REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

CBDC a Bitcoin
CBDC a Bitcoin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

Kontrola nad rynkami 

Naturalna tendencja do kontrolowania środowiska finansowego przez banki centralne nie wszystkim jest jednak w smak. Krytykują ją przede wszystkim fani technologii blockchain, którzy uważają że CBDC nie może zastąpić Bitcoina. Nie będą to bowiem już niezależne i anonimowe instrumenty finansowe, a jedynie cyfrowa odmiana walut fiducjarnych. A to nie koniec wątpliwości wokół instrumentów CBDC.

REKLAMA

CBDC: Państwowa odpowiedź na kryptowaluty

REKLAMA

Wątpliwości co do sensowności projektu CBDC mają nawet eksperci. Jak twierdzą analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP w raporcie „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego”, możliwości wykorzystania tej państwowej cyfrowej waluty pozostają póki co ograniczone.

Zwraca się tu uwagę przede wszystkim na fakt, że te instrumenty są w fazie eksperymentalnej i w praktyce ich nie sprawdzono. Może upłynąć wiele lat, zanim ich opracowanie wejdzie w dojrzałą fazę, szczególnie jeśli porównamy je z kryptowalutami. Od opracowania Bitcoina przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku minęło już bowiem 14 lat i nadal pierwsza kryptowaluta nie znalazła szerokiej adopcji, poza byciem instrumentem inwestycyjnym i nielicznymi płatnościami online. 

Jak wskazuje PKO BP, CBDC miałoby też poważne konsekwencje dla polityki monetarnej, ponieważ umożliwiłoby ominięcie dolnego ograniczenia dla stóp procentowych. Byłaby to też konkurencyjna forma trzymania środków wobec tradycyjnych depozytów. Konsekwencje dla całego systemu bankowego mogłyby być więc trudne do przewidzenia, ale z pewnością duże. 

Pionierzy CBDC 

REKLAMA

Poza tym, jak na razie tylko Ekwador i Wenezuela wyemitowały CBDC, albo przynajmniej instrument finansowy które je przypominał. Obie emisje zakończyły się niepowodzeniem. Należy jednak dodać, że coraz więcej banków pracuje nad własnymi, państwowymi walutami cyfrowymi. Według ostatnich danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych, w 2021 roku 62 banki centralne pracowały nad jakimś rodzajem waluty cyfrowej dla konsumentów, co stanowi ponad 80% ankietowanych banków. Natomiast 33 banki centralne rozpoczęły pieniądze nad hurtowymi walutami cyfrowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednoznaczne zdanie na ten temat posiada Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Pierwszą główną różnicą jest to, że Bitcoin jest kryptowalutą, a CBDC już nie. Kryptowaluty takie jak Bitcoin są przechowywane w zdecentralizowanej sieci blockchain, natomiast instrumenty CBDC są wystawiane i przechowywane przy użyciu bardziej scentralizowanych metod. To oznacza, że Bitcoin pozostaje z natury zdecentralizowany i nie może być regulowany przez pojedynczy organ. Dla porównania, instrumenty CBDC mogą być regulowane i kontrolowane przez jedną instytucję która je emituje, taką jak bank albo Rezerwa Federalna. Budzi to wątpliwości wobec anonimowości i prywatności użytkowania każdego z tych instrumentów. Używając Bitcoina, używasz adresu portfela, z którym nie są powiązane żadne informacje osobiste i identyfikatory, co oznacza, że możesz anonimowo wysyłać Bitcoiny do innych użytkowników. CBDC jest natomiast bezpośrednim zobowiązaniem banku centralnego (np. jest wspierane przez rezerwy walut zagranicznych). Kryptowaluty są natomiast emitowane przez sektor prywatny. Choć mogą być one wspierane przez inne instrumenty, w tym walutę banku centralnego, nie mogą reprezentować zobowiązań żadnej instytucji państwowej lub władzy centralnej. 

CBDC a bitcoin – różnice 

W niektórych przypadkach, kryptowaluty mogą nie być także wspierane przez instrument bazowy. Do najważniejszych różnic pomiędzy CBDC, a kryptowalutami należą:

Po pierwsze, tożsamość użytkownika CBDC jest znana, natomiast użytkownicy kryptowalut pozostają anonimowi. 

Po drugie, większość instytucji, takich jak banki centralne, określają zasady na jakich działają CBDC, natomiast w przypadku kryptowalut, to użytkownicy kontrolują sieć poprzez dokonywanie decyzji podlegających negocjacji. 

Po trzecie, w tej chwili CBDC mogą być używane tylko do płatności, transakcji i innych transakcji hurtowych, natomiast kryptowalut mogą być używane do płatności i jako spekulacyjne instrumenty inwestycyjne.” 

Co ciekawe, sprzeciw wobec CBDC pojawia się nawet wśród przedstawicieli państwowych instytucji. Amerykański stan Floryda jako pierwszy na świecie zakazał prac i wdrażania CBDC. Konserwatywny gubernator DeSantis uznał bowiem, że byłoby to dalece idące ingerowanie w prywatność obywateli. Wiąże się z tym bowiem zagrożenie, że cyfrowa waluta państwowa mogłaby całkowicie wyeliminować gotówkę

Tym samym, jak twierdzi dość dosadnie DeSantis „nie pozwolimy elitom pozbawić was wolności”. Jak wyjaśnia gubernator, na Florydzie ceni się wolność osobistą, a kontrolowany przez państwo cyfrowy pieniądz pozostawia zbyt wielkie pole do nadużyć. Czy rzeczywiście CBDC mogłoby być takim zagrożeniem, czy jest to tylko retoryka polityczna? To okaże się być może dopiero w przyszłości, bo projekty związane z cyfrową walutą banków centralnych jak na razie przegrywają z kryptowalutami.

Autor: Dmytro Spilka

Zobac także: Kryptowaluta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA