REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
CBDC a Bitcoin
CBDC a Bitcoin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

Kontrola nad rynkami 

Naturalna tendencja do kontrolowania środowiska finansowego przez banki centralne nie wszystkim jest jednak w smak. Krytykują ją przede wszystkim fani technologii blockchain, którzy uważają że CBDC nie może zastąpić Bitcoina. Nie będą to bowiem już niezależne i anonimowe instrumenty finansowe, a jedynie cyfrowa odmiana walut fiducjarnych. A to nie koniec wątpliwości wokół instrumentów CBDC.

REKLAMA

CBDC: Państwowa odpowiedź na kryptowaluty

REKLAMA

Wątpliwości co do sensowności projektu CBDC mają nawet eksperci. Jak twierdzą analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP w raporcie „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego”, możliwości wykorzystania tej państwowej cyfrowej waluty pozostają póki co ograniczone.

Zwraca się tu uwagę przede wszystkim na fakt, że te instrumenty są w fazie eksperymentalnej i w praktyce ich nie sprawdzono. Może upłynąć wiele lat, zanim ich opracowanie wejdzie w dojrzałą fazę, szczególnie jeśli porównamy je z kryptowalutami. Od opracowania Bitcoina przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku minęło już bowiem 14 lat i nadal pierwsza kryptowaluta nie znalazła szerokiej adopcji, poza byciem instrumentem inwestycyjnym i nielicznymi płatnościami online. 

Jak wskazuje PKO BP, CBDC miałoby też poważne konsekwencje dla polityki monetarnej, ponieważ umożliwiłoby ominięcie dolnego ograniczenia dla stóp procentowych. Byłaby to też konkurencyjna forma trzymania środków wobec tradycyjnych depozytów. Konsekwencje dla całego systemu bankowego mogłyby być więc trudne do przewidzenia, ale z pewnością duże. 

Pionierzy CBDC 

REKLAMA

Poza tym, jak na razie tylko Ekwador i Wenezuela wyemitowały CBDC, albo przynajmniej instrument finansowy które je przypominał. Obie emisje zakończyły się niepowodzeniem. Należy jednak dodać, że coraz więcej banków pracuje nad własnymi, państwowymi walutami cyfrowymi. Według ostatnich danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych, w 2021 roku 62 banki centralne pracowały nad jakimś rodzajem waluty cyfrowej dla konsumentów, co stanowi ponad 80% ankietowanych banków. Natomiast 33 banki centralne rozpoczęły pieniądze nad hurtowymi walutami cyfrowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednoznaczne zdanie na ten temat posiada Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Pierwszą główną różnicą jest to, że Bitcoin jest kryptowalutą, a CBDC już nie. Kryptowaluty takie jak Bitcoin są przechowywane w zdecentralizowanej sieci blockchain, natomiast instrumenty CBDC są wystawiane i przechowywane przy użyciu bardziej scentralizowanych metod. To oznacza, że Bitcoin pozostaje z natury zdecentralizowany i nie może być regulowany przez pojedynczy organ. Dla porównania, instrumenty CBDC mogą być regulowane i kontrolowane przez jedną instytucję która je emituje, taką jak bank albo Rezerwa Federalna. Budzi to wątpliwości wobec anonimowości i prywatności użytkowania każdego z tych instrumentów. Używając Bitcoina, używasz adresu portfela, z którym nie są powiązane żadne informacje osobiste i identyfikatory, co oznacza, że możesz anonimowo wysyłać Bitcoiny do innych użytkowników. CBDC jest natomiast bezpośrednim zobowiązaniem banku centralnego (np. jest wspierane przez rezerwy walut zagranicznych). Kryptowaluty są natomiast emitowane przez sektor prywatny. Choć mogą być one wspierane przez inne instrumenty, w tym walutę banku centralnego, nie mogą reprezentować zobowiązań żadnej instytucji państwowej lub władzy centralnej. 

CBDC a bitcoin – różnice 

W niektórych przypadkach, kryptowaluty mogą nie być także wspierane przez instrument bazowy. Do najważniejszych różnic pomiędzy CBDC, a kryptowalutami należą:

Po pierwsze, tożsamość użytkownika CBDC jest znana, natomiast użytkownicy kryptowalut pozostają anonimowi. 

Po drugie, większość instytucji, takich jak banki centralne, określają zasady na jakich działają CBDC, natomiast w przypadku kryptowalut, to użytkownicy kontrolują sieć poprzez dokonywanie decyzji podlegających negocjacji. 

Po trzecie, w tej chwili CBDC mogą być używane tylko do płatności, transakcji i innych transakcji hurtowych, natomiast kryptowalut mogą być używane do płatności i jako spekulacyjne instrumenty inwestycyjne.” 

Co ciekawe, sprzeciw wobec CBDC pojawia się nawet wśród przedstawicieli państwowych instytucji. Amerykański stan Floryda jako pierwszy na świecie zakazał prac i wdrażania CBDC. Konserwatywny gubernator DeSantis uznał bowiem, że byłoby to dalece idące ingerowanie w prywatność obywateli. Wiąże się z tym bowiem zagrożenie, że cyfrowa waluta państwowa mogłaby całkowicie wyeliminować gotówkę

Tym samym, jak twierdzi dość dosadnie DeSantis „nie pozwolimy elitom pozbawić was wolności”. Jak wyjaśnia gubernator, na Florydzie ceni się wolność osobistą, a kontrolowany przez państwo cyfrowy pieniądz pozostawia zbyt wielkie pole do nadużyć. Czy rzeczywiście CBDC mogłoby być takim zagrożeniem, czy jest to tylko retoryka polityczna? To okaże się być może dopiero w przyszłości, bo projekty związane z cyfrową walutą banków centralnych jak na razie przegrywają z kryptowalutami.

Autor: Dmytro Spilka

Zobac także: Kryptowaluta

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA