REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 2023

GUS

REKLAMA

REKLAMA

Uważamy, że dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 2023 r., a nadchodzące miesiące przyniosą pewne ożywienie – stwierdzono w komentarzu do danych GUS.

Dane GUS – produkcja przemysłowa. Wynik poniżej oczekiwań

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w kwietniu w ujęciu r/r spadła o 6,4 proc., a m/m zmniejszyła się o 14,8 proc. W komentarzu do danych GUS ekonomiści Santander Bank Polska wskazali, że jest to wynik gorszy od oczekiwań ekonomistów.

REKLAMA

To już piąta z rzędu negatywna niespodzianka ze strony wyników przemysłu. W ujęciu wyrównanym sezonowo produkcja spadła o 3,4 proc. r/r, co jest najsłabszym wynikiem od maja 2020 r., a wzrost m/m był w kwietniu jeszcze bardziej ujemny (-1,6 proc. wobec -1,0 proc. w marcu). Winę za słabość produkcji przemysłowej ponosi sektor przetwórczy, którego produkcja spadła o 5,6 proc. r/r (po odnotowaniu -0,4 proc. r/r w marcu)” – stwierdzono w komentarzu Santander Bank Polska.

Szerokie spektrum ujemnego wzrostu 

REKLAMA

Zauważono, że wszystkie grupy dóbr przemysłowych odnotowały ujemny roczny wzrost, z wyjątkiem dóbr inwestycyjnych. Przypomniano, że dobra konsumpcyjne trwałego użytku wykazują ujemne odczyty od prawie roku, ale w kwietniu spadły w ujęciu rocznym również konsumpcyjne dobra nietrwałe, co zdarzyło się po raz pierwszy od pierwszych miesięcy pandemii.

„Dość dobre wyniki na tle normalnego wzorca sezonowego w produkcji pokazała w kwietniu branża farmaceutyczna, tytoniowa oraz produkcja metali. Niepokojąco wyglądały za to wyniki produkcji tekstyliów, mebli i innych wyrobów z drewna, nietypowo niską dynamikę zanotowało tez wiele zorientowanych na eksport działów przemysłu (motoryzacyjny – podejrzewamy, że wyczerpuje się tam popyt skumulowany z okresu zaburzeń podażowych – ale też elektronika, urządzenia elektryczne). Największy negatywny wpływ na łączny odczyt rocznej dynamiki produkcji miała w kwietniu produkcja samochodów oraz artykułów spożywczych” – stwierdzono w komentarzu.

Jak długo utrzyma się słaba kondycja produkcji? 

Ekonomiści Santandera oceniają, że słabość produkcji przemysłowej może się utrzymać w II kw., a także w III kw. jej roczna dynamika może pozostawać ujemna. Jednak, jak dodali, w sektorze powinny już się wtedy pojawiać oznaki ożywienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GUS podał także w poniedziałek, że przeciętne zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 0,4 proc. W komentarzu Santandera dodano, że w ujęciu miesięcznym przybyło 7,5 tys. miejsc pracy (0,1 proc. m/m) i że „jest to całkiem dobry wynik.

„Poprawa jest widoczna w licznych sektorach, a nawet przetwórstwo zanotowało wzrost zatrudnienia po wielu miesiącach słabych odczytów. Liderem było jednak budownictwo ze wzrostem liczby miejsc pracy o 0,8 proc. m/m. Mimo dobrego odczytu uważamy, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o ożywieniu popytu na pracę, choćby ze względu na słabe wyniki produkcji przemysłowej i raczej umiarkowany wzrost płac. Niemniej uważamy, że dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 23 r., a nadchodzące miesiące przyniosą pewne ożywienie” – stwierdzono w komentarzu Santander Bank Polska.

O ile wzrosły płace? 

GUS podał w poniedziałek, że płace wzrosły w kwietniu o 12,1 proc. r/r, co – jak stwierdzili ekonomiści SBP – było „mniej więcej” zgodne z prognozami.

„Górnictwo ponownie dołożyło swoje, przyśpieszywszy do 48,6 proc. r/r w kwietniu z 1,8 proc. r/r w marcu dzięki podwyżkom w jednej ze spółek węglowych. Tymczasem płace poza górnictwem spowolniły do 11,2 proc. r/r z 13,0 proc. r/r, a ich dynamika nie była szczególnie silna. W ujęciu realnym płace spadły o 2,2 proc. r/r wobec -3,0 proc. r/r w marcu. Sądzimy, że realny wzrost płac stanie się wreszcie dodatni w drugiej połowie 2023 r., co będzie stanowiło istotne wsparcie dla konsumpcji. Stanie się to jednak głownie dzięki spadkowi inflacji, nie spodziewamy się przyśpieszenia wzrostu wynagrodzeń” – stwierdzono w komentarzu.

W poniedziałek GUS podał także, że inflacja PPI obniżyła się w kwietniu do 6,8 proc. z 10,3 proc. r/r w marcu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA