REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

Bezpieczne inwestowanie w złoto: Jak kupić fizyczne złoto i uniknąć ryzyka?
Bezpieczne inwestowanie w złoto: Jak kupić fizyczne złoto i uniknąć ryzyka?
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

Zanim kupisz złoto, sprawdź

Popularność inwestowania w złoto od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie. W ub.r. osoby oszczędzające zapytane o to, w co warto inwestować, na drugim miejscu wskazywały właśnie ten metal szlachetny (28%). Co istotne, kruszec jest jeszcze mocniej doceniany przez młodych. Zapytani – analogicznie – w co warto inwestować, najliczniej odpowiadali, że w złoto inwestycyjne (36% w grupie 18-24 lata i aż 41% w grupie 25-34 lata) – wynika z badań. 

REKLAMA

Złoto inwestycyjne dostępne dla wszystkich 

REKLAMA

Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez internet, fizyczny kruszec stał się bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również te ekonomiczne, warto zastanowić się, gdzie kupić aktywo. 

Jak bezpiecznie kupować złoto? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia zaufanego dealera. Ważne, aby decydując się na zakup fizycznego złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy. Istotne mogą okazać się opinie innych klientów. Dobrze jest również sprawdzić, czy oferowane produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Fakt ten może mieć wpływ na cenę, a także jest dodatkowym potwierdzeniem autentyczności produktów. Należy przy tym podkreślić, że sama nazwa mennica nie oznacza zakładu zajmującego się produkcją monet, medali czy stempli – dobrze jest więc zweryfikować również tę pozycję. Warto również wiedzieć, że zaufani dealerzy mają możliwość sprawdzenia autentyczności wybranej sztabki czy monety np. spektrometrem.

Jeżeli chcemy kupić złoto przez internet, dobrze jest zweryfikować czas realizacji transakcji. Zakup kruszcu z dostawą terminową, np. 45-dniową, naraża klienta na ryzyko w postaci zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Tylko inwestycja w złoto z natychmiastową realizacją zamówienia gwarantuje, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie ma na stanie. 

Kupując złoto stacjonarnie, również należy dopytać o wspomnianą wcześniej dostępność towaru – jedyną ofertą, na którą inwestor powinien przystać to zakup złota od ręki. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoto jest towarem, którego cena jest ustalana na światowych rynkach. Dlatego warto sprawdzić jego aktualną wartość przed zakupem, aby mieć pewność, że zapłacimy uczciwą kwotę. Przy czym należy wiedzieć, że oprócz ceny samego złota, należy uwzględnić marżę mennicy, sprzedawcy czy koszty transportu – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Złoto inwestycyjne - ważne parametry 

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry? Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach. Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

Złote sztabki lub złote monety do wyboru 

REKLAMA

Warto podkreślić, że złotem inwestycyjnym nazywamy monety i sztabki o próbie 999.9. Ponadto aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota. 

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g). Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską.

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach oraz uncjach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.). Im więcej gram złota zawiera dany produkt, tym niższa z reguły jest cena kruszcu w przeliczeniu na 1 gram.  Warto zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu wyboru produktu inwestycyjnego. Oczywiście większa gramatura jest równoznaczna z większą wartością, ale na szczęście różnorodność na rynku metali szlachetnych jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA