REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

Matura w opinii maturzystów
Matura w opinii maturzystów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

Pytania otwarte najbardziej wymagające na maturze

Jak wynika z ankiety, tegoroczny egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym został oceniony w sposób neutralny – ani trudny, ani łatwy (45,27% ankietowanych). Dla 29,98% zadania były raczej łatwe, a dla 5,49% łatwe. Zaledwie 4,85% uczniów określiło poziom arkusza egzaminacyjnego jako zdecydowanie trudny. Aby uzyskać dokładniejszy obraz na temat przedmiotów wchodzących w skład obowiązkowych na tegorocznej maturze, zapytano uczniów o poszczególne arkusze egzaminacyjne. 

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku języka polskiego 41,37% ankietowanych określiło poziom egzaminu jako łatwy, 29,80% – raczej łatwy, 15,23% – ani łatwy, ani trudny. Język obcy blisko połowa spośród ankietowanych określiła jako bardzo łatwy, a aż 29,80% jako łatwy. W przypadku matematyki wynik ten nie jest już tak oczywisty, ale nadal w przewadze 31,67% – raczej łatwy i 23,52% bardzo łatwy

Dla większości spośród badanych maturzystów (80,47%) najbardziej wymagające były pytania otwarte. Na drugim miejscu uplasowały się zadania typu uzupełnij (22,80%), na trzecim pytania prawda/fałsz (13,59%). 

Królowa nauk w czołówce

Zapytano maturzystów o to, do jakich przedmiotów na poziomie rozszerzonym przystępują w tym roku. W czołówce znalazły się przedmioty ścisłe. Na pierwszym miejscu uplasowały się języki obce nowożytne, jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski czy włoski – 66,59%. Na drugim – królowa wszystkich nauk – matematyka (33,01%). Podium zamyka geografia, którą zdawało aż 21,19% spośród ankietowanych. Tuż za nimi znalazły się: język polski, biologia oraz chemia. 

YouTube pomocny w przygotowaniach do matury? 

REKLAMA

Maturzyści zostali zapytani o to, czy czuli się dobrze przygotowani do matury. Tu zdania były podzielone. 36,25% ankietowanych udzieliło odpowiedzi: raczej tak, ale niewiele mniej, bo 32,32% – trudno powiedzieć. Zaledwie 5,97% spośród ogółu wyraziło pełną gotowość. Co ciekawe, uczniowie szkół ponadpodstawowych w przygotowaniach do matury w większości korzystali z dydaktycznych materiałów wideo zamieszczanych m.in. w serwisie YouTube (70,75%), blisko połowa (49,15%) z materiałów dydaktycznych np. repetytoriów, a niewiele mniej, bo 42,24%, z dodatkowych korepetycji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć większość maturzystów przygotowania do egzaminu maturalnego rozpoczyna z dużym wyprzedzeniem: 26,01% – kilka miesięcy, a 25,35% – kilka tygodni przed maturą, dla wielu podejście do matury wiąże się dużym stresem. Trudno się dziwić. Wynik ma wpływ na wybór wymarzonego kierunku studiów.

Źródło: VULCAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA