REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

CBDC a Bitcoin
CBDC a Bitcoin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

Kontrola nad rynkami 

Naturalna tendencja do kontrolowania środowiska finansowego przez banki centralne nie wszystkim jest jednak w smak. Krytykują ją przede wszystkim fani technologii blockchain, którzy uważają że CBDC nie może zastąpić Bitcoina. Nie będą to bowiem już niezależne i anonimowe instrumenty finansowe, a jedynie cyfrowa odmiana walut fiducjarnych. A to nie koniec wątpliwości wokół instrumentów CBDC.

REKLAMA

CBDC: Państwowa odpowiedź na kryptowaluty

REKLAMA

Wątpliwości co do sensowności projektu CBDC mają nawet eksperci. Jak twierdzą analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP w raporcie „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego”, możliwości wykorzystania tej państwowej cyfrowej waluty pozostają póki co ograniczone.

Zwraca się tu uwagę przede wszystkim na fakt, że te instrumenty są w fazie eksperymentalnej i w praktyce ich nie sprawdzono. Może upłynąć wiele lat, zanim ich opracowanie wejdzie w dojrzałą fazę, szczególnie jeśli porównamy je z kryptowalutami. Od opracowania Bitcoina przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku minęło już bowiem 14 lat i nadal pierwsza kryptowaluta nie znalazła szerokiej adopcji, poza byciem instrumentem inwestycyjnym i nielicznymi płatnościami online. 

Jak wskazuje PKO BP, CBDC miałoby też poważne konsekwencje dla polityki monetarnej, ponieważ umożliwiłoby ominięcie dolnego ograniczenia dla stóp procentowych. Byłaby to też konkurencyjna forma trzymania środków wobec tradycyjnych depozytów. Konsekwencje dla całego systemu bankowego mogłyby być więc trudne do przewidzenia, ale z pewnością duże. 

Pionierzy CBDC 

REKLAMA

Poza tym, jak na razie tylko Ekwador i Wenezuela wyemitowały CBDC, albo przynajmniej instrument finansowy które je przypominał. Obie emisje zakończyły się niepowodzeniem. Należy jednak dodać, że coraz więcej banków pracuje nad własnymi, państwowymi walutami cyfrowymi. Według ostatnich danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych, w 2021 roku 62 banki centralne pracowały nad jakimś rodzajem waluty cyfrowej dla konsumentów, co stanowi ponad 80% ankietowanych banków. Natomiast 33 banki centralne rozpoczęły pieniądze nad hurtowymi walutami cyfrowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednoznaczne zdanie na ten temat posiada Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Pierwszą główną różnicą jest to, że Bitcoin jest kryptowalutą, a CBDC już nie. Kryptowaluty takie jak Bitcoin są przechowywane w zdecentralizowanej sieci blockchain, natomiast instrumenty CBDC są wystawiane i przechowywane przy użyciu bardziej scentralizowanych metod. To oznacza, że Bitcoin pozostaje z natury zdecentralizowany i nie może być regulowany przez pojedynczy organ. Dla porównania, instrumenty CBDC mogą być regulowane i kontrolowane przez jedną instytucję która je emituje, taką jak bank albo Rezerwa Federalna. Budzi to wątpliwości wobec anonimowości i prywatności użytkowania każdego z tych instrumentów. Używając Bitcoina, używasz adresu portfela, z którym nie są powiązane żadne informacje osobiste i identyfikatory, co oznacza, że możesz anonimowo wysyłać Bitcoiny do innych użytkowników. CBDC jest natomiast bezpośrednim zobowiązaniem banku centralnego (np. jest wspierane przez rezerwy walut zagranicznych). Kryptowaluty są natomiast emitowane przez sektor prywatny. Choć mogą być one wspierane przez inne instrumenty, w tym walutę banku centralnego, nie mogą reprezentować zobowiązań żadnej instytucji państwowej lub władzy centralnej. 

CBDC a bitcoin – różnice 

W niektórych przypadkach, kryptowaluty mogą nie być także wspierane przez instrument bazowy. Do najważniejszych różnic pomiędzy CBDC, a kryptowalutami należą:

Po pierwsze, tożsamość użytkownika CBDC jest znana, natomiast użytkownicy kryptowalut pozostają anonimowi. 

Po drugie, większość instytucji, takich jak banki centralne, określają zasady na jakich działają CBDC, natomiast w przypadku kryptowalut, to użytkownicy kontrolują sieć poprzez dokonywanie decyzji podlegających negocjacji. 

Po trzecie, w tej chwili CBDC mogą być używane tylko do płatności, transakcji i innych transakcji hurtowych, natomiast kryptowalut mogą być używane do płatności i jako spekulacyjne instrumenty inwestycyjne.” 

Co ciekawe, sprzeciw wobec CBDC pojawia się nawet wśród przedstawicieli państwowych instytucji. Amerykański stan Floryda jako pierwszy na świecie zakazał prac i wdrażania CBDC. Konserwatywny gubernator DeSantis uznał bowiem, że byłoby to dalece idące ingerowanie w prywatność obywateli. Wiąże się z tym bowiem zagrożenie, że cyfrowa waluta państwowa mogłaby całkowicie wyeliminować gotówkę

Tym samym, jak twierdzi dość dosadnie DeSantis „nie pozwolimy elitom pozbawić was wolności”. Jak wyjaśnia gubernator, na Florydzie ceni się wolność osobistą, a kontrolowany przez państwo cyfrowy pieniądz pozostawia zbyt wielkie pole do nadużyć. Czy rzeczywiście CBDC mogłoby być takim zagrożeniem, czy jest to tylko retoryka polityczna? To okaże się być może dopiero w przyszłości, bo projekty związane z cyfrową walutą banków centralnych jak na razie przegrywają z kryptowalutami.

Autor: Dmytro Spilka

Zobac także: Kryptowaluta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA