REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chmura coraz popularniejszym narzędziem biznesowym. Jak użyć jej potencjał?

chmura biznes
chmura biznes
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chmurą kiedyś zajmował się nią tylko zespół IT, dziś walczą o nią nawet prezesi. Blisko połowa respondentów badania twierdzi, że ich CEO jest mocno zaangażowany w kwestie związane z chmurą.

Chmura w organizacji do niedawna była zarezerwowana dla specjalistów działów IT, którzy musieli uzasadnić rzeczowość inwestycji w tę technologię. Dziś, sytuacja się zmienia - wzrost przychodów i rentowności sprawiają, że chmura staje się kwestią zarządu i o wdrożenie tego typu rozwiązań walczą sami prezesi, wynika z najnowszych badań, zrealizowanych na grupie 2400 decydentów biznesowych i informatycznych z Europy.

REKLAMA

Chmura jako dziedzina prezesów

REKLAMA

Reprezentanci prawie wszystkich przedsiębiorstw uważają, że dostarczanie usług cyfrowych do klientów (94 proc.) i pracowników (95 proc.) jest niezwykle ważne. Nic więc dziwnego, że technologie chmurowe uzyskują wsparcie ze strony najwyższego decydenta w organizacji. Niemal w połowie (47 proc.) szybko rozwijających się firm, CEO jest liderem w podejmowaniu decyzji dotyczących chmury.

Prawie połowa europejskich organizacji (46 proc.) twierdzi, że ich prezes jest mocno zaangażowany w kwestie związane z chmurą, a 26 proc. uważa, że stał się on jednym z kluczowych decydentów w jej sprawie Co więcej, niemal wszyscy (95 proc.) są zgodni co do tego, że monetyzacja danych jest dla przedsiębiorstw obecnie priorytetem numer 1 – a przecież sukces finansowy to często główny cel prowadzenia działalności.

 – Wyniki badań jeszcze bardziej utwierdzają w przekonaniu, że chmura przestała być wyłącznie opcją w budowaniu struktur IT przedsiębiorstwa, a stała się biznesowym fundamentem dla biznesu, który tylko w ten sposób może wykorzystać swój pełny potencjał transformacyjny – mówi Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware. – Ci, którzy tego nie chcą czy nie mogą zrozumieć, wkrótce zaczną odczuwać, jak rywale rynkowi im odjeżdżają. Bo dziś technologie chmurowe to nie tylko sposób na zabezpieczenie ciągłości biznesowej, ale także jeden z kluczowych czynników sukcesu, dzięki któremu firmy mogą budować swoją przewagę konkurencyjną - zauważa Sikora. 

Większe firmy to większe wyzwania organizacyjne, trudniej o chmurę

REKLAMA

Analiza wyników wykazała, że w organizacjach zatrudniających powyżej 5 tys. pracowników jest już mniej kolorowo i mniej prawdopodobne, aby to dyrektor generalny był głównym decydentem w zakresie rozwiązań cloudowych (42 proc.). Dlatego niestety ma to swoje przełożenie na dynamikę wdrożeń rozwiązań tego typu, gdyż wykazano, że firmy te są również bardziej opóźnione w zakresie stosowania technologii chmurowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 To tylko podkreśla, że bez wsparcia ze strony kierownictwa wyższego szczebla, które powinno być u steru przy przejściu na chmurę, organizacje mogą napotkać szereg trudności z szybkim dostarczeniem aplikacji, produktów i usług do rąk użytkowników.

 – Wraz ze wzrostem liczby pracowników i rozbudową struktur, rośnie również złożoność organizacji. To wymaga systemowego podejścia do wdrożenia nowych technologii, z czym niewiele firm jest sobie w stanie poradzić samodzielnie – zwraca uwagę Aneta Bartnicka, Prezes Zarządu w NTT Poland. – Nic więc dziwnego, bo o wykorzystaniu konkretnych rozwiązań decyduje już nie tylko IT, ale różne działy biznesu – od HR przez księgowość po administrację. Dlatego rośnie znacznie integratorów, którzy wspierają firmy w doborze odpowiednich narzędzi i ich implementacji, a także oferują wsparcie już po zakończonej instalacji. Prezesi firm myślą dziś tak: Jeżeli mam skupiać się na rozwoju biznesu, to muszę mieć pewność, że działania operacyjne będą przebiegać sprawnie. Dlatego wolą część prac IT zlecać na zewnątrz – dodaje Bartnicka.

Słowa eksperta znajdują odbicie w wynikach raportu. Ponad połowa (55 proc.) respondentów badania uważa, że ich organizacja nie posiada wewnętrznych kompetencji, które pozwoliłyby im osiągnąć zamierzone cele dotyczące technologii chmurowych. Jeśli firmy mają wdrożyć właściwą kulturę, która pozwoli na czerpanie korzyści biznesowych z wielu chmur (89 proc. zgadza się, że jest to konieczne, aby ułatwić zarządzanie multicloud), muszą zwrócić się o pomoc do podmiotów trzecich. 

Jak wykorzystać wiele chmur?

Bycie cloud-smart to nie tylko świadomość potencjału, jaki chmura może wnieść do biznesu. To zrozumienie, jak wykorzystać wiele chmur, aby sprawniej prowadzić operacje biznesowe, lepiej obsługiwać klientów końcowych i ostatecznie uzyskać przewagę konkurencyjną. Przyznaje to niemal każda firma – 91 proc. zgadza się, że strategia multi-cloud, umożliwiająca łatwe korzystanie z wielu chmur dla różnych aplikacji i danych miała pozytywny wpływ na przychody. Niewiele mniej, bo 89 proc. uważa, że korzystnie przełożyło się to w ostatnim roku na rentowność organizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA