wpisać albo co zaznaczyć krzyżykiem. Takie zeznanie podatkowe nie jest raczej przyjemne, a bez instrukcji na pewno mniej przystępne.
REKLAMA
Ważne w wypełnianiu wniosku EDG-1 jest szczególne zwrócenie uwagi na to, w jakim celu go wypełniamy. Inne pola wypełnia się w formularzu, gdy wpisujemy do ewidencji nową działalność, a inaczej gdy dokonujemy zmiany wpisu lub wypisu z ewidencji. Zdarza się, że niestaranne wypełnienie pól oznaczonych symbolem * przyczynia się do powstawania tzw. czeskich błędów, co skutkuje np. zmianą właściciela firmy albo siedziby.
Polecamy: serwis Mała firma
REKLAMA
Co więcej, gdy przejdziemy dalej do miejsca, w którym należy określić rodzaj prowadzonej działalności, istotne jest, aby wiedzieć jak został on oznaczony w Polskiej Klasyfikacji Działalności z roku 2007 i 2004, ponieważ oznaczenie to kategoryzuje rejestrowaną działalność. Trzeba podać 5-cio znakowy symbol przypisany do odpowiedniego rodzaju w celu określenia klasy działalności gospodarczej.
Gdy wypełniamy wniosek na miejscu w urzędzie, można wesprzeć się zamieszczonym na tablicy wzorem druku oraz wykazem PKD. Natomiast dla przedsiębiorców, preferujących wirtualne rozwiązania, klasyfikację PKD można odnaleźć na ogólnodostępnych stronach internetowych.
Po drugie – sprawdź załączniki
Oprócz podstawowego EDG-1 przedsiębiorca, wypełniający wniosek, otrzymuje w pakiecie wzory dodatkowych formularzy: EDG-MW, EDG-RD i EDG-RB. Brzmi przerażająco, ale wcale takie nie jest. Są to dodatkowe części wniosku EDG, które należy wypełnić w odpowiednich przypadkach.
Pierwszy z nich EDG-MW to tzw. dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Wypełnia go wnioskodawca, który prowadzi działalność w co najmniej dwóch miejscach. W przypadku EDG-RB, czyli informacji o rachunkach bankowych, wskazać należy numer rachunku bankowego działalności. Natomiast EDG-RD (rodzaj działalności) informuje o dodatkowych rodzajach działalności.
Na koniec – świadome wypełnienie wniosku
Ktoś by mógł zapytać, co jest trudnego w wypełnieniu wniosku. W zasadzie nic, ale zawsze może wkraść się mały błąd literowy (który może mieć bolesne konsekwencje formalne) albo niestarannie wpisana nazwa, którą urzędnik zinterpretuje inaczej niż zamierzał wnioskodawca. Dlatego warto sprawdzić to, co wpisaliśmy w formularzu nawet kilkakrotnie.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.