REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 2023

GUS

REKLAMA

REKLAMA

Uważamy, że dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 2023 r., a nadchodzące miesiące przyniosą pewne ożywienie – stwierdzono w komentarzu do danych GUS.

Dane GUS – produkcja przemysłowa. Wynik poniżej oczekiwań

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w kwietniu w ujęciu r/r spadła o 6,4 proc., a m/m zmniejszyła się o 14,8 proc. W komentarzu do danych GUS ekonomiści Santander Bank Polska wskazali, że jest to wynik gorszy od oczekiwań ekonomistów.

REKLAMA

To już piąta z rzędu negatywna niespodzianka ze strony wyników przemysłu. W ujęciu wyrównanym sezonowo produkcja spadła o 3,4 proc. r/r, co jest najsłabszym wynikiem od maja 2020 r., a wzrost m/m był w kwietniu jeszcze bardziej ujemny (-1,6 proc. wobec -1,0 proc. w marcu). Winę za słabość produkcji przemysłowej ponosi sektor przetwórczy, którego produkcja spadła o 5,6 proc. r/r (po odnotowaniu -0,4 proc. r/r w marcu)” – stwierdzono w komentarzu Santander Bank Polska.

Szerokie spektrum ujemnego wzrostu 

REKLAMA

Zauważono, że wszystkie grupy dóbr przemysłowych odnotowały ujemny roczny wzrost, z wyjątkiem dóbr inwestycyjnych. Przypomniano, że dobra konsumpcyjne trwałego użytku wykazują ujemne odczyty od prawie roku, ale w kwietniu spadły w ujęciu rocznym również konsumpcyjne dobra nietrwałe, co zdarzyło się po raz pierwszy od pierwszych miesięcy pandemii.

„Dość dobre wyniki na tle normalnego wzorca sezonowego w produkcji pokazała w kwietniu branża farmaceutyczna, tytoniowa oraz produkcja metali. Niepokojąco wyglądały za to wyniki produkcji tekstyliów, mebli i innych wyrobów z drewna, nietypowo niską dynamikę zanotowało tez wiele zorientowanych na eksport działów przemysłu (motoryzacyjny – podejrzewamy, że wyczerpuje się tam popyt skumulowany z okresu zaburzeń podażowych – ale też elektronika, urządzenia elektryczne). Największy negatywny wpływ na łączny odczyt rocznej dynamiki produkcji miała w kwietniu produkcja samochodów oraz artykułów spożywczych” – stwierdzono w komentarzu.

Jak długo utrzyma się słaba kondycja produkcji? 

Ekonomiści Santandera oceniają, że słabość produkcji przemysłowej może się utrzymać w II kw., a także w III kw. jej roczna dynamika może pozostawać ujemna. Jednak, jak dodali, w sektorze powinny już się wtedy pojawiać oznaki ożywienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GUS podał także w poniedziałek, że przeciętne zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 0,4 proc. W komentarzu Santandera dodano, że w ujęciu miesięcznym przybyło 7,5 tys. miejsc pracy (0,1 proc. m/m) i że „jest to całkiem dobry wynik.

„Poprawa jest widoczna w licznych sektorach, a nawet przetwórstwo zanotowało wzrost zatrudnienia po wielu miesiącach słabych odczytów. Liderem było jednak budownictwo ze wzrostem liczby miejsc pracy o 0,8 proc. m/m. Mimo dobrego odczytu uważamy, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o ożywieniu popytu na pracę, choćby ze względu na słabe wyniki produkcji przemysłowej i raczej umiarkowany wzrost płac. Niemniej uważamy, że dołek cyklu gospodarczego został wyznaczony w I kw. 23 r., a nadchodzące miesiące przyniosą pewne ożywienie” – stwierdzono w komentarzu Santander Bank Polska.

O ile wzrosły płace? 

GUS podał w poniedziałek, że płace wzrosły w kwietniu o 12,1 proc. r/r, co – jak stwierdzili ekonomiści SBP – było „mniej więcej” zgodne z prognozami.

„Górnictwo ponownie dołożyło swoje, przyśpieszywszy do 48,6 proc. r/r w kwietniu z 1,8 proc. r/r w marcu dzięki podwyżkom w jednej ze spółek węglowych. Tymczasem płace poza górnictwem spowolniły do 11,2 proc. r/r z 13,0 proc. r/r, a ich dynamika nie była szczególnie silna. W ujęciu realnym płace spadły o 2,2 proc. r/r wobec -3,0 proc. r/r w marcu. Sądzimy, że realny wzrost płac stanie się wreszcie dodatni w drugiej połowie 2023 r., co będzie stanowiło istotne wsparcie dla konsumpcji. Stanie się to jednak głownie dzięki spadkowi inflacji, nie spodziewamy się przyśpieszenia wzrostu wynagrodzeń” – stwierdzono w komentarzu.

W poniedziałek GUS podał także, że inflacja PPI obniżyła się w kwietniu do 6,8 proc. z 10,3 proc. r/r w marcu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA