REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska na drodze do chmury – zrównanie ze światowymi trendami

Bezpieczne przestworze: Dane w chmurze
Bezpieczne przestworze: Dane w chmurze

REKLAMA

REKLAMA

W mniejszych firmach chmura może znacząco zmniejszać ryzyko utraty dostępu do kluczowych danych biznesowych w przypadku awarii czy udanego ataku ransomware. 

Adopcja chmury w Polsce wciąż w fazie rozwoju

REKLAMA

Stopień wdrażania usług chmurowych w Polsce różni się znacznie od globalnych statystyk. Dojrzałość lokalnego rynku jest nawet kilkukrotnie niższa niż światowa średnia. Chmura jest przeważnie rozważana dla nowych systemów i środowisk, które regionalnie nadal są w większości lokowane we własnej infrastrukturze. Jednak poziom otwartości na usługi w chmurze stale się zwiększa, w czym pomaga także rozwój polskich centrów danych. 

REKLAMA

Obiekty te ułatwiają rozwój lokalnego rynku, a także zwiększanie poziomu ochrony kluczowych dla biznesu danych. Dzięki nim, firmy mają już dostęp do infrastruktury na terenie Polski na takich samych warunkach jak wcześniej w Niemczech, Anglii czy Holandii. Odpowiednie rozwiązania techniczne są dostępne lokalnie i mogą być wykorzystywane do rozwijania infrastruktury, ale też do zabezpieczania zasobów oraz zapewniania zgodności z regulacjami. 

Ochrona dla małego i dużego biznesu 

Wraz ze wzrostem popularności środowisk chmurowych, rośnie także zapotrzebowanie na rozwiązania do tworzenia bezpiecznych zapasowych kopii danych (backup), które pozwalają zapewniać ciągłość działania biznesu. Według raportu Veeam Data Protection Trends Report 2023, aż 83% firm z Europy Środkowo-Wschodniej doświadczyło ataku ransomware w ciągu ostatniego roku. W najbardziej dotkliwych incydentach niemal połowy zaszyfrowanych lub zniszczonych danych nie udało się odzyskać. Zwłaszcza w mniejszych firmach ryzyko, że kluczowe dla biznesu informacje ulegną zniszczeniu, jest wysokie. Przedsiębiorstwa te dysponują bowiem ograniczonymi zasobami ludzkimi i technicznymi potrzebnymi, aby odpowiednio chronić dane. 

Chmura dla bezpieczeństwa 

Chmura, jako integralna część odpowiednio zarządzanej strategii kopii zapasowych, może być dla mniejszych firm skutecznym sposobem budowania odporności na ataki ransomware czy awariami. W ten sposób zapewnia bowiem możliwość odzyskania zasobów i przywrócenia procesów biznesowych w wypadku awarii czy cyberataku tak szybko, jak to konieczne. W większych przedsiębiorstwach przejście do chmury może też pomóc w dopełnieniu obowiązków regulacyjnych w zakresie ochrony danych. 

Światowe trendy przewidują bliską przyszłością w Polsce? 

REKLAMA

Na świecie 67% firm już teraz korzysta z usług chmurowych w ramach przyjętej strategii ochrony danych, a do 2025 r. wskaźnik ten powinien wzrosnąć do 74% – wskazuje wspomniany raport. Odsetek przedsiębiorstw, które wykorzystują chmurę jako element strategii disaster recovery, czyli przywracania dostępu do zasobów po awarii czy udanym cyberataku, w latach 2020-2023 wzrósł dwukrotnie (z 23% do 47%). Firmy mają też świadomość konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań do zapewniania dostępności i bezpieczeństwa zasobów. Według raportu, niemal 9 na 10 przedsiębiorstw korzystających z Microsoft 365 stosuje dodatkowe środki ochrony, zamiast polegać wyłącznie na wbudowanych rozwiązaniach do odzyskiwania danych. Motywacją najczęściej jest konieczność szybkiego przywrócenia zasobów po atakach ransomware oraz zapewnienie zgodności z przepisami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce, mimo świadomości firm dotyczącej właściwego zabezpieczania danych, wciąż często stosowane są posiadane przestarzałe rozwiązania techniczne, które nie odpowiadają już na potrzeby biznesowe. Dostępne technologie stale się rozwijają, ale nie zawsze idzie za tym zmiana stosowanych narzędzi czy strategii ochrony zasobów. Wynika to m.in. z przyzwyczajeń czy szukania oszczędności kosztem jakości.

Warto jednak pamiętać, że globalne trendy mierzone są na rynkach o rozwiniętej infrastrukturze centrów danych. Wiele wskazuje na to, że z podobnymi trendami będziemy mieli niebawem do czynienia także w Polsce. Zastosowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych i coraz częstsza migracją firm do chmury, mogą wyrównać światowe tendencje – zwłaszcza, że polski rynek nie odstaje od zachodnich pod względem technologii, a często go wręcz w tej kwestii prześciga.

Autor: Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w Veeam

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA