REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chmura obliczeniowa. Firmy boją się o bezpieczeństwo danych.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT jako największą przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury wskazało ryzyka związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzanych informacji oraz zgodności sposobu i zakresu tego przetwarzania z prawem. Te same zagadnienia są również największą barierą dla wdrożenia chmury w organizacjach.

Chmura obliczeniowa. Brak wykwalifikowanej kadry

REKLAMA

Firmy w Polsce coraz odważniej podchodzą do wykorzystania chmury obliczeniowej w codziennej działalności, ale wciąż inwestują w nią fragmentarycznie. Zmagają się też z niedoborem kadr. Lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie na blisko 300 tys. pracowników .

REKLAMA

Wiele firm upatruje szansy na rozwój w wykorzystaniu chmury obliczeniowej w bieżącej działalności. Wśród głównych atutów wskazywane są takie kwestie jak wydajność, skalowalność oraz wspieranie innowacyjności. Ostatni rok jednoznacznie pokazał jak istotna jest dla organizacji odporność systemów, ich zwinność oraz potencjał do adaptacji. Wiele firm wstrzymuje się jednak z opracowaniem strategii oraz faktyczną migracją do chmury przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Sytuacji nie ułatwiają wymagania regulacyjne, niedobór kadr oraz brak holistycznego podejścia do inwestycji w chmurę.

Według raportu (ISC) lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie brakuje blisko 300 tys. pracowników  i tendencja jest wzrostowa. Potwierdza to także raport „Bezpieczna chmura: Jak zadbać o bezpieczeństwo organizacji w czasie migracji do chmury obliczeniowej?” przygotowany przez firmę Accenture, który dodatkowo naświetla kwestię niedoboru specjalistów ds. chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.

Chmura obliczeniowa. Skrajne podejścia do korzystania z rozwiązań chmurowych.

REKLAMA

- W Polsce dominują dwa skrajne podejścia do korzystania z rozwiązań chmurowych. Część organizacji, głównie z sektorów o mniejszych wymaganiach regulacyjnych, rozpoczyna szerokie zastosowanie chmury, często pomijając całościową analizę ryzyka i wprowadzenie obowiązkowych zmian w obszarze bezpieczeństwa wynikających z różnic w korzystaniu z chmury względem architektury on-premise. Natomiast pozostałe przedsiębiorstwa, w obawie przed utratą bezpieczeństwa danych lub niezgodnością regulacyjną, opóźniają adopcję rozwiązań chmurowych, jednocześnie rezygnując z korzyści z nimi związanych - mówi Artur Józefiak, dyrektor Accenture Security w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. - Szczególnie istotną zaletą chmury jest szybsza i tańsza adopcja innowacji technologicznych, co w gospodarce cyfrowej jest kluczowym źródłem przewagi konkurencyjnej. W ten sposób słuszne, ale niezaadresowane prawidłowo obawy o bezpieczeństwo chmury stają się powodem obniżenia konkurencyjności polskich firm. Rozwiązaniem jest opracowanie całościowej koncepcji bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych i – w kolejnym kroku – zbudowanie procesów oraz architektury bezpieczeństwa dostosowanych do rzeczywistości usług chmurowych. Na przeszkodzie jednak stają konieczność podjęcia się inwestycji na początku procesu oraz brak doświadczenia i niedobór wyspecjalizowanej kadry świadomej wyzwań dot. bezpieczeństwa chmury – podsumowuje Artur Józefiak.

Problem niedoboru kadr można rozwiązać częściowo za pomocą automatyzacji i procesów samoregeneracji, które zmniejszają liczbę czynności wykonywanych ręcznie. Powinny jednak temu towarzyszyć inwestycje w szkolenie już zatrudnionych pracowników. Kluczowe jest odpowiednie nastawienie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne i mentoring w organizacji. Spośród zbadanych przez Accenture firm, 30% liderów technologicznych przeszkoliło trzy czwarte pracowników, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności. Jednocześnie wśród organizacji mniej zaawansowanych technologicznie zrobiło to tylko 9%. Inwestycje we własnych programistów, którzy już posiadają niezbędne zaplecze kompetencji, by szybko rozszerzyć swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w chmurze, są równie ważne jak nakłady na nowe technologie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

40% firm twierdzi, że osiąga pełną wartość oczekiwaną z inwestycji w chmurę

Kolejnym wyzwaniem dla firm w drodze do bezpiecznego wdrożenia rozwiązań chmurowych jest brak kompleksowego podejścia w strategiach przejściowych, co najczęściej jest związane z niewystarczającymi inwestycjami. Tylko 40% firm twierdzi, że osiąga pełną wartość oczekiwaną z inwestycji w chmurę. Według 65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury stanowi ryzyko związane z bezpieczeństwem i zapewnieniem zgodności z wymaganiami regulacyjnymi. Zabezpieczenie chmury różni się zasadniczo od ochrony środowisk lokalnych. O bezpieczeństwo hybrydowych, wielochmurowych środowisk obliczeniowych musi zadbać zarówno sama organizacja, jak i dostawcy usług chmurowych. Ich funkcją jest zabezpieczenie infrastruktury i aktualizacja natywnych funkcji bezpieczeństwa dla firm korzystających z rozwiązania Platform-as-a-Service. Z kolei zadaniem organizacji jest opracowanie strategii i sposobów monitorowania wykorzystywanych przez nią środowisk chmurowych od różnych dostawców, tak aby spełniały one wymagania regulatora i możliwe było wyłapanie wszystkich nieprawidłowości.

- Podobnie jak infrastruktura on-premise chmura wymaga dedykowanych narzędzi i kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Powinna być traktowana jak pozostałe elementy cyklu życia i rozwoju oprogramowania, a zmiany muszą być wprowadzane w taki sam sposób jak w każdej aplikacji – poprzez sprawdzanie i usuwanie kodu. Jeśli nie uda się nam wprowadzić efektywnej zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, niedostateczna harmonizacja działań, słabe zarządzanie, ręczne procesy, narzędzia starszej generacji oraz braki w kompetencjach sprawią, że kadra kierownicza zacznie postrzegać kwestie bezpieczeństwa jako hamulec dla rozwoju firmy – ostrzega Olga Budziszewska, manager ds. bezpieczeństwa chmury w Accenture.

Bez formalnej strategii i centralnego zarządzania zmianami, firmy mogą zmagać się z nadmiarem pracy i powielaniem rozwiązań kontrolnych, słabą komunikacją, wyższymi kosztami i wydłużeniem czasu osiągnięcia wartości. Brak strategii skutkuje również reaktywnym podejściem do bezpieczeństwa. Nie wystarczy samo wysyłanie alertów o incydentach sygnalizujących luki w zabezpieczeniach. Architektura referencyjna bezpieczeństwa powinna zawierać narzędzia kontroli prewencyjnej w celu zablokowania przypadkowych lub złośliwych incydentów bezpieczeństwa jeszcze przed ich wystąpieniem. Warto od samego początku zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością naprawiania błędów. Bezpieczeństwo w chmurze powinno być integralną częścią strategii bezpieczeństwa całej organizacji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA