REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ery papierowych legitymacji w szkołach?

Papierowe legitymacje szkolne do lamusa?
Papierowe legitymacje szkolne do lamusa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szykują się duże zmiany w edukacji. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wdrożenie nowych legitymacji, wzorów świadectw czy arkuszy ocen. Czego możemy się spodziewać i kogo będą dotyczyć nowe zasady?

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki – projekt 

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wprowadzenie zmian w zakresie: nowych wzorów świadectw, szablonów legitymacji, arkuszy ocen czy innych oficjalnych dokumentów wydawanych przez placówki edukacyjne.

REKLAMA

 Nowe legitymacje nie tylko dla uczniów szkół

REKLAMA

 – Zmiana, o której mówimy od pewnego czasu, obejmuje szkoły publiczne na wszystkich poziomach, nie wyłączając przedszkolaków (z orzeczoną niepełnosprawnością) – tłumaczy Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN. Jak dodaje: – Kwestia nowych wzorów legitymacji to bardzo duża zmiana, gdyż od września, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać, nie będą już wydawane papierowe legitymacje szkolne. Zostaną one zastąpione eLegitymacjami, które od września będą się nazywać po prostu Legitymacją Szkolną i mLegitymacjami. W związku z powyższym szkoły będą zobowiązane do wydania wszystkim uczniom plastikowej wersji dokumentu, a także cyfrowej na telefon komórkowy. Na ten moment nie są nam znane koszty wyprodukowania dokumentu, ale zakładamy, że nie będą one ponoszone przez uczniów. Oczywiście dopuszczalny jest okres przejściowy, kiedy szkoły mogą wydawać legitymacje papierowe maksymalnie do 12 lipca 2024 r.

 Wzór nowej legitymacji szkolnej zawiera podstawowe informacje takie jak: numer dokumentu, imię, nazwisko oraz datę urodzenia posiadacza, nazwę i adres szkoły, informację o dyrektorze placówki, a także datę wydania. Ze wzoru usunięto podawany do tej pory numer PESEL.

Nazwy przedmiotów na świadectwie wypisywane przez szkoły 

Wzory świadectw szkolnych czy arkusze ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów. – Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu. Podsumowując, w momencie, w którym zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie, będziemy zobowiązani do wdrożenia aż 25 nowych szablonów świadectw czy 11 szablonów arkuszy ocen. W związku z tym już dziś warto zapoznać się z tym, jak będą wyglądać dokumenty na nowym wzorze – kończy Przemysław Przybysz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA