REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto czy Bitcoin? Alternatywne inwestycje w czasach inflacji

złoto bitcoin inwestowanie
złoto bitcoin inwestowanie
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Kryptowaluty od lat elektryzują społeczeństwo. Każdy większy spadek i wzrost na giełdzie jest szeroko komentowany w mediach. Jednak, czy Polacy rzeczywiście wiedzą, czym jest Bitcoin? Które aktywa zyskują popularność? Złoto i Bitcoin zabiegają o względy inwestorów

Wiedza  o kryptowalutach wysoka

Sporo mówi się o wzroście popularności cyfrowych walut. W skali globalnej, oprócz inwestorów indywidualnych, również niektóre instytucje decydują się na nabycie cyfrowych aktywów. Są to wydarzenia bardzo medialne, co można obserwować na przykładzie Salwadoru, który całkowicie oparł swoją gospodarkę o Bitcoina. W warunkach polskich wiedza na temat kryptowalut jest zaskakująco wysoka. Według wyników najnowszego badania wykonanego na zlecenie OdkryjBitcoin.pl aż 84% Polaków twierdzi, że wie, co to jest Bitcoin i ogólnie kryptowaluty. Pod tym względem znacząco wyróżniamy się na tle zarówno regionu, jak i całej Europy.

REKLAMA

Ilu Polaków korzysta z kryptowalut?

REKLAMA

Według badania 16% Polaków korzystało kiedykolwiek z Bitcoina lub innych kryptowalut. Warto wspomnieć, że kupienie kryptowalut i obrót nimi różni się od walut zagranicznych czy nawet klasycznych akcji lub obligacji. Może to powodować, że mniej rodaków faktycznie zdecydowało się na handel nimi na jednej z giełd czy kupno w internetowym kantorze. 

Gdy mowa o kryptowalutach, Polacy najczęściej myślą o Bitcoinie. Skąd ta popularność? „BTC uważany jest za pierwszą kryptowalutę, która utarła szlaki kolejnym jej podobnym walutom wirtualnym. Dlatego, więc gdy mowa o aktywach krypto, jest wymieniany zazwyczaj jako pierwszy i jest najszerzej znany.” – mówi redaktor serwisu Odkryj Bitcoin, Oskar Wójcik.

Bitcoin czy złoto? Kruszce z większym zaufaniem

REKLAMA

Pomimo że wiedza Polaków na temat kryptowalut wydaje się całkiem spora, mało kto traktuje je jako bezpieczną inwestycję długoterminową. Wynika to prawdopodobnie z fluktuacji, których doświadczały te aktywa w ostatnich latach. Ankieterzy pytali badanych o skłonność do inwestycji w cyfrowe waluty, zadając pytanie: Gdybyś miał(a) dziś zainwestować znaczną sumę w Bitcoina lub Złoto na czas 10 lat bez możliwości wcześniejszego wycofania się z inwestycji – co byś wybrał/a? Jedynie 12,5% badanych wskazało Bitcoina. Większość rodaków zdecydowałaby się jednak na złoto (56,2%), które postrzegane jest jako zabezpieczenie środków finansowych w długiej perspektywie.

Opinie na temat kryptowalut są bardzo podzielone.” – dodaje redaktor – „Ostatnie spadki mogły zaniepokoić potencjalnych inwestorów. Nie zmienia to jednak faktu, że zainteresowanie nimi rośnie, gdy na rynkach notowane są wzrosty. Aktualna sytuacja bezpośrednio więc wpływa na poglądy dotyczące lokowania oszczędności. Niemniej jednak złoto przez lata cieszyło się renomą stabilnej inwestycji, stąd te różnice wydają się oczywiste.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie pokazuje, że Polacy, pomimo że deklarują, iż wiedzą czym są kryptowaluty, wciąż nie traktują ich jako potencjalną inwestycję. Szczególnie w dłuższym terminie, na co wpływ może mieć „fizyczność” tego typu inwestycji oraz zakorzenione głęboko przeświadczenie, że złoty kruszec najlepiej chroni przed inflacją.

Źródło: odkryjbitcoin.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA