REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rosyjska ropa naftowa trafia do Europy jako olej napędowy z Indii

W grudniu 2022 roku UE nałożyła embargo na rosyjską ropę naftową importowaną drogą morską, a dwa miesiące później rozszerzyła ten zakaz na paliwa rafinowane; nie stanowi to jednak przeszkody dla Indii, które pozyskują tanią ropę z Rosji, przetwarzają ją na olej napędowy, a następnie sprzedają po zawyżonej cenie do Europy - ujawnia agencja Bloomberga.

Sęk: Decyzja ws. przedłużenia środka bezcłowego handlu z Ukrainą była by dzisiaj przedwczesna

Uważamy, że decyzja w sprawie przedłużenia środka bezcłowego handlu z Ukrainą byłaby dzisiaj przedwczesna – powiedział w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "Najpierw należy rozwiązać kwestie dot. produktów, które podlegają anomaliom rynkowym" – wskazał.

MF: na koniec kwietnia tegoroczne potrzeby pożyczkowe budżetu były sfinansowane w 81 proc.

Na koniec kwietnia stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 81 proc. – poinformował w piątek wiceminister finansów Sebastian Skuza w komentarzu do planu podaży skarbowych papierów wartościowych w maju 2023 r.

Porozumienie z rolnikami? Dopłaty, nawozy

Doszliśmy do pewnego porozumienia z rolnikami protestującymi w Szczecinie, choć rozmowy będą nadal prowadzone - przekazał w Szczecinie minister rolnictwa Robert Telus. Poinformował, że rolnicy oczekują m.in. dopłaty do zbóż i nawozów w okresie jesiennym.

REKLAMA

Instytucja prosumenta lokatorskiego - OZE w blokach

Dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego budowa mikroinstalacji OZE w blokach stanie się znacznie bardziej opłacalna - uważa minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak przypomina MRiT, projekt przepisów o prosumencie lokatorskim przyjął już rząd.

Customer Experience: jak zachęcić klienta do produktu?

Budowanie doświadczeń klienta i jego relacji z marką maksymalnie zyskało na znaczeniu. Posiadanie produktu spełniającego oczekiwania nie jest już wystarczające. Ilość treści i bodźców wzrosła, przez co możliwość dotarcia do odbiorcy jest trudniejsza.

Projekt: ułatwienia dla gospodarstw rolnych w warunkach kryzysu zbożowego

Pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej oraz zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów i magazynów na produkty sypkie przewiduje projekt nowelizacji ustaw, który trafił do Sejmu.

Umowa ws. zapewnienia ciągłych dostaw gazociągiem Baltic Pipe

Zapewnienie bezpiecznych i ciągłych dostaw gazu gazociągiem Baltic Pipe oraz rozwijanie nowych obszarów związanych z nisko i zeroemisyjnymi źródłami energii, w tym biometanem i wodorem, przewiduje umowa podpisana przez Gaz-System i Energinet - podała w czwartek polska spółka.

REKLAMA

Ile gospodarstw domowych posiada telewizor lub komputer?

94,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada odbiornik telewizyjny; 81,2 proc. - odbiornik radiowy; 70,1 proc. - sprzęt komputerowy - wynika z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów za 2022 rok.

Wsparcie dla rolników, którzy nie sprzedali zboża

Pomoc każdemu do hektara byłaby niesprawiedliwa. Najlepszą pomocą jest ta dla rolników, którzy jeszcze nie sprzedali zboża - ocenił minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że większość postulatów środowisk rolniczych została już zrealizowana.

Komisje PE poparły poprawki dot. rozporządzenia metanowego

Komisje środowiska i przemysłu PE poparły w środę poprawki kompromisowe dot. rozporządzenia metanowego.

Cenzura na YouTube i FB? Co planuje KE?

Komisja Europejska opublikowała listę 19 platform i wyszukiwarek internetowych, które będą musiały sprostać wymaganiom dotyczącym m.in. moderowania treści. Na liście są m.in. Facebook, Twitter, Wikipedia, YouTube, czy Google.

Zboże z Ukrainy: "będziemy stać przy swoim" w negocjacjach z KE

Mamy silną koalicję państw ws. wwozu towarów rolnych z Ukrainy, w związku z tym "będziemy stać przy swoim" w negocjacjach z Komisją Europejską - mówił w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

MF: deficyt budżetu państwa po marcu 2023: 12 mld zł

Deficyt budżetu państwa po marcu 2023 r. wyniósł 12 mld zł. Dochody budżetu po 3 miesiącach wyniosły 124,7 mld zł a wydatki – 136,7 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Aktywów Państwowych: zatrzymać spadek wydobycia węgla

Należy zatrzymać spadek wydobycia węgla, jeśli nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, aby minimalizować import – powiedział w środę w Katowicach wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Marek Wesoły.

Kryzys zbożowy: projekt ułatwień dla gospodarstw rolnych

Pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej oraz zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów i magazynów na produkty sypkie przewiduje projekt nowelizacji zamieszczony w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Kolejne zmiany w limitach płatności gotówką?

Płatność gotówką - cenimy m.in. bezpieczeństwo danych osobowych. Co ciekawe to właśnie ten powód może być argumentem za zniesieniem ustawy ograniczającej płatności gotówkowe zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Rowery elektryczne. Nowy rynek wart miliardy

Rowery elektryczne: szacuje się, że w Polsce ich udział w rynku będzie w ciągu dwóch, trzech lat dynamicznie rósł i wyniesie około 30%. Na rodzimym rynku, wartym 5,5 mld zł rocznie, jest to kwota rzędu nawet 2 mld zł. 

Panele słoneczne: Jak znajdować i usuwać usterki?

Wraz ze skokowym wzrostem liczby elektrowni solarnych, w ciągu najbliższych lat zwiększać będą się również wyzwania związane z ich konserwacją i naprawami.

Rusza nabór na 66 mln zł dofinansowania w ramach działania „Rozwój oferty klastrów dla firm"

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła we wtorek nabór zgłoszeń w konkursie w ramach działania „Rozwój oferty klastrów dla firm”. Jak podała PARP, budżet to 66 mln zł, o wsparcie mogą wnioskować koordynatorzy klastrów. Nabór ruszy 30 maja br.

Sanok chce zostać pierwszym wodorowym miastem w Polsce. Co to dla miasta oznacza w praktyce?

Spółka wodorowa Hydro Sanok Sp. z o.o. wybrała inwestora i rozpoczyna swoje działania na rzecz transformacji systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.

Czy Polscy przedsiębiorcy skorzystają na rozporządzeniu European Chips Act?

Rozporządzenie European Chips Act ma umożliwić uniezależnienie się od produkcji na drugim końcu świata kluczowego dla współczesnej gospodarki komponentu - mikroczipów.

Lokalizacja i wielkość firmy ma duże znaczenie w kwestii zwolnienia z podatku w PSI

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to instrument, dzięki któremu podatnik może uzyskać ulgę podatkową z tytułu realizacji nowej inwestycji. Polega to na zwolnieniu z podatku dochodowego, tj. dochodu osiągniętego z prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z realizacją nowej inwestycji. PSI zastąpiła specjalne strefy ekonomiczne (SSE), powodując, że inwestycja może być zrealizowana na terenie całej Polski. Jednak lokalizacja oraz wielkość firmy wpływają na dopuszczalną intensywność pomocy, tj. zwolnienie z podatku.

Ruszyła pomoc dla przedsiębiorców w ramach programu „Tarcza dla pogranicza”

Od 24 kwietnia 2023 przedsiębiorcy z województwa lubelskiego i podlaskiego mogą ubiegać się o rządową pomoc w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Do kiedy można złożyć wniosek?

Biogazownie rolnicze – możliwe zmiany

Gospodarstwa rolne, a także branża przetwórcza będą miały ułatwienia w budowie mniejszych biogazowni rolniczych - przewiduje projekt ustawy, którym we wtorek ma się zająć rząd

Rząd ma się zająć nowelizacją prawa geologicznego i górniczego

Przepisy regulujące m.in. zasady podziemnego składowania dwutlenku węgla czy podziemne magazynowanie wodoru, a także wprowadzenie pojęcia złoża strategicznego - zakłada m.in. projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, którym we wtorek ma się zająć rząd.

Zielona transformacja w branży logistycznej - trendy i analiza

Zakłócenia w łańcuchu dostaw, brak siły roboczej, dostęp do lokalizacji czy wreszcie wymagająca sytuacja geopolityczna oraz gospodarcza. Ubiegły rok to zauważalna zmiana kierunku w trendach oraz potencjale sektora. Cała branża stoi przed zadaniem umiejętnego wykorzystania dotychczas zdobytego know-how.

Jak zaoszczędzić na energii w przemyśle? Nowe technologie

Efektywność energetyczna jest jednym z najważniejszych zagadnień w każdej gałęzi przemysłu i ma ogromne znaczenie zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym. Nie można również pominąć aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Zielone partnerstwo – zalety współpracy z firmami, które są eko

38 procent konsumentów uważa za ważne zmniejszenie zużycia energii przez firmy – wynika z najnowszych badań. Dlaczego warto współpracować z przedsiębiorstwami, które działają na rzecz środowiska, a jednocześnie być takim przedsiębiorstwem?

Opublikowano rozporządzenie ws. dopłat do transportu zboża

W piątek 21 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich. Dopłaty do transportu wyniosą od 100 do 200 zł w zależności od tego, z którego województwa zboże będzie jechało.

Co odbije się mocniej w 2023 roku? Kryptowaluty czy spółki technologiczne?

Inwestorzy szukają ochrony przed inflacją. Jaka inwestycja potencjalnie może się opłacić?

Low code: obniżenie kosztów budowania aplikacji o 85%

Obecne okoliczności gospodarcze wywierają coraz większą presję na zespoły IT, by te poszukiwały sposobów na radzenie sobie z rosnącymi wymaganiami. Okazuje się, że narzędzia low code skutecznie obniżają koszty oraz wspierają w pracy przeciążone zespoły IT.

USA i sojusznicy rozważają całkowity zakaz eksportu do Rosji

Niektórzy z kluczowych sojuszników Ukrainy, w tym USA, rozważają wprowadzenie niemal całkowitego zakazu eksportu do Rosji - informuje agencja Bloomberga. Nowe regulacje byłyby odwróceniem dotychczasowych ograniczeń - wprowadzałyby generalny zakaz eksportu poza dozwolonymi wyjątkami.

NBP o nowych zasadach kontaktów członków RPP z inwestorami

NBP opublikował nową wersję zasad kontaktowania się członków RPP z inwestorami i analitykami finansowymi. NBP zaleca m.in., aby na takich spotkaniach członkowie RPP wypowiadali się we własnym imieniu.

Inflacja – Czym jest downsizing, shrinkflacja i skimpflacja?

Pomimo spadku inflacji, ceny żywności i napojów nie maleją. Według szybkiego wskaźnika cen i usług GUS, w marcu br. poziom ten jest taki sam jak w lutym i wynosi 24%. Natomiast względem stycznia br. wzrósł o prawie 4 p.p. Wpływa to w znaczny sposób na decyzje zakupowe konsumentów.

Płatności OCS poprawią płynność finansową firm?

Problem zatorów płatniczych rozwiązać może technologia OCS (Online Collection Services)

Planujesz zainwestować w złoto? Unikaj tych błędów

Złoto inwestycyjne staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zabezpieczania oszczędności. Warto poznać kilka zasad, które pomogą uniknąć błędów.

Raport: 38% firm pada ponownie ofiarą ataków hakerów

W 2022 roku 73% organizacji doświadczyło skutecznego ataku ransomware, a 38% zostało zaatakowanych więcej niż jeden raz.

Rząd przyjął projekt ws. transgranicznego przekształcania spółek

Ułatwienie spółkom prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym UE poprzez m.in. wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Rozmowy ws. ukraińskiego zboża ministrów pięciu krajów UE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaprosił na rozmowy w sprawie ukraińskiego zboża ministrów ds. handlu pięciu krajów, których przywódcy byli sygnatariuszami listu do Komisji Europejskie w tej sprawie – przekazało we wtorek PAP wysokie źródło unijne.

Dyrektywa Omnibus a promocje. Co musi wiedzieć sprzedawca?

Na początku stycznia sprzedawcy musieli zmienić sposób informowania klientów o cenach, zwłaszcza o obniżkach i promocjach. Wszystko z powodu dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy to jednak nie tylko dodatkowy obowiązek, ale i okazja do tego, by zbudować indywidualne, silne relacje z klientami. Dyrektywa nie dotyczy bowiem tych, którzy w ramach programów lojalnościowych faktycznie dostosowują ofertę do potrzeb konsumentów.

Konfederacja Lewiatan: inflacja bazowa nie odpuszcza

Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że inflacja bazowa nie odpuszcza – stwierdzono w komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych NBP o inflacji bazowej w marcu.

Lawinowy wzrost niewypłacalności firm w Polsce – alarmujące dane

Najnowsze dane z raportu „Niewypłacalność firm w Polsce w I kwartale 2023 r.” nie napawają optymizmem. W ciągu 3 pierwszych miesięcy 2023 roku niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce wzrosła o 31% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku. Do 3 kwietnia br. ogłoszono łącznie 1252 niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, co stanowi 45% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 roku. 

Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Prognoza: Kilka lat oczekiwania na niską inflację

Inflacja bazowa pozostaje w Polsce wysoka i sięga 12,2 proc.; z tego powodu kolejne miesiące przyniosą jedynie drobny spadek inflacji – przekazali w komentarzu do piątkowych danych GUS eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem w kwietniu wyniesie ona 14,5–15 proc.

Rozpoczął się proces dezinflacji, ale nie będzie to proces szybki i łatwy

Proces dezinflacji rozpoczął się, ale dalszy wzrost inflacji sugeruje, że nie będzie to proces szybki i łatwy – przekazali w komentarzu do piątkowych danych GUS ekonomiści banku ING.

Wiceszef MSWiA: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza" - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Prognoza: do końca tego roku inflacja powinna być jednocyfrowa, ok. 9 %

Do końca 2023 r. inflacja CPI powinna osiągnąć jednocyfrowy poziom ok. 9 proc. r/r, do czego przyczynią się normalizacja cen energii i paliw oraz dezinflacja żywnościowa - prognozują analitycy PKO BP komentując dane GUS. Powrót inflacji do celu będzie możliwy dopiero w 2025 r. - dodali.

Media: Rzeszów globalnym centrum pomocy dla Ukrainy

Trudno znaleźć miasto poza Ukrainą i Rosją, które wskutek rozpętanej przez Władimira Putina wojny zmieniło się bardziej niż Rzeszów, będący teraz globalnym centrum pomocy dla zaatakowanego kraju - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".

NBP: w lutym br. nadwyżka na rachunku bieżącym - 12,3 mld zł

W lutym 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 12,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 8,1 mld zł – podał w czwartek NBP.

REKLAMA