REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

Internet wszystkiego - rewolucja?
Internet wszystkiego - rewolucja?

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

Ograniczenia mikroprocesorów 

REKLAMA

Współczesne mikroprocesory mają jednak swoje ograniczenia. Są budowane na podłożu ze sztywnego krzemu, co oznacza, że mogą być montowane tylko na sztywnych, płaskich powierzchniach. To się jednak zmieni. W 2021 roku producent układów scalonych ARM ogłosił, że stworzył mikroprocesor wydrukowany na podłożu z elastycznego plastiku. Choć do komercyjnego wykorzystania tej technologii jest jeszcze daleko, to zakres możliwych zastosowań zapiera dech w piersiach.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie etykiety na produktach spożywczych, które dostosowują swoją datę przydatności do spożycia do sposobu obchodzenia się z produktem. Albo chipy na rurach wodociągowych, które wykrywają wibracje wskazujące na przecieki. Plastry medyczne, które regulują tempo uwalniania leków, korzystając z danych biometrycznych w czasie rzeczywistym. Opakowania, produkty i komponenty, które mogą być automatycznie sortowane i zwracane producentom do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Możliwości "Internetu wszystkiego" (IoE, Internet of Everything) są naprawdę nieograniczone.

Nowe niebezpieczeństwo 

To, co fascynuje producentów i użytkowników, budzi jednak poważne wątpliwości ekspertów ds. bezpieczeństwa IT.

- Każde nowe urządzenie, zwłaszcza takie, które gromadzi i przesyła dane wrażliwe, w tym te dotyczące zdrowia, stylu życia czy finansów, staje się automatycznie celem cyberprzestępców. Dlaczego? Bo daje im możliwość rozszerzenia działalności i zaatakowania kolejnych źródeł informacji, które można spieniężyć. A wszelkie nowości na rynku – jeśli nie zostały wyprodukowane pod okiem ludzi znających się na cyberbezpieczeństwie – są potencjalnie podatne na ataki – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks.

Co nam grozi w związku z rozwojem Internetu wszystkiego?

Kradzież danych. Wiele aplikacji Internet of Everything będzie gromadzić i przesyłać prywatne lub wrażliwe dane, które mogą zostać skradzione i sprzedane przez cyberprzestępców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ataki na łańcuch dostaw. Ataki na łańcuchy dostaw oprogramowania są dziś główną techniką kompromitacji aplikacji. Uzyskanie przez przestępców dostępu do producenta elastycznych układów scalonych, który dostarcza miliardy mikroprocesorów rocznie, otwiera nowe, ogromne możliwości kradzieży i oszustw.

Sabotaż. Ataki na urządzenia Internet of Things, których celem jest między innymi infrastruktura krytyczna czy technologia operacyjna w przedsiębiorstwach, stały się dość powszechne. Im więcej nowych kategorii rzeczy zostanie podłączonych do Internetu, tym szersze możliwości dokonywania zamachów czy zakłócania funkcjonowania organizacji, instytucji, urzędów i firm.

Jest czas na przygotowanie się. Czy zdążymy?

Minie jeszcze sporo lat, zanim Internet of Everything będzie codziennością. Technologia elastycznych chipów musi zostać dopracowana i stać się na tyle przystępna cenowo, żeby włączenie tych urządzeń do istniejących procesów produkcyjnych było niemal darmowe.

Niemniej już dziś warto zacząć pracować nad ustanowieniem podstawowych zasad, praktyk i protokołów bezpieczeństwa, które ochronią Internet wszystkiego.

- Historia pokazuje, że bardzo często najpierw działamy, a później myślimy, także w procesach wdrażania nowych urządzeń czy technologii. Tak bardzo chcemy je mieć, że myślenie o ich bezpieczeństwie czy o problemach, które mogą się wraz z tymi rozwiązaniami pojawić, zostawiamy na przyszłość. Nie jest to jednak najrozsądniejsze podejście. Warto pamiętać, że cyberprzestępcy bardzo szybko dostrzegają nowe możliwości, możemy więc być pewni, że od razu wykorzystają też Internet wszystkiego. Czy można się do tego przygotować? Na pewno warto włączyć w prace nad mikroprocesorami nowej generacji specjalistów znających się na bezpieczeństwie. Zapewnić szyfrowanie danych, wieloskładnikowe uwierzytelnianie, zadbać o przygotowywanie aktualizacji oprogramowania. I – jak zawsze – pomyśleć o edukowaniu użytkowników, bo to ostatecznie bardzo często od ich reakcji zależy powodzenie cyberataku – dodaje Mateusz Ossowski.

Źródło: Barracuda Networks

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA