REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
CBDC a Bitcoin
CBDC a Bitcoin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

Kontrola nad rynkami 

Naturalna tendencja do kontrolowania środowiska finansowego przez banki centralne nie wszystkim jest jednak w smak. Krytykują ją przede wszystkim fani technologii blockchain, którzy uważają że CBDC nie może zastąpić Bitcoina. Nie będą to bowiem już niezależne i anonimowe instrumenty finansowe, a jedynie cyfrowa odmiana walut fiducjarnych. A to nie koniec wątpliwości wokół instrumentów CBDC.

REKLAMA

CBDC: Państwowa odpowiedź na kryptowaluty

REKLAMA

Wątpliwości co do sensowności projektu CBDC mają nawet eksperci. Jak twierdzą analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP w raporcie „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego”, możliwości wykorzystania tej państwowej cyfrowej waluty pozostają póki co ograniczone.

Zwraca się tu uwagę przede wszystkim na fakt, że te instrumenty są w fazie eksperymentalnej i w praktyce ich nie sprawdzono. Może upłynąć wiele lat, zanim ich opracowanie wejdzie w dojrzałą fazę, szczególnie jeśli porównamy je z kryptowalutami. Od opracowania Bitcoina przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku minęło już bowiem 14 lat i nadal pierwsza kryptowaluta nie znalazła szerokiej adopcji, poza byciem instrumentem inwestycyjnym i nielicznymi płatnościami online. 

Jak wskazuje PKO BP, CBDC miałoby też poważne konsekwencje dla polityki monetarnej, ponieważ umożliwiłoby ominięcie dolnego ograniczenia dla stóp procentowych. Byłaby to też konkurencyjna forma trzymania środków wobec tradycyjnych depozytów. Konsekwencje dla całego systemu bankowego mogłyby być więc trudne do przewidzenia, ale z pewnością duże. 

Pionierzy CBDC 

REKLAMA

Poza tym, jak na razie tylko Ekwador i Wenezuela wyemitowały CBDC, albo przynajmniej instrument finansowy które je przypominał. Obie emisje zakończyły się niepowodzeniem. Należy jednak dodać, że coraz więcej banków pracuje nad własnymi, państwowymi walutami cyfrowymi. Według ostatnich danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych, w 2021 roku 62 banki centralne pracowały nad jakimś rodzajem waluty cyfrowej dla konsumentów, co stanowi ponad 80% ankietowanych banków. Natomiast 33 banki centralne rozpoczęły pieniądze nad hurtowymi walutami cyfrowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednoznaczne zdanie na ten temat posiada Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Pierwszą główną różnicą jest to, że Bitcoin jest kryptowalutą, a CBDC już nie. Kryptowaluty takie jak Bitcoin są przechowywane w zdecentralizowanej sieci blockchain, natomiast instrumenty CBDC są wystawiane i przechowywane przy użyciu bardziej scentralizowanych metod. To oznacza, że Bitcoin pozostaje z natury zdecentralizowany i nie może być regulowany przez pojedynczy organ. Dla porównania, instrumenty CBDC mogą być regulowane i kontrolowane przez jedną instytucję która je emituje, taką jak bank albo Rezerwa Federalna. Budzi to wątpliwości wobec anonimowości i prywatności użytkowania każdego z tych instrumentów. Używając Bitcoina, używasz adresu portfela, z którym nie są powiązane żadne informacje osobiste i identyfikatory, co oznacza, że możesz anonimowo wysyłać Bitcoiny do innych użytkowników. CBDC jest natomiast bezpośrednim zobowiązaniem banku centralnego (np. jest wspierane przez rezerwy walut zagranicznych). Kryptowaluty są natomiast emitowane przez sektor prywatny. Choć mogą być one wspierane przez inne instrumenty, w tym walutę banku centralnego, nie mogą reprezentować zobowiązań żadnej instytucji państwowej lub władzy centralnej. 

CBDC a bitcoin – różnice 

W niektórych przypadkach, kryptowaluty mogą nie być także wspierane przez instrument bazowy. Do najważniejszych różnic pomiędzy CBDC, a kryptowalutami należą:

Po pierwsze, tożsamość użytkownika CBDC jest znana, natomiast użytkownicy kryptowalut pozostają anonimowi. 

Po drugie, większość instytucji, takich jak banki centralne, określają zasady na jakich działają CBDC, natomiast w przypadku kryptowalut, to użytkownicy kontrolują sieć poprzez dokonywanie decyzji podlegających negocjacji. 

Po trzecie, w tej chwili CBDC mogą być używane tylko do płatności, transakcji i innych transakcji hurtowych, natomiast kryptowalut mogą być używane do płatności i jako spekulacyjne instrumenty inwestycyjne.” 

Co ciekawe, sprzeciw wobec CBDC pojawia się nawet wśród przedstawicieli państwowych instytucji. Amerykański stan Floryda jako pierwszy na świecie zakazał prac i wdrażania CBDC. Konserwatywny gubernator DeSantis uznał bowiem, że byłoby to dalece idące ingerowanie w prywatność obywateli. Wiąże się z tym bowiem zagrożenie, że cyfrowa waluta państwowa mogłaby całkowicie wyeliminować gotówkę

Tym samym, jak twierdzi dość dosadnie DeSantis „nie pozwolimy elitom pozbawić was wolności”. Jak wyjaśnia gubernator, na Florydzie ceni się wolność osobistą, a kontrolowany przez państwo cyfrowy pieniądz pozostawia zbyt wielkie pole do nadużyć. Czy rzeczywiście CBDC mogłoby być takim zagrożeniem, czy jest to tylko retoryka polityczna? To okaże się być może dopiero w przyszłości, bo projekty związane z cyfrową walutą banków centralnych jak na razie przegrywają z kryptowalutami.

Autor: Dmytro Spilka

Zobac także: Kryptowaluta

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA