REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

Faktoring w akcji: polskie firmy odkrywają nowe możliwości finansowe
Faktoring w akcji: polskie firmy odkrywają nowe możliwości finansowe
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

Czym jest faktoring?

Faktoring to wykupienie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorcy, które wystawił on swoim kontrahentom. W ten sposób zamrożone należności zostają zamienione na gotówkę, z której organizacja może korzystać. Czy jest to przyszłość polskiej gospodarki? 

REKLAMA

Płynność i ubezpieczenie należności

REKLAMA

Problemy z płynnością to przyczyna upadku wielu przedsiębiorstw. Brak zdolności do terminowego regulowania powinności finansowych często prowadzi do bankructwa. Faktoring jest lekarstwem na taki stan rzeczy. Jednocześnie w dłuższym terminie zabezpiecza on należności otrzymane od kontrahenta. Kryzys i bardzo trudne ostatnie zdarzenia w gospodarce pozwoliły „odczarować” te rozwiązania, przez co przedsiębiorcy coraz chętniej z nich korzystają.

W modelu, jakim jest faktoring pełny, faktor zapewnia również monitoring sytuacji finansowej. Bazując na informacjach dostarczonych przez ubezpieczyciela, ocenia poziom ryzyka, a także analizuje zachowania płatnicze kontrahenta oraz jego sytuację finansową. Dzięki regularnie gromadzonym sprawozdaniom oraz prowadzeniu akcji scoringowych i ratingowych, faktorzy szybko otrzymują pełną wiedzę na temat kontrahenta, z którym dana firma ma współpracować. Nawet w obliczu niewypłacalności kontrahenta należności zostają wypłacone przez wierzyciela, co uchroniło wiele firm przed upadkiem. 

Wzrost świadomości wśród polskich przedsiębiorców

Jeszcze do niedawna firmy faktoringowe miały określoną grupę klientów. Dziś z tej usługi korzystają już prawie wszystkie firmy, bez względu na specjalizację. 

REKLAMA

- Każda firma faktoringowa zwraca przede wszystkim uwagę na to, by jej produkt był elastyczny i dostosowany do klienta. Dzięki temu może mu zapewnić finansowanie – mówi Paweł Tobis, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych i Oceny Ryzyka Coface. – Podstawą współpracy jest oczywiście upewnienie się, że wierzytelność istnieje. Faktoring sprawdzi się wszędzie tam, gdzie możemy stwierdzić, że odbiorca będzie płacił – dodaje. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainteresowanie faktoringiem w Polsce rośnie m.in. dzięki wciąż rozwijającej się świadomości przedsiębiorców. Wiedzą oni nie tylko, na czym polega usługa, ale także jakie warunki muszą spełnić, by się o nią starać. Ułatwia to pracę firmom faktoringowym, które mogą dostosować swoje usługi do potrzeb klientów. Polscy przedsiębiorcy są również coraz bardziej świadomi mechanizmów rynkowych. Rozumieją, że przyspieszenie przepływów pieniężnych usprawnia działanie i zwiększa ich konkurencyjność.

Faktoring barometrem rynku

Branża faktoringowa jest niezwykle czuła na wszelkie zmiany, które mają miejsce w gospodarce. Inflacja i trudna sytuacja ekonomiczna znalazły swoje odbicie także w liczbie klientów zrzeszonych w PZF. 

Już na etapie sprawdzania wierzytelności i faktur specjaliści są w stanie wychwycić wahania dynamiki w poszczególnych sektorach. 

- Obecnie nadal wiodącym sektorem jest branża stalowa – mówi Paweł Tobis. – Faktorzy w czasie rzeczywistym mogą nie tylko obserwować zainteresowanie samym produktem czy pozyskiwanie nowych klientów przez firmy, ale także analizować to, jak ci klienci funkcjonują. Widzą również, jak duży jest wolumen sprzedaży w tej branży wobec poszczególnych kontrahentów, jak wygląda wiekowanie wierzytelności oraz czy pojawiają się zatory – wyjaśnia ekspert. 

Dzięki temu specjaliści mogą tworzyć prognozy i ostrzegać przedsiębiorców i konsumentów przed tzw. szokami.

Faktoring w 2023 roku 

Eksperci zajmujący się faktoringiem patrzą w przyszłość z pewną obawą. Podkreślają zwłaszcza problemy, z którymi boryka się branża meblarska – wysokie ceny energii i braki w surowcach. Nie brakuje im jednak ostrożnego optymizmu:

- Staramy się w dalszym ciągu monitorować gospodarkę i elastycznie reagować na to, co zmienia się 

w sytuacji przedsiębiorstw – zapewnia Paweł Tobis. 

Choć zawsze mogą pojawić się zewnętrzne czynniki, na które nie mamy wpływu, to historia pokazuje, że faktoring już niejednokrotnie wyszedł obronną ręką z wielu kryzysów. Współcześni przedsiębiorcy są na tyle świadomi tego, czym jest i jakie ma zalety, że raczej nie grozi mu poważna zapaść. Należy także pamiętać, że faktoring i ubezpieczenie należności to obecnie filary bezpiecznego zarządzania ryzykiem finansowym. W dużej mierze przyczyniła się do czego trwająca nieprzerwanie od roku 2020 niepewność w gospodarce. Utrudnione pozyskiwanie tradycyjnego finansowania, spowodowane wysokimi stopami procentowymi i poważnymi zachwianiami na rynkach, skłoniło firmy do korzystania z faktoringu.          

W ten sposób polscy przedsiębiorcy przekonali się, jak bardzo usprawnia on funkcjonowanie ich działalności.

Źródło: Coface

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA