REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaplanować prostą kampanię digitalową dla mikrofirmy?

reklama
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Internet pozwala w legalny sposób zdobywać i wykorzystywać informacje na temat klientów, ich zachowań, preferencji, a nawet danych demograficznych. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chętnie z tego korzystają. Działania digitalowe to dobre rozwiązanie także dla mikrofirm. Jak je przeprowadzić, by były skuteczne i opłacalne? 

Zanim rozpoczniesz działania reklamowe, należy zaplanować całą kampanię. Zastanów się, do kogo chcesz trafić ze swoimi usługami, dobierz odpowiednią komunikację oraz miejsce, gdzie reklama będzie emitowana. Jakie elementy w tym procesie są najważniejsze? 

REKLAMA

Kim jest Twój klient?  Gdzie znajdziesz swojego klienta? 

REKLAMA

Poznanie swoich klientów to podstawa, by określić grupy docelowe. Wiedza ta pomoże         w dotarciu do nowych osób i w zoptymalizowaniu kosztów kampanii. Dodatkowo im lepiej znasz odbiorców, tym łatwiej będziesz mógł zwiększyć ich liczbę np. w mediach społecznościowych firmy. By dowiedzieć się, kto jest zainteresowany Twoją marką, możesz użyć narzędzi analitycznych platform, na których posiadasz firmowe profile, a w przypadku strony internetowej – Google Analytics. 

Jeśli wiesz kto jest Twoim klientem, kolejnym krokiem jest zastanowienie się, gdzie możesz go znaleźć. Która platforma jest mu najbliższa - Facebook, Instagram, a może LinkedIn czy Pinterest? Gdzie najchętniej robi zakupy? Na jakich stronach czyta artykuły? Kupuje impulsywnie czy potrzebuje czasu na podjęcie decyzji? Komunikując się ze swoim odbiorcą     w naturalnym dla niego wirtualnym środowisku, docierasz do niego nie tylko w tańszy sposób, ale też proponujesz mu treści, które są dla niego interesujące i wartościowe.   

Co chcesz osiągnąć? 

Zanim zaczniesz planować kampanię digitalową, musisz stworzyć strategię i ustalić swój cel. Jeśli chcesz zbudować świadomość marki wśród lokalnej społeczności, pozyskać klientów poprzez formularz kontaktowy, zmotywować ich do zakupu w sklepie i zaktywizować w mediach społecznościowych - musisz pamiętać, że nie zrealizujesz tego wszystkiego za sprawą jednej kampanii. Kiedy skupiasz się na kilku celach, główny przekaz komunikacji zanika, a Twoje działania są mniej skuteczne. Warto więc, przed rozpoczęciem kampanii, zastanowić się nad tym, co jest w danym momencie najważniejsze dla firmy i na tej podstawie ustalić dalsze działania. Jedna kampania – jeden cel, takie podejście jest najskuteczniejsze.

Jaki masz budżet? 

Jednym z największych wyzwań w planowaniu działań reklamowych dla małych firm jest ustalenie budżetu. Panuje przeświadczenie, że, aby kampania się opłaciła, trzeba w nią zainwestować duże pieniądze. Nie jest to jednak konieczne. Budżet należy dostosować do kilku zmiennych: możliwości finansowych firmy, efektów, które chcesz uzyskać i branży, w jakiej działasz. W przypadku pierwszych działań reklamowych rekomenduję przeprowadzenie kampanii testowej, która pomoże poznać realne koszty i zachowania użytkowników. Dzięki niej zobaczysz także pierwsze efekty i będziesz mógł podjąć decyzję o kontynuacji działań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wiesz, co robi konkurencja? 

Znajomość konkurencji i bycie na bieżąco z jej działaniami jest ważne, ponieważ pokazuje reklamowany produkt czy usługę z innej perspektywy. Jest to szczególnie istotne dla mikrofirm, które obserwując działania większych graczy, mogą się nimi inspirować czy stawiać ich w roli benchmarków. Warto jednak pamiętać, aby nie traktować konkurencji jako idealnego i jedynego wzorca. Widzimy bowiem wyłącznie efekt końcowy – nie wiemy natomiast, jaka stoi za nim strategia czy budżet. Szukając swojego benchmarku, zwróć uwagę na zagraniczne firmy często funkcjonujące w oparciu o trendy, które dopiero pojawiają się na naszym rynku. 

Kampania digitalowa to opcja dla każdego

REKLAMA

Dobrze zaplanowana kampania digitalowa to pierwszy krok w drodze do sukcesu. Kolejny to zadbanie o jej efektywność. W tym procesie niezwykle ważny jest content, czyli hasła, opisy oferty (copy reklamowe) oraz grafiki. Tworząc go, warto pamiętać, że powinien być dostosowany do grupy odbiorców, zgodny z polityką platformy, na której planujemy go umieścić oraz adekwatny do ustalonego budżetu (zbyt duża liczba nośników w emisji sprawia, że uwaga odbiorcy się rozprasza, a koszty reklamy rosną). 

Aby sprawdzić jakość contentu, warto przeprowadzić testy A/B na części budżetu. Dzięki nim dowiesz się, jaka konfiguracja copy reklamowego i grafik najlepiej konwertuje. Jednak nie rekomenduję tego działania firmom przy niższych budżetach mediowych. Dzielenie niewielkich kwot między dodatkowe nośniki wpływa negatywnie na efektywność kampanii.

Prowadzenie działań digitalowych nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych graczy na rynku. Mikrofirmy również mogą wiele zyskać na aktywności w sieci. Warto zacząć od niewielkich kosztów, analizować wyniki i wyciągać wnioski. Jeśli w firmie nie mamy eksperta od działań marketingowych, warto poprosić o wsparcie specjalizującą się w tym obszarze agencję. Pod jej opieką zespół może zrobić pierwsze kroki w zrozumieniu zasad prowadzenia kampanii online.

Autor: Elżbieta Pawlowski – Business Development Director, Mobehave

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA