REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ery papierowych legitymacji w szkołach?

Papierowe legitymacje szkolne do lamusa?
Papierowe legitymacje szkolne do lamusa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szykują się duże zmiany w edukacji. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wdrożenie nowych legitymacji, wzorów świadectw czy arkuszy ocen. Czego możemy się spodziewać i kogo będą dotyczyć nowe zasady?

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki – projekt 

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wprowadzenie zmian w zakresie: nowych wzorów świadectw, szablonów legitymacji, arkuszy ocen czy innych oficjalnych dokumentów wydawanych przez placówki edukacyjne.

REKLAMA

 Nowe legitymacje nie tylko dla uczniów szkół

REKLAMA

 – Zmiana, o której mówimy od pewnego czasu, obejmuje szkoły publiczne na wszystkich poziomach, nie wyłączając przedszkolaków (z orzeczoną niepełnosprawnością) – tłumaczy Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN. Jak dodaje: – Kwestia nowych wzorów legitymacji to bardzo duża zmiana, gdyż od września, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać, nie będą już wydawane papierowe legitymacje szkolne. Zostaną one zastąpione eLegitymacjami, które od września będą się nazywać po prostu Legitymacją Szkolną i mLegitymacjami. W związku z powyższym szkoły będą zobowiązane do wydania wszystkim uczniom plastikowej wersji dokumentu, a także cyfrowej na telefon komórkowy. Na ten moment nie są nam znane koszty wyprodukowania dokumentu, ale zakładamy, że nie będą one ponoszone przez uczniów. Oczywiście dopuszczalny jest okres przejściowy, kiedy szkoły mogą wydawać legitymacje papierowe maksymalnie do 12 lipca 2024 r.

 Wzór nowej legitymacji szkolnej zawiera podstawowe informacje takie jak: numer dokumentu, imię, nazwisko oraz datę urodzenia posiadacza, nazwę i adres szkoły, informację o dyrektorze placówki, a także datę wydania. Ze wzoru usunięto podawany do tej pory numer PESEL.

Nazwy przedmiotów na świadectwie wypisywane przez szkoły 

Wzory świadectw szkolnych czy arkusze ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów. – Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu. Podsumowując, w momencie, w którym zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie, będziemy zobowiązani do wdrożenia aż 25 nowych szablonów świadectw czy 11 szablonów arkuszy ocen. W związku z tym już dziś warto zapoznać się z tym, jak będą wyglądać dokumenty na nowym wzorze – kończy Przemysław Przybysz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA