Koniec ery papierowych legitymacji w szkołach?
REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki – projekt
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wprowadzenie zmian w zakresie: nowych wzorów świadectw, szablonów legitymacji, arkuszy ocen czy innych oficjalnych dokumentów wydawanych przez placówki edukacyjne.
REKLAMA
Nowe legitymacje nie tylko dla uczniów szkół
REKLAMA
– Zmiana, o której mówimy od pewnego czasu, obejmuje szkoły publiczne na wszystkich poziomach, nie wyłączając przedszkolaków (z orzeczoną niepełnosprawnością) – tłumaczy Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN. Jak dodaje: – Kwestia nowych wzorów legitymacji to bardzo duża zmiana, gdyż od września, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać, nie będą już wydawane papierowe legitymacje szkolne. Zostaną one zastąpione eLegitymacjami, które od września będą się nazywać po prostu Legitymacją Szkolną i mLegitymacjami. W związku z powyższym szkoły będą zobowiązane do wydania wszystkim uczniom plastikowej wersji dokumentu, a także cyfrowej na telefon komórkowy. Na ten moment nie są nam znane koszty wyprodukowania dokumentu, ale zakładamy, że nie będą one ponoszone przez uczniów. Oczywiście dopuszczalny jest okres przejściowy, kiedy szkoły mogą wydawać legitymacje papierowe maksymalnie do 12 lipca 2024 r.
Wzór nowej legitymacji szkolnej zawiera podstawowe informacje takie jak: numer dokumentu, imię, nazwisko oraz datę urodzenia posiadacza, nazwę i adres szkoły, informację o dyrektorze placówki, a także datę wydania. Ze wzoru usunięto podawany do tej pory numer PESEL.
Nazwy przedmiotów na świadectwie wypisywane przez szkoły
Wzory świadectw szkolnych czy arkusze ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów. – Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu. Podsumowując, w momencie, w którym zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie, będziemy zobowiązani do wdrożenia aż 25 nowych szablonów świadectw czy 11 szablonów arkuszy ocen. W związku z tym już dziś warto zapoznać się z tym, jak będą wyglądać dokumenty na nowym wzorze – kończy Przemysław Przybysz.
REKLAMA
REKLAMA